Jak przebiega wizyta u ortopedy?

Przewlekłe dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu to jeden z powodów, dla którego zgłaszamy się do ortopedy. Wizyta u lekarza tej specjalizacji rozpoczyna się, podobnie jak w przypadku wielu innych specjalistów, od zebrania wywiadu. Informacje pozyskane od pacjenta są niezwykle pomocne we właściwym rozpoznania. Ortopeda z pewnością zapyta m.in. o:

  • rodzaj problemu, z jakim przyszedł do niego pacjent (m.in. od kiedy takowy występuje)
  • inne schorzenia
  • przyjmowane leki
  • dawne urazy
  • charakter wykonywanej pracy

Ostatnia kwestia jest niezwykle istotna, ponieważ wiele zmian zwyrodnieniowych powstaje wskutek ciężkiej pracy fizycznej. Z kolei dolegliwości takie jak zespół cieśni nadgarstka dotykają przede wszystkim osoby pracujące przy komputerze. Lekarz może zapytać także o przebyte operacje oraz schorzenia występujące w rodzinie.

Badania wykonywane u ortopedy

Po zebraniu wywiadu lekarskiego ortopeda przystąpi do badania przedmiotowego. W zależności od problemu, z jakim pacjent przyszedł do gabinetu, specjalista oceni jego postawę, sposób chodzenia, ułożenie kończyn czy występowanie zniekształceń. Podczas badania przedmiotowego ortopeda może poprosić o przyjęcie konkretnej postawy ciała, np. zrobienie skłonu. W celu sprawdzenia ruchomości lekarz wykonuje też kończynami pacjenta ruchy w poszczególnych płaszczyznach, szukając w ten sposób ewentualnych nieprawidłowości. Ocenie podlega też siła mięśniowa. Niektóre schorzenia mogą zostać zdiagnozowane już podczas pierwszej wizyty, inne wymagają pogłębionej diagnostyki obrazowej, np. RTG lub rezonansu magnetycznego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz wystawi skierowanie na odpowiednie badanie.

Wskazówka: Do wizyty u ortopedy nie trzeba przygotowywać się w specjalny sposób, warto jednak mieć na sobie odzież, która nie będzie ograniczała ruchów podczas badania.

Ortopeda na NFZ

Osoby, które chciałyby skonsultować się z ortopedą w ramach NFZ, muszą posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego. Warto pamiętać, że w przypadku wizyt prywatnych kolejki do specjalistów są krótsze, a skierowanie nie jest wymagane. Średni koszt konsultacji ortopedycznej w prywatnej klinice wynosi 200 zł, jednak ceny zaczynają się już od 50 zł. Wiele zależy tu od lokalizacji i wyposażenia placówki, jak również doświadczenia samego lekarza.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu ortopedia