Lekarze rodzinni - informacje

Autor:

Specjalista medycyny rodzinnej to lekarz pierwszego kontaktu, który zapewnia pacjentom podstawową opiekę zdrowotną, konsultując zarówno dorosłych pacjentów, jak i dzieci. W swojej funkcji łączy on kilka dziedzin medycyny: internę z elementami małej chirurgii, pediatrię i ginekologię. W jego kompetencjach leży profilaktyka i leczenie najczęstszych schorzeń oraz utrzymanie pacjentów w ogólnej dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Jest także uprawniony do współpracy i konsultacji ze specjalistami w zależności od schorzenia, z jakim przychodzi do niego pacjent, i może skierować go np. do kardiologa, pulmonologa, chirurga ogólnego czy nefrologa. 

Oferta medyczna polskich lekarzy medycyny rodzinnej

Lekarzem, zajmującym się medycyną rodzinną, jest dr hab. med. Tomasz Tomasik, specjalista medycyny rodzinnej (od 1994 roku) oraz zdrowia publicznego (od 2004 roku), przyjmujący pacjentów na terenie Krakowa. Jest on prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Swoje doświadczenie z zakresu udzielania świadczeń z medycyny rodzinnej zdobywał podczas pracy w Zakładzie Medycyny Rodzinnej w Katedrze Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Brał udział oraz był organizatorem wielu konferencji naukowych nt. medycyny rodzinnej, np. IV Ogólnopolskiej Konferencji Nauczycieli i Tutorów Medycyny Rodzinnej (Kraków, 2007 rok), na której uczestniczył w sesji plenarnej, wygłaszając wykład "Pryncypia nauczania medycyny rodzinnej w Polsce".

Kolejnym lekarzem, do którego pacjent może udać się na ogólną konsultację medyczną, jest lek. med. Grażyna Dijakiewicz, specjalista medycyny rodzinnej (od 1995 roku) oraz specjalista medycyny ogólnej (I stopnia od 1985 i II stopnia od 1992 roku), przyjmująca w Gdańsku, która swoje doświadczenie w zakresie medycyny rodzinnej zdobywała w Centrum Medycyny Rodzinnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W praktyce lekarskiej zajmuje się szczepieniami dzieci oraz dorosłych przed zabiegami chirurgicznymi, iniekcjom domięśniowym i podskórnym, czyszczeniem uszu i kanału słuchowego a także inhalacjami, spirometrią i badaniami EKG.

Lekarz medycyny rodzinnej to także specjalizacja lek. med. Justyny Kurzok-Najbar, przyjmującej na terenie Katowic. Doświadczenie medyczne zdobywała w Poradni Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym Signum, mieszczącym się w Katowicach. W ramach konsultacji można u niej poddać się szczepieniom sezonowym, drobnym zabiegom (np. zmiana opatrunku, usunięcie szwów) a także biopsji oraz testowi oddechowemu. 

Ile kosztuje konsultacja z lekarzem rodzinnym w Polsce, a ile za granicą?

Na wizytę u lekarza rodzinnego należy mieć przygotowaną sumę 100 zł, natomiast w Wielkiej Brytanii taka konsultacja kosztuje 50 funtów (280 zł) u lekarza rodzinnego, przyjmującego w Tooting Medical Centre.

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska