O specjaliście

Prof. dr hab. n. med. Paweł Stręk jest utytułowanym specjalistą otolaryngologii posiadającym ponad trzydziestoletnie doświadczenie zawodowe. Jego pasją oraz obiektem zainteresowań jest chirurgia głowy i szyi, a zwłaszcza endoskopowe leczenie chorób nosa i zatok przynosowych. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie, którą ukończył w 1984 roku, uzyskując dyplom lekarza medycyny. Pierwszy oraz drugi stopień specjalizacji w dziedzinie otolaryngologii, otrzymał, odpowiednio w 1988 oraz 1991 roku. Następnie w 1997 roku został powołany na stanowisko specjalisty w zakresie otolaryngologii województwa krośnieńskiego.

Tytuł naukowy doktora nauk medycznych otrzymał w 1991 roku w Akademii Medycznej w Krakowie. Następnym krokiem jego kariery było uzyskanie tytułu doktora habilitowanego nauk medycznych na podstawie dorobku naukowego i rozprawy „Optymalizacja zastosowania operacji częściowego usunięcia krtani z powodu raka o pierwotnej lokalizacji w piętrze nadgłośniowym”. Miało to miejsce w 1999 roku. W trakcie swojej kariery zawodowej współpracował z wieloma ośrodkami, aktualnie jest związany ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie. Od 2007 roku pełni funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Klinicznego Otolaryngologii.

Posiada bogaty dorobek naukowy – poza pracą kliniczną angażuje się w prowadzenie prac badawczych w ramach programów statutowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Między rokiem 1999 a 2006 koordynował badanie zatytułowane „Diagnostyka i leczenie zaburzeń połykania u chorych leczonych chirurgicznie z powodu nowotworów głowy i szyi”. Następnie w latach 2007-2009 kierował pracą badawczą „Badania czynności górnego zwieracza przełyku u chorych leczonych chirurgicznie z powodu nowotworów głowy i szyi”. Ponadto od 2010 roku pełni funkcję kierownika badania „Rola refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD) w etiopatogenezie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych (PZZP) oraz jego (GERD) wpływ na wynik leczenia chirurgicznego chorych z PZZP”.

Profesor Paweł Stręk może pochwalić się członkostwem w wielu prestiżowych organizacjach zrzeszających otolaryngologów, między innymi w Europejskim Towarzystwie Laryngologicznym oraz Europejskim Towarzystwie Rynologicznym. Należy również do Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi. W latach 2006-2010 obejmował urząd vice-przewodniczącego Oddziału krakowskiego PTORL ChGiSz, ponadto pomiędzy rokiem 1998 a 2000 pełnił obowiązki sekretarza Zarządu Głównego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi. Od 2013 roku jest przewodniczącym Sekcji Rynologicznej.

Zabiegi, w których specjalizuje się prof. dr hab. n. med. P. Stręk

Prof. dr hab. n. med. Paweł Stręk zajmuje się leczeniem schorzeń z dziedziny szeroko rozumianej otolaryngologii. Specjalizuje się w terapii chorób zatok przynosowych, w tym stanów zapalnych ostrych oraz przewlekłych. Pacjentom oferuje takie procedury diagnostyczne jak badanie endoskopowe zatok przynosowych. Osobom cierpiącym na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych poleca leczenie farmakologiczne oraz operacyjne. Zabiegi przeprowadza przy pomocy metody endoskopowej (FESS), która pozwala udrożnić ujście zatok, a także przywrócić prawidłową strukturę kompleksu ujściowo-przewodowego. Jej atutem w porównaniu do klasycznych metod chirurgicznych jest niska inwazyjność oraz krótki okres rekonwalescencji po zabiegu.

Profesor Paweł Stręk przeprowadza również konsultacje oraz kompleksową diagnostykę u pacjentów borykających się z różnego rodzaju chorobami uszu, gardła oraz krtani.

W zakres świadczonych przez niego usług wchodzi także udrażnianie dróg łzowych – DCR (daktrocystorhinostomia). Zabieg stanowi bardzo efektywną metodę udrażniania i rekonstrukcji dróg łzowych. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym bądź całkowitym, trwa około godziny.


Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…