Psychiatra czy psycholog?

Wizyta u lekarza w sprawie zdrowia psychicznego nie jest łatwym krokiem. Podjęcie takiej decyzji potrafi zająć miesiące, a nawet lata. Wtedy pojawia się także pytanie, który specjalista będzie odpowiedni – psychiatra czy psycholog? Podstawowa różnica między tymi dwoma specjalistami sprowadza się w dużej mierze do leków: psychiatra może je przepisać, a psycholog nie. Zazwyczaj też psychiatrzy leczą bardziej złożone schorzenia psychiczne niż psychologowie, o których dowiesz się dalszej części artykułu. Niemniej jednak, oprócz oferowania leczenia farmakologicznego, psychiatrzy często prowadzą terapię rozmową, terapię poznawczo-behawioralną lub inne formy leczenia i mogą również kierować swoich pacjentów do psychologów wyspecjalizowanych w badaniu konkretnych zaburzeń psychicznych.

Jeśli więc czujesz, że możesz potrzebować wsparcia, nie zwlekaj. Dostępnych jest wiele pomocy, a psychiatra może pomóc w określeniu najlepszego leczenia dla każdego na podstawie kompleksowej oceny psychiatrycznej. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne to fundament, bez którego nie da się dobrze funkcjonować.

Jakie choroby leczy psychiatra?

Psychiatrzy mogą diagnozować i leczyć wiele schorzeń, w tym między innymi:

  • Zaburzenia związane z używaniem alkoholu i inne zaburzenia związane z używaniem substancji,
  • choroba Alzheimera,
  • Zespół deficytu uwagi/nadpobudliwości ruchowej (ADHD),
  • Zaburzenia ze spektrum autyzmu,
  • Choroba afektywna dwubiegunowa,
  • Depresja, depresja poporodowa, zaburzenia nastroju
  • Zaburzenia dysocjacyjne,
  • Zaburzenia odżywiania,
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD),
  • Zaburzenia lękowe,
  • Zaburzenia osobowości,
  • Zespół stresu pourazowego (PTSD),
  • Zaburzenie schizoafektywne,
  • Schizofrenia,
  • Zaburzenia snu.

Jak przebiega wizyta u psychiatry? Ile trwa konsultacja psychiatryczna?

Przed pierwszą wizytą możesz się zastanawiać, jak przebiega wizyta u psychiatry? Wielu osobom potrafi to spędzać sen z powiek, gdy nie wiedzą na co się przygotować. Natomiast nie ma czego się obawiać. Pierwsza wizyta u psychiatry specjalisty jest zasadniczo oparta na wstępnej ocenie, podczas której psychiatra chce Cię poznać i zrozumieć trudności, których doświadczasz. Sesja u psychiatry może różnić się długością, ale zwykle trwa od 40 do 60 minut. W tym czasie Twój psychiatra zagłębi się w twoją historię medyczną, żeby dowiedzieć się czy cierpisz na jakąś chorobę lub czy kiedyś ją miałeś, a także czy byłeś w przeszłości u innego psychiatry, dlatego warto przyjść przygotowanym.  

O co pyta psychiatra?

O co pyta psychiatra podczas konsultacji psychiatrycznej? Podczas pierwszej wizyty możesz się spodziewać, że psychiatra zapyta Cię o problemy, które cię dotyczą, jak one wpływają one na twoje życie oraz czy masz jakieś objawy i jeśli tak to jak sobie z nimi radzisz. Następnie może zapytać cię o historię zdrowia twojej rodziny, ze względu na liczne uwarunkowania medyczne i psychiatryczne będące w rodzinach. Na koniec może zapytać Cię o twoje obecne leki, zarówno na schorzenia medyczne, jak i psychiatryczne.

Jak wygląda leczenie psychiatryczne?

Po tym, jak twój psychiatra zada ci wszystkie niezbędne pytania, powinien sporządzić z tobą plan leczenia, na który może składać się między innymi przyjmowanie leków, skierowanie na psychoterapię czy badania medyczne. Pamiętaj, że jeśli będziesz miał/a wątpliwości co do sposobu leczenia, zawsze możesz o nie zapytać. Postawienie pełnej diagnozy może zająć kilka wizyt, zanim Ty i twój psychiatra opracuje plan leczenia, który jest odpowiedni dla ciebie, dlatego nie warto rezygnować, jeśli na początku nie widzimy efektów leczenia.

Wizyta u psychiatry na NFZ – czy trzeba mieć skierowanie?

Leczenie psychiatryczne może odbywać się za darmo w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Co istotne nie potrzeba do tego skierowania w następujących przypadkach

  • wizyta do lekarza psychiatry w trybie ambulatoryjnym, w tym także do jednego z centrów zdrowia psychicznego;
  • wizyta w celu leczenia uzależnienia, jeśli pacjent zgłasza się do z powodu uzależnienia lub współuzależnienia;
  • wizyta do szpitala psychiatrycznego oraz na oddział psychiatryczny, w ramach centrum zdrowia psychicznego, w trybie nagłym, po decyzji lekarza, który dyżuruje na izbie przyjęć.

Dla tych, którzy mają możliwość, istnieje opcja wizyty prywatnej u psychiatry. Czas oczekiwania jest dużo krótszy, jednak trzeba się liczyć z wydatkiem, który jest uzależniony od lokalizacji, wybranej placówki i lekarza specjalisty.

Psychiatra online – czy można umówić konsultację psychiatryczną zdalnie?

Obecnie wiele placówek oferuje konsultację z psychiatrą online. Taki rodzaj konsultacji psychiatrycznej niczym się nie różni od standardowej wizyty stacjonarnej. Wykwalifikowany lekarz tak samo przeprowadzi z tobą wywiad i uzgodni plan leczenia farmakologicznego. Decydując się na psychiatrę online zazwyczaj do wyboru są 2 formy spotkania – rozmowa wideo oraz teleporada, dzięki czemu można dobrać pod siebie najbardziej dogodną opcję.