Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk jest ekspertem w dziedzinie żywności i żywienia. Zajmuje się udzielaniem porad dietetycznych, pomaga promować zdrowe nawyki żywieniowe i opracowuje indywidualne, specjalistyczne diety dla ludzi w zależności od stanu zdrowia. Dietetycy mogą pracować zarówno ze zdrowymi, jak i chorymi pacjentami, doradzając i pomagając ludziom w utrzymaniu lub poprawie odżywiania, jednocześnie kontrolując ich stan lub objawy. W tym drugim przypadku są to tzw. dietetycy kliniczni. Dietetyk kliniczny może pomóc w radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi, takimi jak:

  • cukrzyca,
  • zaburzenia odżywiania,
  • choroba serca,
  • niedożywienie,
  • choroby przewodu pokarmowego, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • otyłość,
  • alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • choroba nerek.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Pierwsza wizyta u dietetyka zazwyczaj trwa godzinę. Podczas tej wizyty Twój dietetyk przeprowadzi pełną ocenę przed udzieleniem jakiejkolwiek porady, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla Ciebie. Na podstawie wyników oceny otrzymasz plan żywieniowy uwzględniający kalorie, rodzaj żywności i zalecenia poza żywieniowe, które pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Przed wizytą u dietetyka ważne jest, aby zastanowić się nad swoimi celami. Co chcesz zmienić lub ulepszyć? Nad czym chcesz popracować?

  • Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę, koniecznie weź ze sobą aktualne wyniki badań.
  • Kilka dni przed wizytą zwróć uwagę na posiłki, ich ilość, skład i godziny spożycia. Nie modyfikuj jednak swoich przyzwyczajeń, ponieważ mogą one wpłynąć na błędną ocenę. dietetyka.
  • Przynieś ze sobą listę leków lub suplementów i porozmawiaj o swojej historii medycznej. Pomocne w ocenie żywieniowej będą badania krwi, więc jeśli takie posiadasz, zabierz je sobą lub pójdź na badanie przed wizytą.
  • Zastanów się nad daniami, które lubisz jeść, a czego zdecydowanie nie lubisz. Pomoże to dietetykowi w ułożeniu jadłospisu, który będzie nie tylko zdrowy, ale także smaczny.
  • Pomyśl o tym, jak dużo aktywności masz w ciągu dnia. Czy dużo siedzisz przy biurku lub czy masz pracę fizyczną? Czy chodzisz na spacery lub uprawiasz aktywność fizyczną? Jest to bardzo ważny aspekt, bo od niego zależy Twoje zapotrzebowanie kaloryczne.
  • Jeśli już wcześniej podjąłeś próby zmiany diety, opowiedz o tym i o ich efektach stosowania.

Szczegóły dotyczące tego, jak funkcjonujesz na co dzień pomogą stworzyć plan działania, który będzie pasował do Ciebie i bez problemu wpasuje się w Twój styl życia. W celu dalszego omówienia postępów i opieki żywieniowej dietetyk zaplanuje wizytę kontrolną. Możesz zostać poproszony o prowadzenie dziennika żywności lub kontakt. Pamiętaj, że jeśli napotkasz niedogodności lub problemy podczas stosowania się do planu żywieniowego, niezwłocznie zgłoś się do swojego specjalisty. Dobry dietetyk ustali z Tobą korekty w planie diety, tak aby była jak najbardziej dopasowana pod Ciebie.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Koszt wizyty u dietetyka zależy od wybranej placówki, lokalizacji, stopnia naukowego specjalisty oraz elementów składających się na usługę jak np. ocena sposobu odżywiania się, analiza składu ciała oraz plan żywieniowy na dany okres. Zazwyczaj godzina wizyty u dietetyka kosztuje od 80-300 zł. Obecnie wielu specjalistów dietetyki ma możliwość przeprowadzenia konsultacji dietetycznych także online, co jest wygodną opcją. Cena takiej porady u dietetyka online mieści się w podobnym zakresie cenowym co wizyta stacjonarna.

Znalezienie właściwej równowagi jest kluczem do zdrowego stylu życia. Jeśli więc nie czujesz się najlepiej, nie idź na kompromis, opóźniając konsultację z ekspertami. Pamiętaj, że zdrowy organizm będzie funkcjonował lepiej i dłużej.