Usuwanie żylaków metodą radiową

Małoinwazyjne metody usuwania żylaków posiadają wiele zalet: są bezpieczne, gwarantują szybką rekonwalescencję i nie wymagają pobytu w szpitalu. Jedną z nich jest usuwanie żylaków falami radiowymi EVRF. Choć zabieg ten nie jest jeszcze popularny, można wykonać go w różnych rejonach Polski. Oto lista 17 klinik, które posiadają go w swojej ofercie.

Filtruj wyniki

Leczenie żylaków - fale radiowe - informacje

Jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w leczeniu niewydolności żylnej jest usuwanie żylaków falami radiowymi. Opinie na temat tego zabiegu są pozytywne - wpływ na to ma między innymi niska inwazyjność procedury. Co warto wiedzieć o usuwaniu żylaków metodą radiową?

przychodnia przychodnia

Na czym polega usuwanie żylaków falami radiowymi?

Leczenie żylaków kończyn dolnych prądem o częstości fal radiowych (EVRF - Endovenous Radiofrequency Therapy) to małoinwazyjna metoda leczenia zmian żylnych, stanowiąca skuteczną alternatywę dla klasycznego leczenia chirurgicznego. Usuwanie żylaków metodą radiową jest zaliczane do grupy metod termoablacji, czyli zabiegów wykorzystujących wpływ wysokiej temperatury. Sposób ten umożliwia efektywne leczenie żylaków przy jednoczesnym skróceniu czasu rekonwalescencji. Komfort pacjenta i bardzo dobre wyniki leczenia czynią terapię EVRF jedną z chętnie stosowanych metod leczenia żylaków kończyn dolnych.

Jak wygląda usuwanie żylaków falami radiowymi?

Usuwanie żylaków metodą radiową nie wymaga od pacjenta szczególnie uciążliwych przygotowań. Na dobę przed planowanym leczeniem należy ogolić kończynę oraz okolicę pachwinową, a w dniu zabiegu nie wolno stosować kremów, balsamów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Działanie techniki EVRF polega na wprowadzeniu do światła zmienionej chorobowo żyły cewnika emitującego fale radiowe wysokiej częstotliwości. Rozmiar instrumentu dobierany jest w zależności od średnicy konkretnego naczynia żylnego. W trakcie trwania procedury energia fal powoduje termoablację (znaczne podwyższenie temperatury) naczynia żylnego. Dużą zaletą aparatury medycznej wykorzystywanej przy leczeniu niewydolności żylnej falami radiowymi jest jej wielofunkcyjność. Przy jej użyciu chirurdzy flebolodzy mogą zamykać niewydolne żyły odpiszczelowe lub odstrzałkowe oraz usuwać drobne naczynia o zabarwieniu czerwonawym, czyli tzw. pajączki żylne. Metoda jest skuteczna także przy zamykaniu nieestetycznych niebiesko-zielonych  żyłek  widocznych przez skórę (żył siatkowatych, inaczej naczyń żylnych).

Przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem technologii fal radiowych pacjent uczestniczy w konsultacji flebologicznej połączonej z badaniem USG Duplex Color Doppler żył kończyn dolnych. W jej trakcie lekarz określa stopień zaawansowania choroby żylnej i wybiera najlepszą dla danej osoby metodę leczenia. Sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje kilka ukłuć igłą i podaje choremu mieszankę leków znieczulających zmienioną chorobowo żyłę. Następnie, po założeniu specjalnego portu wprowadza do żyły aplikator fal (sondę) o częstotliwości radiowej i pod kontrolą USG umieszcza go w okolicy pachwiny. Energia wyzwolona przy pomocy aplikatora powoduje zamknięcie żylaków – dochodzi do skrócenia włókien kolagenowych i obkurczenia komórek mięśniowych, co pociąga za sobą zwężenie światła naczynia i jego zwłóknienie. Proces koagulacji żyły jest kontrolowany na bieżąco przez układ mikroprocesora, co zapobiega przegrzaniu i oparzeniu tkanek otaczających żyłę. Sonda rozłącza się samoczynnie po osiągnięciu maksymalnej dopuszczalnej mocy.

Procedura trwa ok. godzinę. Kończy ją powolne wycofywanie aplikatora z żyły i założenie na kończynę pończochy uciskowej. Należy ją nosić przez 48 godzin. Po zabiegu pacjent jest przewożony na łóżko, a po kontroli mającej miejsce mniej więcej po godzinie opuszcza gabinet. Może wrócić do normalnej aktywności praktycznie zaraz po leczeniu, a ewentualne dolegliwości pozabiegowe skutecznie niwelują środki przeciwbólowe.

Wskazania do usuwania żylaków falami radiowymi

Usuwanie żylaków metodą radiową zaleca się w przypadku występowania żylaków kończyn dolnych z współtowarzyszącymi uciążliwymi objawami, takimi jak ból i obrzęk nóg, zmiany skórne lub owrzodzenia na podudziach. Metodę radiową z powodzeniem wykorzystuje się zarówno do zamykania małych (o średnicy 1 mm), jak i większych (o średnicy około 5 mm) naczyń żylnych. Zmiany o średnicy poniżej 1mm mogą być leczone za pomocą igieł termokoagulacyjnych - do tak małych naczyń nie wprowadza się cewnika, a jedynie nakłuwa je punktowo. Usuwanie żylaków falami radiowymi to zabieg posiadający wiele zalet: jest małoinwazyjny, bezpieczny i praktycznie bezbolesny, przy czym nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego.

Zalety leczenia żylaków prądem o częstotliwości fal radiowych

Małoinwazyjna terapia żylaków kończyn dolnych z zastosowaniem fal radiowych EVRF posiada liczne zalety, wśród których jedną z najważniejszych jest fakt, że jest to zabieg o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Procedurę przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych w ramach tzw. „chirurgii jednego dnia”, co oznacza, że pacjent już w godzinę po zabiegu może opuścić klinikę, nie musi pozostawać na długiej obserwacji. Ponieważ zabieg nie wymaga przeprowadzania cięć, nie niesie za sobą ryzyka powstawania blizn. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny, nie ma też ryzyka, związanego z obciążaniem organizmu narkozą, co dodatkowo skraca listę przeciwwskazań do takiej terapii.

Duże znaczenie ma również fakt, że leczenie żylaków nóg EVRF cechuje się bardzo wysoką skutecznością, przekraczającą 90%. Dotyczy to również długoterminowej skuteczności terapii: zgodnie z badaniami, przeprowadzonymi przez węgierskiego lekarza dr Attila Szabo, po roku od wykonania zabiegu nawrót żylaków nastąpił jedynie u niecałych trzech procent badanych. Procedura jest przy tym praktycznie bezbolesna, również dolegliwości bólowe w okresie pozabiegowym są przez pacjentów określane jako niewielkie – by usunąć nieprzyjemne doznania, mogące pojawiać się przez kilka dni po leczeniu, wystarczy stosowanie środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty. Dodatkowo metoda umożliwia skuteczne leczenie zarówno rozległych zmian żylakowych, jak i niewielkich niedrożnych naczyń, dzięki czemu zastosowanie termoablacji prądem o częstotliwości fal radiowych ma szerokie spektrum zastosowania.

Obecnie leczenie żylaków nóg metodą EVRF nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że osoby, chcące skorzystać z zabiegu, muszą sfinansować go z własnej kieszeni. Cena leczenia żylaków kończyn dolnych EVRF może być różna w zależności od miasta i placówki, na ogół jednak zamyka się w przedziale 2 500 – 4 000 zł za usunięcie zmian w obrębie jednej kończyny.

Przeciwwskazania do usuwania żylaków falami radiowymi

Mimo iż usuwanie żylaków metodą radiową to zabieg bezpieczny, nie każdy może się mu poddać.

Leczenie falami o częstotliwości radiowej jest przeciwwskazane, jeżeli u pacjenta występują:

 • uczulenie na środki stosowane do znieczulenia miejscowego
 • stany nadkrzepliwości
 • niewyrównana cukrzyca
 • niewyrównana nadczynność lub niedoczynność tarczycy
 • zmiany zapalne w obrębie kończyny
 • miażdżyca tętnic obwodowych
 • obrzęk chłonny kończyny - na skutek zablokowania dróg odpływu chłonki
 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
 • zarośnięcie żyły lub zakrzepy żylne

Usuwaniu żylaków falami radiowymi nie mogą poddać się także osoby z wszczepionym stymulatorem serca oraz chorzy w ciężkim stanie ogólnym i niezdolni do samodzielnego poruszania się.

Usuwanie żylaków falami radiowymi - rekonwalescencja

Kadra w Dom Lekarski Centrum Medyczne Kadra w Dom Lekarski Centrum Medyczne

Zazwyczaj pacjent może samodzielnie opuścić szpital jeszcze w dniu zabiegu. Co więcej, tego samego dnia możliwy jest powrót do codziennej aktywności, bez istotnych ograniczeń. W pierwszym tygodniu wskazane jest chodzenie lub wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych przez godzinę dziennie, jak również unikanie dużych obciążeń nóg oraz gorących kąpieli. Część specjalistów zaleca stosowanie pończoch uciskowych przez około 2 tygodnie po zabiegu. Warto wiedzieć, że całkowity czas potrzebny do uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego nie przekracza 6 miesięcy, a w wielu przypadkach diametralna różnica kosmetyczna jest widoczna już w pierwszej dobie po wykonanej procedurze.

Usuwanie żylaków falami radiowymi - ceny w różnych miastach

 • Wrocław od 800 zł do 6 500 zł
 • Kraków od 1 300 zł do 5 500 zł
 • Warszawa od 4 000 zł
 • Szczecin od 4 500 zł do 8 500 zł
 • Gliwice od 3 200 zł
 • Katowice od 3 500 zł do 6 000 zł
 • Gdańsk od 4 500 zł
 • Lublin od 4 500 zł
 • Tychy od 3 000 zł do 5 000 zł
 • Poznań od 5 000 zł
 • Nowy Targ od 3 500 zł do 5 500 zł
 • Wejherowo od 3 000 zł
Pokaż więcej »

Usługa usuwanie żylaków falami radiowymi jest najczęściej wykonywana przez chirurga ogólnego, chirurga naczyniowego, flebologa i angiologa.

Autor:
Opublikowano:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska