O specjaliście

Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski jest specjalistą położnictwa i ginekologii oraz specjalistą ginekologii onkologicznej, lekarzem z ponadtrzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie ukończył w 1980 roku, a cztery lata później uzyskał I stopnień specjalizacji w zakresie ginekologii i położnictwa. W roku 1987 uzyskał tytuł specjalisty II stopnia w tej dziedzinie, a w 2005 roku ukończył specjalizację w ginekologii onkologicznej. Równocześnie prof. Baranowski rozwijał swoją karierę naukową: w 1987 roku zdobył tytuł doktora nauk medycznych na Akademii Medycznej w Lublinie, w 1994 roku na tej samej uczelni habilitował się na podstawie dorobku naukowego i pracy pod tytułem ”Badania cytoplazmatycznych transferowych kwasów rybonukleinowych (tRNA) w tkankach nowotworów złośliwych jajnika u kobiet”, w 1999 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego Akademii Medycznej w Lublinie, a w roku 2000 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał mu tytuł profesora zwyczajnego.

Doświadczenie zawodowe prof. Baranowski zdobywał w trakcie pracy w uznanych placówkach medycznych. Od 1987 roku pracował adiunkt w II Klinice Ginekologii Operacyjnej, a od 1999 roku do 2002 roku zajmował stanowisko profesora nadzwyczajnego w II Katedrze i Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie. Wiedzę i doświadczenie zdobywał również w zagranicznych placówkach medycznych: od 1990 roku w sumie 26 miesięcy spędził we Francji jako stypendysta Rządu Republiki Francuskiej, Ministerstwa Nauki i Technologii Republiki Francuskiej, Association pour Recherche sur le Cancer (ARC) oraz Federation of European Biochemical Societies (FEBS). Od 2002 roku jest kierownikiem Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego MON w Warszawie. Pracuje również jako kierownik zespołu ginekologicznego Szpitala Mazovia i przyjmuje pacjentów w Centrum Medycznym Mediva w Warszawie, Centrum Zdrowia Rodziny Ab Ovo w Lublinie oraz w Szpitalu i Poradni EvaClinic W Warszawie.

Prof. Baranowski jest Przewodniczącym Warszawskiego Towarzystwa Ginekologicznego, przewodniczącym Sekcji Nauk Podstawowych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego iprzewodniczącym Sekcji Uroginekologicznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a także Prezesem Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia Pro Salutem. Prywatnie jest mężem, posiada dwójkę dzieci oraz wnuczkę. Wolny czas aktywnie spędza z rodziną podróżując oraz jeżdżąc na nartach, łyżwach i rowerze.

Osiągnięcia lekarza

Prof. Baranowski może poszczycić się licznymi osiągnięciami zawodowymi i naukowymi. Jest autorem ponad dwustu prac naukowych i doniesień zjazdowych, z czego większość publikowana była w języku angielskim. Część wyników jego pracy habilitacyjnej opublikowana została w prestiżowych magazynach naukowych „Cancer Research” oraz „Nucleic Acid Research” Trzykrotnie nagradzany przez Ministra Zdrowia za działalność naukową, jest też członkiem Komitetu Redakcyjnego prestiżowych czasopism naukowych, w tym „Ginekologii Polskiej”, „Przeglądu Menopauzalnego”, „Menopauzy”oraz „Pediatrii i Medycyny Rodzinnej”. Prof. Baranowski jest również promotorem ośmiu już obronionych przewodów doktorskich i dwóch przewodów w trakcie realizacji oraz opiekunem ukończonego w 2006 roku przewodu habilitacyjnego.

Jako lekarz z bogatym doświadczeniem zawodowym prof. Baranowski chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi poprzez aktywne uczestnictwo w licznych konferencjach naukowych i szkoleniach specjalistycznych. Był uczestnikiem III Ogólnopolskiego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej „Nowe trendy w ginekologii onkologicznej”, gdzie wygłosił wystąpienia, poświęcone zapobieganiu krwotokom podczas operacji w ginekologii onkologicznej oraz terapii hormonalnej u pacjentek po leczeniu w ginekologii onkologicznej, był także aktywnym uczestnikiem I Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej i Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Wielokrotnie był wykładowcą i operatorem pokazowych zabiegów z zakresu uroginekologii oraz endoskopii ginekologicznej w czasie kursów ogólnopolskich.

Prof. Baranowski jest lekarzem, który umiejętnie łączy szeroką wiedzę specjalistyczną i imponujące doświadczenie zawodowe z delikatnością i taktem, tak potrzebnymi w tym zawodzie. Pacjentki podkreślają jego indywidualne podejście do ich problemów, umiejętność rzeczowego i przystępnego objaśniania specyfiki poszczególnych zabiegów i metod leczenia, a także sympatyczne usposobienie, dzięki któremu skutecznie niweluje lęk przed zabiegiem. Wyrazem szacunku i uznania, jakim Pacjentki darzą dr Baranowskiego jest wyróżnienie „Laur Pacjenta”, którym prof. Baranowski został uhonorowany jako lekarz-specjlista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej w ramach Ogólnopolskiego Plebiscytu Medycznego „Laur Pacjenta”.

Zabiegi, w których specjalizuje się prof. dr hab. n. med. W. Baranowski

Jako doświadczony specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa oraz onkologii ginekologicznej prof. Baranowski przeprowadza szereg badań i zabiegów w tym zakresie. Wykonuje pełen zakres operacji radykalnych przy nowotworach narządu płciowego, przeprowadza również zabiegi uroginekologiczne, przede wszystkim w zakresie operacyjnego leczenia nietrzymania moczu oraz korekty statyki narządu płciowego u kobiet. Przeprowadza liczne zabiegi endoskopowe (histeroskopia, laparoskopowe operacje w nietrzymaniu moczu, operacje onkologiczne drogą laparoskopową), zajmuje się również endokrynologią ginekologiczną, zaburzeniami płodności oraz endokrynologią przekwitania. Swoim pacjentkom oferuje kompleksową opiekę położniczą, prowadzi także profilaktykę raka szyjki macicy, obejmującą badania cytologiczne, diagnostykę infekcji HPV oraz szczepienia przeciwko HPV. Prowadzi konsultacje specjalistyczne w zakresie świadomego planowania rodziny i antykoncepcji, a pacjentkom w wieku okołomenopauzalnym oferuje dobór hormonalnej terapii zastępczej. Przeprowadza operacje wad wrodzonych pochwy i macicy, leczenie nadżerek szyjki macicy metodą krioterapii i laserowe usuwanie nadżerek, a także usuwanie polipów z szyjki macicy, operacje przydatków i zabiegi usunięcia endometriozy.


Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…