Lekarze medycyny sportowej - informacje

Specjalista medycyny sportowej to lekarz, sprawujący opiekę medyczną nad pacjentem, który jest aktywny ruchowo. Dotyczy to nie tylko zawodników, uprawiających różne dyscypliny sportu, ale także osób aktywnych fizycznie oraz tych pacjentów, którzy ze względów zdrowotnych powinni być aktywni fizycznie. Do głównych zadań lekarza medycyny sportowej należy: zlecanie badań wstępnych i okresowych sportowców, kwalifikacje do poszczególnych dyscyplin sportu, wydawanie licencji instruktora sportu (również żeglarza czy płetwonurka) a także kontrola efektów stosowanych metod treningowych czy zapobieganie kontuzjom i urazom. Lekarz tej specjalności kieruje także pacjenta w razie potrzeby do odpowiedniego specjalisty m.in. z zakresu chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii czy rehabilitacji medycznej.

Polscy lekarze medycyny sportowej

Jednym z polskich lekarzy, do którego może udać się pacjent aktywny fizycznie, jest lek. med. Janusz Hernik, specjalista medycyny sportowej (II stopnia od 1996 roku), ortopedii i traumatologii (I stopnia od 1988 roku) oraz medycyny lotniczej (I stopnia od 1997 roku), przyjmujący w gabinecie w Zielonej Górze. Lekarz ten od 2002 roku pełni funkcję konsultanta województwa lubuskiego z zakresu medycyny sportowej. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, był organizatorem konferencji z zakresu medycyny sportowej Oddziału Zachodniego PTMS. Podczas konsultacji zleca odpowiednie badania w celu kwalifikacji do uprawiania sportu a także kieruje na diagnostykę z zakresu USG czy RTG po urazach i kontuzjach sportowych.

Kolejnym lekarzem medycyny sportowej jest lek. med. Zbigniew Pijarczyk, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1983 i II stopnia od 1991 roku) oraz lekarz medycyny sportowej, posiadający certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, uprawniający go do przeprowadzania kwalifikacji i wydawania orzeczeń sportowo-lekarskich pacjentom, chcącym uprawiać zawodowo jedną z dyscyplin sportowych. Przyjmuje w gabinecie na terenie Radzymina (niedaleko Warszawy), gdzie przeprowadza wstępne i okresowe badania sportowców a także zleca badania RTG i USG. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym Szpitala Powiatowego w Wołominie. 

Pacjent potrzebujący zaświadczenia sportowo-lekarskiego może udać się również do lek. med. Michała Leszczyńskiego, specjalisty medycyny rodzinnej (od 2011 roku) oraz lekarza medycyny sportowej, certyfikowanego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej. Przyjmuje swoich pacjentów w gabinecie na terenie Gdyni, a doświadczenie z udzielania świadczeń z zakresu medycyny sportowej zdobywał w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Gdyni. 

Jaka jest cena wizyty u lekarza medycyny sportowej w Polsce, a jaka z granicą?

Za konsultację z polskim specjalistą medycyny sportowej trzeba zapłacić 120 zł, natomiast w Stanach Zjednoczonych jest to kwota 95 dolarów (360 zł) za konsultację do 20 minut w The Melbourne Sports Medicine Centre.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.