Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to wyszkolony specjalista, który pomaga ludziom z różnymi schorzeniami psychicznymi, takimi jak stres, depresja, lęk, bezsenność, uzależnienie, negatywne wzorce zachowań i inne.  Psychoterapia jest często nazywana terapią rozmową i może pomóc w leczeniu wyzwań i objawów związanych ze zdrowiem psychicznym i stanami emocjonalnymi, pomagając osobie zrozumieć jej uczucia, a tym samym wyposażając ją do stawienia czoła nowym wyzwaniom zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości. Psychoterapeuta pomaga między innymi w leczeniu uzależnień, zaburzeń osobowości, depresji, stanów lękowych czy zaburzeń odżywiania.

Psychoterapeuta, a psycholog. Jakie są różnice?

Psycholog, a psychoterapeuta to 2 terminy, które często są mylone. Psychoterapeuta to osoba, która ma tytuł zawodowy lekarza, magistra pielęgniarstwa lub magistra: psychologii, pedagogiki, resocjalizacji, socjologii, a ponadto ukończyła podyplomowe specjalnie szkolenie w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych. Psycholog natomiast ukończył studia tylko w zakresie psychologii. Główne różnice polegają na tym, że psychoterapia obejmuje szeroki zakres usług obejmujących różnorodne terapie jak np. terapia rodzinna czy psychoterapia poznawczo-behawioralna. Z kolei psychologowie koncentrują się przede wszystkim na ocenie, badaniach i testowaniu. Zazwyczaj pracują z pacjentami, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym, zaburzeniami rozwojowymi i stresującymi epizodami w ich życiu.

Psychoterapeuta na NFZ. Czy potrzebne jest skierowanie?

Do psychoterapeuty można umówić się w ramach świadczenia NFZ. Ubezpieczenie społeczne oferuje 3 rodzaje psychoterapii:

  1. Psychoterapia indywidualna – rodzaj psychoterapii bez udziału osób trzecich. Pozwala na dotarcie do przyczyn, które powodują zaburzenia w zakresie zdrowia psychicznego.
  2. Psychoterapia rodzinna – rodzaj psychoterapii polegający na przepracowaniu problemów w funkcjonowaniu rodziny, które wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne danego członka rodziny.
  3. Psychoterapia grupowa – rodzaj psychoterapii polegający na regularnych spotkaniach grupy pacjentów z psychoterapeutą. Metody pracy dopasowuje się do charakteru grupy. Na starcie ustalane są zasady współpracy, takie jak swoboda wypowiedzi czy dyskrecja. Grupa liczy od 4 do 12 osób. 

Aby skorzystać z psychoterapii w ramach NFZ, należy umówić się na wizytę u psychologa lub psychiatry w wybranej poradni zdrowia psychicznego, który przepisze skierowanie na leczenie psychoterapeutyczne.

  • do psychologa potrzebujesz skierowanie, z wyjątkiem okresu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego
  • do psychiatry nie potrzebujesz skierowania.

Ile kosztuje wizyta u psychoterapeuty

Prywatna wizyta u psychoterapeuty, może okazać się szybszym rozwiązaniem od wizyty na NFZ.  Ceny konsultacji u psychoterapeuty zależy od wybranej placówki, specjalisty i lokalizacji. Średnio kosztuje ona od 120-200 zł, z tym, że koszt pierwszej wizyty może się różnić od kolejnych.

Skuteczna terapia może poprawić wiele obszarów twojego życia, przynosząc korzyści emocjonalne, społeczne, zawodowe, a nawet pomagając Ci poczuć się lepiej fizycznie. Jeśli więc czujesz, że możesz potrzebować wsparcia specjalisty, nie zwlekaj i zgłoś się na wizytę jak najprędzej by wrócić na dobre tory.