Usuwanie żylaków prądem (RFITT) - pytania pacjentów

Przedstawiamy poniżej 6 najczęściej pojawiających się pytań pacjentów o usuwanie żylaków prądem (RFITT). Przeczytaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie na ten temat:

Czy możliwe jest leczenie żylaków nóg falami radiowymi w czasie ciąży i okresie karmienia piersią?

Zdania co do stosowania metody EVRF / RFITT w ciąży są podzielone - niektórzy specjaliści zalecają powstrzymywanie się od zabiegu ze względu na naturalną predyspozycję do powstawania żylaków w ciąży i ich cofania się po jej zakończeniu, z kolei inni podkreślają bezpieczeństwo tych metod w odniesieniu do matki oraz rozwijającego się dziecka i dopuszczają jej stosowanie w leczeniu żylaków, jeżeli występowały one przed ciążą lub wywołują uporczywe dolegliwości. W każdym przypadku kobieta ciężarna powinna zostać poddana rzetelnej kwalifikacji uwzględniającej jej stan kliniczny, preferencje, potencjalne korzyści oraz ryzyko związane z leczeniem.

Jakie są podstawowe niezbędne badania przed zabiegiem RFITT / EVRF?

Przed usuwaniem żylaków falami radiowymi / prądem należy zgłosić się na konsultację z specjalistą flebologiem. Podczas konsultacji zostanie wykonane badanie USG. O dodatkowych badaniach, jeśli będzie takie wskazanie decyduje lekarz podczas konsultacji. Najczęściej wskazane badania jak zleca lekarz to: morfologia, układ krzepnięcia, elektrolity, glukoza, antygenu HBS, anty HCV, zaświadczenie o szczepieniu p/WZW, grupa krwi.

Co to jest mapowanie żylaków w metodach RFITT / EVRF?

W celu ułatwienia śródzabiegowej lokalizacji żylaków, przed leczeniem wewnątrznaczyniowym zaznacza się markerem na skórze ich przebieg. Mapowanie żylaków jest wykonywane w pozycji stojącej Pacjenta - w ten sposób żylaki wypełniają się najlepiej (dzięki sile grawitacji), co umożliwia ich dobrą lokalizację i dokładne zaznaczenie na skórze ich przebiegu. Ponadto w celu mapowania wykorzystuje się badanie USG Doppler, które lokalizuje niewidoczne naczynia rejestrując ruch płynącej w nich krwi.

Czy podczas pierwszej wizyty można wykonać zabieg usunięcia żylaków falami radiowymi?

Nie. Przed każdym zabiegiem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, w czasie której lekarz ustala z pacjentem zakres, warunki i termin zabiegu.

Jak wygląda zabieg metodą RFITT / EVRF / Celon / VENUS ?

Działanie techniki RFITT / EVRF / Celon polega na wprowadzeniu do światła zmienionej chorobowo żyły cewnika emitującego fale radiowe wysokiej częstotliwości. Rozmiar instrumentu dobierany jest w zależności od średnicy konkretnego naczynia żylnego. W trakcie trwania procedury energia fal powoduje termoablację (znaczne podwyższenie temperatury) naczynia żylnego.

Jaka jest podstawowa rekonwalescencja po zabiegu RFITT / EVRF?

W celu uzyskania jak najlepszego efektu terapeutycznego po zabiegu wskazanymi metodami z użyciem fal, część specjalistów zaleca stosowanie pończoch uciskowych przez około 14 dni - zazwyczaj początkowo należy nosić je przez całą dobę, a od 2. doby mogą być zakładane jedynie na noc. Całkowity czas potrzebny do uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego, czyli zupełnego zaniku żylaka po zabiegu nie przekracza 6 miesięcy, a w wielu przypadkach diametralna różnica kosmetyczna jest widoczna już w pierwszej dobie po zabiegu.w pierwszym tygodniu wskazane jest chodzenie i ćwiczenia fizyczne (umiarkowany wysiłek) min. przez 1 godzinę dziennie, a także unikanie dużych obciążeń nóg oraz gorących kąpieli

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Więcej na podobny temat

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…