Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Człowiek dziennie traci średnio 100 włosów i jest to związane z cyklem ich życia. Wzrost włosa trwa zwykle od 2 do 7 lat, następnie przechodzi on w fazę obumierania oraz spoczynku. Na końcu wypada, ustępując miejsca nowemu. W normalnych warunkach około 90% włosów jest w fazie wzrostu, a pozostała część w spoczynku. Te, które opuszczają mieszki włosowe, są zaś zastępowane nowymi. Jeśli włosy wypadają nadmiernie, nie sposób tego nie zauważyć. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, poczynając od złej diety, skutkującej niedoborem witamin i minerałów, aż po choroby i zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych leków czy życie w permanentnym stresie. Właśnie dlatego pierwszym krokiem w leczeniu łysienia powinna być rzetelna diagnostyka, która pozwoli ustalić przyczynę problemu.


Leczenie łysienia

Jednym z najczęstszych rodzajów łysienia jest łysienie androgenowe. Choć problem z nim mają przede wszystkim mężczyźni, borykać się z nim mogą także kobiety. Łysienie androgenowe u panów można leczyć poprzez stosowanie substancji hamujących aktywność enzymu 5alfa-reduktazy, odpowiedzialnego za przemianę testosteronu w DHT. U pań zwykle działanie posiada charakter miejscowy, podawane są także preparaty regulujące wydzielanie określonych hormonów. Niektóre osoby latami zwlekają z podjęciem leczenia. Bywa też, że nie przynosi ono oczekiwanych skutków. W takiej sytuacji szansa na odzyskanie wszystkich włosów maleje. Sposobem na poprawę wyglądu może być mikropigmentacja głowy.

Mikropigmentacja skóry głowy – co to?

Mikropigmentacja jest patentem izraelskiej firmy NTM, lidera makijażu permanentnego, a sam pomysł to idea światowej sławy mistrza mikropigmentacji, jakim jesst Moshe Alul. Potocznie zabieg określa się jako "medyczny tatuaż" - nie jest to jednak to samo, co wykonanie typowego, ozdobnego rysunku. Po pierwsze, barwnik umieszczany jest w płytszych warstwach skóry, poza tym zajmuje się tym jedynie wykwalifikowany personel medyczny.

Na czym polega mikropigmentacja włosów?

Zabieg polega na wprowadzeniu w naskórek specjalnych, nieorganicznych pigmentów, uzyskiwanych z minerałów. Ma to na celu uzyskanie efektu krótko przystrzyżonej fryzury. Pigmenty nieorganiczne są neutralne dla ludzkiego organizmu, dzięki czemu praktycznie nie występuje ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych. Warto zaznaczyć, iż nie jest to technika leczenia nadmiernego wypadania włosów, a jedynie metoda tuszowania łysiny. Zabieg stanowi kuszącą alternatywę dla osób, które próbowały już wszelkich sposobów na ukrycie przerzedzenia owłosienia na głowie, nie uzyskując zadowalających rezultatów, a jednocześnie nie chcą poddawać się transplantacji włosów.

Procedura pozwala na:

  • odtworzenie linii włosów (np. gdy u pacjenta występują zakola),
  • ukrycie blizn zlokalizowanych w obrębie prawidłowo owłosionego obszaru,
  • zwiększenie, w razie konieczności, efektu przeszczepienia włosów,
  • poprawę wyglądu, zwłaszcza w przypadku posiadania bardzo rzadkich włosów (uzyskanie optycznego zagęszczenia fryzury).

Wskazania do mikropigmentacji skóry głowy

Mikropigmentacja włosów pomaga osiągnąć efekt krótko ostrzyżonych włosów, a w przypadku osób o długiej czuprynie pozwala optycznie zagęścić fryzurę poprzez zacienienie skóry głowy. Z tego powodu zabieg jest kierowany głównie do mężczyzn. Kobiety również mogą skorzystać z tej metody tuszowania łysienia. Specjalnie dla nich dobierane są inne pigmenty, dzięki którym można uzyskać jak najbardziej naturalny efekt zagęszczenia długich włosów.

Zabieg jest przeznaczony dla osób cierpiących na łysienie całkowite, plackowate, androgenowe czy bliznowaciejące. Procedura będzie skuteczna również u osób z łysieniem telogenowym oraz anagenowym. Innymi słowy, można go stosować przy każdej postaci łysienia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Kwalifikacji do zabiegu mikropigmentacji skóry głowy dokonuje lekarz specjalista, jednak warto poznać przeciwwskazania do wykonania tej procedury. Są nimi m.in.:

  • choroby skóry
  • infekcje i stany zapalne
  • nowotwory
  • łuszczyca
  • cukrzyca
  • przyjmowanie leków rozcieńczających krew oraz preparatów sterydowych

Warto wiedzieć: Mikropigmentację stosuje się także do optycznego zagęszczania brwi oraz męskiego zarostu.

