Kiedy umówić się do fizjoterapeuty?

Ustalenie, czy i kiedy udać się do fizjoterapeuty w związku z kontuzjami, bólami może być trudną decyzją. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie byłeś u fizjoterapeuty i nie jesteś pewien, czym się zajmuje lub kiedy powinieneś się z nim skontaktować w celu leczenia. Kiedy więc konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty?

Powinieneś zgłosić się do fizjoterapeuty, jeśli:

  • Jeśli twój ból nasila się przy określonych ruchach lub czynnościach,
  • Jeśli ból nie ustępuje lub się pogarsza,
  • Jeśli znajomość określonego ruchu powoduje ból,
  • Jeśli ból trwa od dłuższego czasu i uniemożliwia wykonywanie ćwiczeń fizycznych i uprawianie sportu.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci skupiają się zarówno na profilaktyce, jak i rehabilitacji. Leczenie może dotyczyć problemów spowodowanych urazem, chorobą lub niepełnosprawnością. W zależności od dolegliwości możemy wyróżnić fizjoterapeutów uroginekologicznych, dziecięcych, sportowych, dla kobiet w ciąży i niemowląt.

Oto kilka przykładów dolegliwości, z jakimi kierują się pacjenci do gabinetów:

  • Ból szyi i pleców spowodowany problemami z mięśniami i szkieletem,
  • Problemy z kośćmi, stawami, mięśniami i więzadłami, takie jak zapalenie stawów i następstwa amputacji,
  • Problemy z płucami, takie jak astma,
  • Niepełnosprawność w wyniku problemów z sercem,
  • Problemy z miednicą, takie jak problemy z pęcherzem i jelitami związane z porodem,
  • Utrata mobilności z powodu urazu mózgu lub kręgosłupa lub z powodu chorób, takich jak choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane,
  • Zmęczenie, ból, obrzęk, sztywność i utrata siły mięśni, na przykład podczas leczenia raka lub opieki paliatywnej.

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta zwykle zaczyna się od zadania przez fizjoterapeutę wielu pytań. Ten proces wywiadu jest najlepszym sposobem na zawężenie problemu i umożliwienie terapeucie opracowania pełnego obrazu stanu i rozpoczęcia wstępnej diagnozy. Dobrym pomysłem jest przyniesienie na wizytę wszelkich zapisów badań diagnostycznych dotyczących dolegliwości lub urazów, aby terapeuta mógł je przejrzeć. Zwykle po tym następuje badanie fizykalne, które może obejmować ogólną sprawność ruchową w tym postawę, specjalne testy manualne i inne formy pomiaru. Przed wizytą upewnij się, że jesteś ubrany w sposób umożliwiający fizjoterapeucie zbadanie części ciała, która wymaga leczenia. Na miejscu zazwyczaj dostępne są przebieralnie, więc jeśli wracasz z pracy w służbowym stroju, nie będzie stanowiło to problemu. W trakcie lub po ocenie fizjoterapeuta porozmawia z Tobą o sposobach zmniejszenia bólu. Omówi plan leczenia, w tym zalecaną częstotliwość, a jeśli to możliwe, przewidywany czas, jaki spędzisz na fizjoterapii. Należy pamiętać, że terapeuta nie zawsze jest w stanie przedstawić prognozę podczas pierwszej oceny. Edukacja odgrywa dużą rolę w procesie rehabilitacji, dlatego fizjoterapueta zaleci gimnastykę do wykonania w domu, na siłowni lub podczas przerw w pracy.  Pamiętaj, że ćwiczenia są podstawowym aspektem rehabilitacji i twoje zaangażowanie w nie jest konieczne. Jako zabieg fizykoterapetyczny specjalista może również zalecić masaż, który wykonany regularnie łagodzi dolegliwości bólowe. 

Ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty?

Jeśli chodzi o wizytę prywatną, na konsultację można zapisać się w "od ręki", ponieważ nie jest wymagane skierowanie. Koszt wizyty u fizjoterapeuty zależy od wybranej placówki, specjalisty i lokalizacji. Zazwyczaj cena jednej prywatnej wizyty trwającej średnio 30-60 min mieści się w przedziale 50-250 zł.