Czym zajmuje się diabetolog?

Diabetolog to lekarz, który specjalizuje się w szczególności w leczeniu cukrzycy. Do jego zadań należy również profilaktyka wskazanego schorzenia, na którą współcześnie kładziony jest bardzo duży nacisk. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na cukrzycę choruje 5% populacji, a w tym dzieci, przez co zwiększa się zapotrzebowanie na diabetologów dziecięcych. Liczba zachorowań na cukrzycę stale rośnie. W związku z tym jest obecnie uznawana za chorobę cywilizacyjną.

Ważne: Pomiędzy dietetykiem a diabetologiem istnieje kluczowa różnica. Diabetolog jest lekarzem specjalizującym się przede wszystkim w leczeniu cukrzycy. Dietetyk natomiast nie ma zazwyczaj wykształcenia medycznego, a jego wiedza obejmuje w szczególności zasady zdrowego żywienia.

Lekarz diabetolog zajmuje się monitorowaniem poziomu glikemii w organizmie człowieka. Ponadto przygotowuje plany terapii pacjentów chorujących na cukrzycę. Dzięki przeprowadzonemu z pacjentem szczegółowemu wywiadowi na temat jego trybu życia i nawyków dobiera odpowiedni sposób leczenia, który polega na regularnej samokontroli poziomu cukru, farmakoterapii, insulinoterapii, a także właściwym odżywaniu się i aktywności ruchowej. Przed pierwszą wizytą u diabetologa dobrze więc zgromadzić niezbędne informacje na temat stanu swojego zdrowia oraz wyniki wykonanych badań.

W związku z tym to właśnie lekarz diabetolog decyduje o rozpoczęciu tzw. insulinoterapii. W tym celu analizuje dostępne wyniki badań, między innymi badania glukozy. Ponadto uczy chorego posługiwania się glukometrem służącym do pomiaru poziomu cukru we krwi oraz urządzeniami przeznaczonymi do iniekcji insuliny.

Czy do diabetologa potrzebne jest skierowanie?

Do objawów cukrzycy zalicza się między innymi częste pragnienie i tym samym częste oddawanie moczu, niewyraźne wiedzenie i dezorientacja, wahania nastroju, utrata masy ciała, ciągłe uczucie zmęczenia, nawracające infekcje skóry, bolesne oddawanie moczu i nieregularne miesiączkowanie u kobiet. Jeżeli pacjent zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące dolegliwości mogące wskazywać na jedno ze schorzeń związanych z zaburzeniami gospodarski cukrowej, powinien on umówić się na wizytę u wybranego diabetologa.

Istnieje możliwość udania się do diabetologa na NFZ, dzięki czemu opieka zdrowotna będzie w pełni bezpłatna. By jednak umówić się na wizytę do takiego specjalisty, konieczne jest zdobycie skierowania. Taki dokument jest wydawany przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także lekarzy innych specjalizacji – pod warunkiem, że zgłaszane przez pacjenta objawy mogą wskazywać na cukrzycę lub inne schorzenie mające związek z zaburzeniami homeostazy glikemii.

Ile kosztuje wizyta u diabetologa?

Wizyta u diabetologa na NFZ jest bezpłatna. Ze względu jednak na długi czas oczekiwania na spotkanie ze specjalistą wiele osób wybiera opiekę prywatną. W przypadku wizyty refundowanej czas oczekiwania na nią wynosi nawet wiele miesięcy – w odróżnieniu od wizyty prywatnej, którą udaje się umówić nawet z dnia na dzień. Koszt prywatnej konsultacji z diabetologiem wynosi ok. 120–280 zł. Jest on uzależniony przede wszystkim od lokalizacji wybranej poradni oraz od lekarza, który spotka się z pacjentem.