Przebieg mikropigmentacji skóry głowy

Podczas mikropigmentacji skóry głowy wykorzystuje się specjalne igły lub roller (opatentowany kartridż wyposażony w obracające się igły oraz system sprężynowy) – są to w pełni sterylne instrumenty jednorazowego użytku. Powstał też innowacyjny aparat ORON 57, który jest wzbogacony o funkcję umożliwiającą przeprowadzenie przy jego pomocy mikropigmentacji (wcześniej służył on tylko do makijażu permanentnego). Urządzenie wyposażono w ergonomiczną rączkę sterowaną mikroprocesorem, który gwarantuje jednakową częstotliwość nakłuwania igieł, a także w stabilizatory zapewniające jednostajny ruch igieł.

Przed wykonaniem pełnego zabiegu, przeprowadzający go specjalista robi test na małej powierzchni skóry. Ów test ma na celu dobranie właściwego koloru pigmentu oraz sprawdzenie reakcji pacjenta. Podczas konsultacji osoba zdecydowana na zabieg wybiera gęstość i kształt linii włosów. Część ośrodków oferuje pacjentom wykonanie tzw. jagged hairline, czyli nieregularnej, postrzępionej linii włosów z przodu głowy. Rezultatem „wystrzępienia” jest większa naturalność uzyskanego efektu – linia nie musi być idealnie prosta lub zbyt łagodnie, sztucznie zaokrąglona.

Jeśli pacjent ma takie życzenie, przed rozpoczęciem procedury podaje się mu znieczulenie miejscowe, które zmniejsza ewentualny dyskomfort towarzyszący mikropigmentacji. Najczęściej zabieg wykonywany jest na krótko ściętych włosach (idealna długość to 0,3-0,5 mm). Specjalista precyzyjnie pokrywa powierzchnię skóry głowy pigmentem, tworząc imitację owłosienia. Dermatografia skóry głowy zwykle składa się z 1-3 sesji, a efekty można obserwować już po pierwszej z nich.

Stosowane podczas zabiegu pigmenty cechują się najwyższą jakością i są przeznaczone wyłącznie do tej metody. Specjaliści przeprowadzający mikropigmentację skóry głowy dobierają kolor odpowiednio do koloru włosów, a następnie wprowadzają go do wierzchniej warstwy skóry. Rezultat utrzymuje się przez okres roku do dwóch lat – jest to uzależnione od cech indywidualnych danego pacjenta.

Rekonwalescencja po mikropigmentacji głowy

Podczas przeprowadzania procedury może dojść do powstania lekkiego podrażnienia lub obrzęku, ale objawy te szybko ustępują. Na opuchliznę można zastosować łagodzące preparaty, np. z panthenolem w składzie. Do pracy można wrócić już następnego dnia po zabiegu. Przez kolejne 2-3 dni naskórek zaczyna się złuszczać, dlatego niezwykle istotne jest stałe nawilżanie go specjalną maścią. Początkowo pigment jest bardzo intensywny, ale w ciągu 4-5 dni po zabiegu pierwotne zabarwienie blednie o ok. 50%. Blednięcie pigmentu sprawia, że zabieg należy powtarzać co 1,5-3 lata w celu wzmocnienia koloru.

Przez 4 dni po procedurze nie należy myć mydłem ani innymi kosmetykami – w tym celu zaleca się stosowanie wyłącznie wody. Przez 2-3 tygodnie należy unikać kąpieli w basenie i odwiedzania sauny – skórę poddaną mikropigmentacji może bowiem podrażnić gorące lub mroźne powietrze, a także chlorowana woda. Po 4 tygodniach widoczny jest ostateczny efekt, a skóra jest całkowicie wygojona.

Najczęstsze pytania o mikropigmentację skóry

  • Czy mikropigmentacja boli?

    Zabieg dermatografii nie należy do bolesnych procedur, może jednak wywoływać uczucie dyskomfortu. Wiele zależy tu od wrażliwości pacjenta na ból. Nieprzyjemne dolegliwości z reguły pojawiają się podczas mikropigmentacji w okolicach skroni.

  • Czy efekty mikropigmentacji są naturalne?

    Zabieg wykonany przez profesjonalistę powinien zapewnić pacjentowi naturalnie wyglądające rezultaty. Wszystko dzięki odpowiednio dobranemu pigmentowi oraz właściwej technice przeprowadzenia procedury.

  • Kiedy efekty mikropigmentacji będą widoczne?

    Efekty zabiegu są widoczne tuż po jego zakończeniu. Warto jednak pamiętać, że w tym momencie pigment będzie ciemniejszy. Swój docelowy kolor osiąga on do trzech tygodni po dermatografii, jaśniejąc o około 30-40%.

  • Czy wystarczy jeden zabieg mikropigmentacji?

    Do uzyskania satysfakcjonujących efektów zwykle potrzeba trzech sesji zabiegowych, jednak wiele zależy tu od indywidualnego przypadku. O liczbie planowanych zabiegów pacjenta powinien poinformować lekarz w trakcie konsultacji.

  • Jak długo trwa zabieg mikropigmentacji?

    Czas trwania procedury zależy przede wszystkim od wielkości poddawanego zabiegowi obszaru. Zwykle jest to jednak od 1 do 4 godzin.

Mikropigmentacja skóry głowy przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda skóra po mikropigmentacji? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Źródła: