Czym zajmuje się bariatra?

Bariatra to lekarz zajmujący się odchudzaniem, który specjalizuje się w leczeniu otyłości i związanych z nią schorzeń. Bariatrzy mogą pomóc zapobiegać, a co ważniejsze, odwracać choroby związane z otyłością. Można tego dokonać poprzez redukcję tkanki tłuszczowej odpowiedzialnej za procesy chorobowe przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej. Chirurgia bariatryczna jest wykonywana przede wszystkim, aby pomóc schudnąć operacyjnie, gdy dieta i ćwiczenia nie zadziałały lub jeśli występują poważne, zagrażające życiu problemy zdrowotne z powodu wagi. Te problemy zdrowotne obejmują między innymi:

  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Wysoki cholesterol
  • Hiperglikemia
  • Choroba serca
  • Udar mózgu
  • Cukrzyca typu 2
  • Niealkoholowe stłuszczenie wątroby
  • Bezdech senny

 Zmniejszenie masy ciała pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia jednego lub więcej z tych warunków.

 Kiedy udać się do bariatry?

Kwalifikujesz się do operacji bariatrycznej, jeśli Twój wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi od 35 do 40 i cierpisz na chorobę związaną z otyłością. Jeśli jednak masz problem zdrowotny, ale Twoje BMI jest niższe, lekarz bariatra może zdecydować o wykonaniu operacji z uwagi na korzyści z niej płynące. Jednak nie każdy kwalifikuje się do operacji bariatrycznej. Konieczne jest spełnienie określonych wymagań i przejście szeroko zakrojonych testów przesiewowych, aby sprawdzić, potrzebę operacji. A jak wygląda sama operacja?

Operacja odchudzania jest zwykle wykonywana metodami małoinwazyjnymi (chirurgia laparoskopowa). Oznacza to małe nacięcia, szybsze gojenie oraz mniejszy ból i blizny niż w przypadku tradycyjnej otwartej operacji. Bardzo rzadko niektórzy pacjenci są lepiej leczeni za pomocą otwartej operacji ze względu na ich specyficzne warunki. Oto najczęstsze rodzaje operacji bariatrycznych, z których każda wiąże się z własnymi korzyściami i ryzykiem:

  • Opaska żołądkowa - opaska jest umieszczana wokół górnej części żołądka i tworzy mały woreczek. Tylko niewielka ilość jedzenia będzie w stanie wypełnić tę sakiewkę, więc nie zjesz tyle, co wcześniej.
  • Bypass żołądka Roux-en-Y - zszywki są używane do stworzenia małej torebki na górze żołądka, która łączy się z jelitem. Pozwala to pokarmowi ominąć dolne partie żołądka, co oznacza, że ​​wystarczy zjeść niewielką ilość pokarmu, aby poczuć się odpowiednio sytym, a zatem wchłoniesz mniej kalorii.
  • Rękawowa resekcja żołądka - zabieg polega na operacji zmniejszenia żołądka. duża część żołądka jest całkowicie usunięta, więc nie będziesz mógł jeść tak dużo jak przed operacją.
  • Balon wewnątrzżołądkowy — miękki balon wypełniony powietrzem lub słoną wodą jest umieszczany w żołądku za pomocą rurki wprowadzanej do gardła. Jest to rozwiązanie tymczasowe i pozostawia się je maksymalnie na sześć miesięcy.

Bariatra na NFZ

W przypadku wizyty u bariatry w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), niezbędne jest skierowanie, które przepisuje lekarz rodzinny na podstawie wskazań medycznych.  Podstawą kwalifikacji do operacji bariatrycznej jest skrajna otyłość, czyli taka w której tzw. indeks BMI przekracza 40 lub w przypadku, gdy jest on niższy, ale towarzyszą choroby zagrażające życiu. Niestety czas oczekiwania na chirurgiczną redukcję masy ciała wynosi obecnie nawet dwa lata.

Istnieją jednak placówki prywatne specjalizujące się w chirurgii bariatrycznej. Koszt zależy od kilku czynników, między innymi od wybranego gabinetu, specjalisty, lokalizacji oraz rodzaju zabiegu. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy a kończą nawet na kilkunastu tysiącach złotych.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu leczenie otyłości