Czym zajmuje się lekarz foniatra?

Foniatria to jeden z działów otolaryngologii. W praktyce ludzie zgłaszają się do foniatry, którego główną skargą są zaburzenia głosu i dyskomfort w okolicy krtani. Najczęściej są to przedstawiciele zawodów tzw. „głosowo-mówczych”, ale problemy z głosem mogą pojawić się również u tych osób, których praca nie wiąże się z koniecznością mówienia czy śpiewania. Do leczenia tych stanów wybiera się schematy terapii zachowawczej. Monitoruje się dynamikę i koryguje leczenie za pomocą farmakoterapii, fizjoterapii, terapii inhalacyjnej, manipulacji terapeutycznych.

Uzyskanie porady od specjalisty jest pożądane w następujących przypadkach:

  • W głosie nastąpiły zmiany. Ludziom wokół ciebie wydaje się, że cały czas jesteś przeziębiony.
  • Palisz od wielu lat i zacząłeś zauważać, że Twój głos stał się bardziej szorstki.
  • Trudno ci mówić, twój głos jest słaby i niewyraźny.
  • Okresowo dochodzi do utraty głosu.
  • Zmienił się zakres dźwięków śpiewu.
  • W strunach głosowych występuje napięcie.
  • Zanim zaczniesz mówić, musisz odchrząknąć.

Jak bada się struny głosowe?

Badanie wewnętrznych struktur krtani, w tym fałdów głosowych, nazywa się laryngoskopią. Do najbardziej popularnych metod badania strun głosowych u foniatry należą:

  • Laryngoskopia pośrednia – metoda polega na umieszczeniu w tylnej części jamy ustnej małego kątowego lusterka, jakiego może używać dentysta, a następnie skierowaniu strumieniu światła w obszar gardła i krtani. Jest to najbardziej prosta i bezinwazyjna metoda.
  • Laryngoskopia bezpośrednia – ta metoda polega na wykorzystaniu rurki zwanej laryngoskopem. Instrument jest umieszczony w tylnej części gardła. Rurka może być elastyczna lub sztywna. Ta procedura pozwala lekarzowi zajrzeć głębiej w gardło i np. pobrać próbkę tkanki do biopsji. Zabieg odbywa się to w szpitalu lub ośrodku medycznym w znieczuleniu ogólnym.
  • Mikrolaryngoskopia – to zabieg chirurgiczny, który umożliwia lekarzowi oglądanie strun głosowych za pomocą mikroskopu. Podczas tej procedury lekarz może również usunąć zmiany (narośla) z fałd głosowych lub skorygować zaburzenia ruchowe krtani. Mikrolaryngoskopia może również zmniejszyć zwężenie krtani i tchawicy.
  • Wideolaryngoskopia – jest formą pośredniej laryngoskopii, w której foniatra nie ogląda bezpośrednio krtani. Zamiast tego wizualizację wykonuje się za pomocą laryngoskopu światłowodowego lub cyfrowego wprowadzanego przez nosowo lub przez usta.
  • Stroboskopia – metoda ma na celu sprawdzenie stopnia ruchomości, napięcia i stanu strun głosowych, a także wykrycie zmian w krtani. Badanie polega na oświetleniu krtani światłem stroboskopowym o różnych częstotliwościach drgań. Dzięki takiemu działaniu można obserwować ruchy fałdów głosowych w zwolnionym tempie i ocenić ich funkcjonowanie.

Czy do foniatry potrzebne jest skierowanie?

Aby umówić się na wizytę do lekarza foniatry na NFZ, konieczne jest uzyskanie skierowania, które przepisuje lekarz rodzinny, laryngolog lub lekarz innej specjalności na podstawie wskazań medycznych. Istnieje także możliwość umówienia się na konsultację prywatną. W takim przypadku koszt wizyty u foniatry zależy od wybranej placówki, specjalisty i lokalizacji.  Zazwyczaj cena jednej konsultacji foniatrycznej mieści się w przedziale 150-250 zł.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu laryngologia