Czym jest Esperal?

Esperal to lek stosowany podczas terapii osoby uzależnionej od alkoholu. Sam w sobie nie leczy on jednak alkoholizmu, a jego zadaniem jest powstrzymywanie uzależnionego przed piciem.

Esperal to handlowa nazwa preparatu zawierającego disulfiram. Związek ten zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Z powodu zablokowania grupy enzymów alkohol nie może być przekształcony w kwas octowy i zaczyna gromadzić się w organizmie w postaci aldehydu octowego.

U osoby, która stosuje lek zawierający disulfiram, stężenie aldehydu octowego może być nawet 10-krotnie większe niż u innej spożywającej alkohol osoby. To właśnie ten związek odpowiada za nieprzyjemne odczucia (czyli potocznego kaca). Przyjmujący disulfiram po ok. kwadransie od wypicia alkoholu zaczyna mieć:

  • nasilone nudności, 
  • wymioty, 
  • bóle, zawroty głowy, 
  • zaczerwienienie twarzy,
  • obfite pocenie. 

Objawy utrzymują się nawet do 10 godzin od spożycia alkoholu.

Właściwości disulfiramu pozwoliły na wykorzystanie go w terapii wspomagającej leczenie uzależnienia od alkoholu. Po tę substancję sięgano już w pierwszej połowie XX wieku. Początkowo lek podawany był w formie doustnej, wymagającej od pacjenta konsekwentnego przyjmowania. Potem jednak zaczęto „implantować" pacjentowi podskórnie tą substancję. Disulfiram przez dłuższy czas regularnie uwalniała się do organizmu, zniechęcając do picia alkoholu. 

Ważne: Esperal występuje w postaci tabletek oraz specjalnych „wszywek", które chirurgicznie umieszczane są w ciele walczącego z alkoholem pacjenta.

Esperal należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza. Objawy, które występują po spożyciu alkoholu w trakcie stosowania leku, mogą być realnym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. U chorego może dojść do gwałtownych spadków ciśnienia tętniczego, zaburzenia pracy serca oraz trudności w oddychaniu.

Preparat poleca się szczególnie osobom, które podjęły świadomą decyzję o leczeniu swojego uzależnienia. Jednocześnie powinny uczestniczyć one w psychoterapii.

Esperal a picie alkoholu

Reakcję zachodzącą pomiędzy Esperalem a alkoholem można określić reakcją disulfiramową. Polega ona właśnie na gromadzeniu się w organizmie dużych ilości aldehydu octowego, uznanego za truciznę dużo silniejszą od alkoholu. Poprzez nasilenie nieprzyjemnych doznań Esperal ma zniechęcić uzależnionego do sięgnięcia po kolejny kieliszek. Stąd tak ważne jest łączenie terapii farmakologicznej z psychoterapią.

Wielu pacjentów powstrzymuje się od picia z powodu strachu przed wystąpieniem objawów. Potęguje to ryzyko powrotu do nałogu tuż po odstawieniu Esperalu. Znaczenie ma więc podtrzymywanie w pacjencie świadomej chęci trwania w trzeźwości. Jeśli stronienie od alkoholu spowodowane jest wyłącznie lękiem przed dolegliwościami, powrót do choroby alkoholowej wydaje się realny. 

Okres działania leku w postaci „wszywki", wynosić ma średnio około ośmiu miesięcy (w praktyce może być nieco dłuższy).

Objawy po spożyciu alkoholu przez osobę z wszywką alkoholową

Pierwsze efekty kumulacji wspomnianego aldehydu octowego pojawiają się u uzależnionego pacjenta już w ciągu 10-15 minut od wypicia alkoholu. 

Wśród nich wyliczyć można:

  • bóle i zawroty głowy,
  • duszności,
  • nudności i wymioty,
  • nadmierne pocenie się,
  • pokrzywkę,
  • skoki ciśnienia,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • tachykardię (czyli przyspieszone bicie serca),
  • nasilający się lęk, obejmujący nawet poczucie strachu przed śmiercią.

Powyższe dolegliwości występujące po spożyciu alkoholu przez osobę z wszywką alkoholową mogą trwać od czterech do dziesięciu godzin. W najpoważniejszych przypadkach odnotowywano nawet atak drgawek czy zawał serca. 

Jakie są wskazania do wszycia Esperalu?

Zaszycie alkoholowe zaleca się pacjentom, którzy chcą walczyć z nałogiem, są do tej walki zmotywowani, jednak sądzą, że bez takiego rozwiązania mogą nie podołać wyzwaniu. Wszywki nie mogą być jedyną metodą terapii uzależnienia alkoholowego, a wyłącznie jej uzupełnieniem. Esperal nie zmniejsza bowiem chęci sięgnięcia po alkohol, ani uzależnienia. Wywołuje natomiast lęk przed nieprzyjemnymi skutkami spożycia alkoholu. 

Pacjent zdecydowany na terapię przy pomocy wszywki alkoholowej powinien zgłosić się do klinik chirurgicznychoferujących taki zabieg. Niektóre z nich wykonują zabieg wszycia Esperalu nawet w domu pacjenta.

Disulfiram nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Czym jest Zespół Uzależnienia Alkoholowego?

Zespół Uzależnienia Alkoholowego (ZUA) to najczęstsza toksykomania na świecie. Według statystyk co roku przybywa średnio 23 mln osób uzależnionych od alkoholu. Liczba uzależnionych się nie zmniejsza, bowiem choroba ta pozostaje na całe życie.

Należy zaznaczyć, że alkoholizm stanowi poważny problem społeczny, wpływający na wszystkie sfery życia osoby uzależnionej: psychiczną, duchową, fizyczną, a także społeczną.

Ważne: Choroba alkoholowa traktowana jest współcześnie jako najbardziej demokratyczna jednostka chorobowa niezależna od wykształcenia, wieku, płci, stanu cywilnego.

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Formalne prawo do diagnozy nozologicznej (czyli rozpoznania choroby) ma w Polsce lekarz. Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem psychicznym i zaburzeniem zachowania, najczęściej rozpoznaje je więc psychiatra. W diagnozowaniu uczestniczą też specjaliści psychoterapii uzależnień i psychologowie. Wyspecjalizowane w leczeniu osób uzależnionych placówki można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: parpa.pl

Rozpoznanie uzależnienia nie jest zadaniem łatwym. Osoby diagnozujące muszą zweryfikować istnienie objawów uzależnienia na podstawie tego, co mówi pacjent o swoim nałogu. Jego obraz problemów alkoholowych jest często mocno zniekształcony. Prawidłowo ustalone rozpoznanie jest podstawą przedstawienia pacjentowi oferty skutecznej pomocy.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg jest bardzo prosty. Nie trwa dłużej niż pół godziny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Całość polega na wszyciu odpowiedniej liczby (1 tabletka na 10 kg masy ciała pacjenta) sterylnych tabletek Esperalu pod skórę, najczęściej w okolicach pośladka. Wszywka alkoholowa umieszczona jest tak, by nie było jej widać w żadnej sytuacji.

Na życzenie pacjenta tabletka może zostać wszyta w innym miejscu. Zabieg kończy się założeniem pojedynczych szwów i opatrunku. Przez kilka dni nie wolno go moczyć i zdejmować. Potem pacjent może wziąć prysznic bez opatrunku. Po kąpieli należy przemywać ranę bezalkoholowym środkiem do dezynfekcji i naklejać plaster z opatrunkiem

Przez minimum dobę przed planowanym zabiegiem wszycia Esperalu pacjent nie może spożywać alkoholu. Stosowanie do tego zalecenia lekarz sprawdzi przed zaszyciem alkoholowym.

Wszywka aktywna jest przez około 8 miesięcy. Po tym terminie zabieg może zostać powtórzony. 

Esperal można wszyć wyłącznie uzależnionemu, który wyrazi zgodę na piśmie i jest świadomy działania leku oraz ewentualnych konsekwencji, jeśli nie zastosuje się do zaleceń zachowania trzeźwości.

Jak wszycie Esperalu wpływa na dalsze życie uzależnionego?

Esperal nie pogarsza czynności motorycznych czy refleksu pacjenta. Dzięki temu nie musi on rezygnować z prowadzeniu samochodu czy codziennych aktywności i pracy. Przyjmowanie innych leków w trakcie leczenia Esperalem jest bezpieczne. Koniecznie jednak o wszystkich przyjmowanych preparatach należy poinformować lekarza.

Spożycie jakiegokolwiek produktu zawierającego w swoim składzie alkohol może wywołać nieprzyjemne objawy. Mowa tu o syropach, ciastach, tortach, pralinach czy nawet płynach do płukania jamy ustnej. 

Kiedy nie stosować Esperalu?

Esperalu nie należy stosować, gdy występują:

  • nadwrażliwość na tiokarbaminiany lub jakikolwiek składnik preparatu,
  • stan upojenia alkoholowego,
  • niewydolność serca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia psychiczne,
  • psychozy (z wyjątkiem przebytych ostrych psychoz alkoholowych),
  • pacjent przeszedł niewydolność krążenia obwodowego lub próby samobójcze. 

Esperalu nie wolno stosować bez świadomej zgody pacjenta.

Powikłania po wszyciu Esperalu

Skutki uboczne wszycia Esperalu mogą być nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Przyczyną jest to, że Esperal sam w sobie nie jest lekarstwem, które zlikwiduje nałóg. Jest bowiem wyłącznie formą wsparcia w leczeniu i odwyku, a odpowiednie skutki przynosi jedynie w połączeniu z terapią. Może się zdarzyć, że zaszycie alkoholowe uśpi czujność osoby uzależnionej i jej rodziny, zmniejszając motywację do kontynuowania terapii.

Wśród skutków ubocznych wszycia Esperalu wyliczyć można:

  • nudności,
  • senność i poczucie ciągłego zmęczenia,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie nerwów obwodowych,
  • podwyższony cholesterol,
  • chwilowa impotencja,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • reakcje alergiczne. 

Wystąpić mogą również powikłania związane z samym zabiegiem wszycia, jak np. opuchlizna, ropienie czy zaczerwienienie. Gdy się pojawią, należy skonsultować się z lekarzem. Bywa również, że wszyciu Esperalu towarzyszą objawy psychotyczne: manie lub depresja. 

Tak naprawdę wyraźne i nieprzyjemne skutki uboczne wszycia Esperalu mają miejsce dopiero po spożyciu alkoholu – taki jest bowiem cel wszycia tego leku. Do najpoważniejszych powikłań przy stosowaniu Esperalu z alkoholem należą: kołatanie serca, niewydolność krążeniowo-oddechowa, tachykardia oraz uszkodzenia wątroby. 

Czasami dochodzi też do reakcji alergicznych w postaci zmian skórnych w miejscu implantacji wszywki.

Przepicie wszywki alkoholowej

Wiele osób uzależnionych zastanawia się nad tym: czy można przepić Esperal? Wszywka alkoholowa z założenia ma odstraszać nałogowca od picia. Wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i w połączeniu z alkoholem może doprowadzić do wystąpienia znacznego uszczerbku na zdrowiu.

Wydaje się więc, że sama świadomość posiadania w swoim ciele Esperalu powinna wystarczyć, by uzależniony stronił od kieliszka. Niektórzy jednak próbują przepić Esperal, co jest niezwykle niebezpieczne. 

Nie da się przepić profesjonalnie zaimplementowanej wszywki. Zlekceważenie przez pacjenta dolegliwości występujących po spożyciu alkoholu może doprowadzić nawet do stanu bezpośredniego zagrożenia życia. 

Do najczęściej występujących objawów zatrucia alkoholowego podczas stosowania Esperalu należą zaś nudności, wymioty, bóle i zwroty głowy, zaburzenia ze strony układu krążenia, oddechowego, nerwowego, padaczka alkoholowa oraz zaburzenia pracy serca prowadzące do jego zatrzymania.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o wszycie Esperalu

  • Wszywka alkoholowa – co to?

    Wszywka alkoholowa to po prostu tabletka przeznaczona do implantacji podskórnej. Lek, łącząc się z alkoholem, wywołuje liczne negatywne, groźne dla zdrowia (a nawet życia) reakcje organizmu uzależnionego pacjenta. Terapia za pomocą wszywek alkoholowych opiera się na przypuszczeniu, że dana osoba z obawy przez nieprzyjemnymi dolegliwościami powstrzyma się przed sięgnięciem po trunek. Leczenie tą metodą powinno iść w parze z terapią psychologiczną.

  • Wszywka alkoholowa – gdzie się wszywa?

    Esperal najczęściej wszywa się w okolicach pośladka pacjenta. Wszywka alkoholowa umieszczana jest w sposób dyskretny. Nikt z otoczenia nie jest w stanie zorientować się, że dana osoba leczy się z powodu choroby alkoholowej. Oczywiście, na życzenie pacjenta lokalizacja wszczepianych tabletek może zostać zmieniona.

  • Ile kosztuje wszycie Esperalu?

    Cena za wszycie Esperalu wynosi od 350 zł do 2 000 zł (ceny na podstawie danych z 31 klinik oraz od 15 lekarzy). Z kolei średnia cena za wszycie Esperalu w warunkach domowych wynosi 700 zł.

  • Gdzie można wszyć Esperal?

    Tabletki Esperalu wszywa chirurg w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina skórę, a następnie pod nią umieszcza specyfik. Dlatego też wszycie Esperalu odbywa się zwykle w sali zabiegowej. Niektóre kliniki proponują jednak zabieg w domu.

  • Esperal a picie alkoholu?

    Zadaniem Esperalu jest odstraszanie nałogowca od picia. Sama świadomość, że połączenie Esperalu z alkoholem powoduje poważne dolegliwości, powinna odstręczać od kieliszka. Jeśli jednak to zrobi, do najczęstszych objawów, które wystąpią po napiciu się należą: nudności,  wymioty,  bóle i zwroty głowy,  zaburzenia ze strony układu krążenia, oddechowego, nerwowego,  padaczka alkoholowa, zatrzymanie pracy serca.

Wszycie Esperalu – opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na wszywkę alkoholową. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

dobra klinika. polecam
  
Alina W

Dobry i skuteczny zabieg bez komplikacji.

Opinia o: Centrum Medyczne Plus Med, Kielce (lek. Paweł Kundera)

Źródła: