Początki turystyki medycznej i zdrowotnej

Pierwsi turyści medyczni byli pielgrzymami wędrującymi do uzdrowisk

Mianem turystyki zdrowotnej określa się podróże do innych krajów, mające na celu leczenie, rehabilitację i wypoczynek. Mgr J. Rab-Przybyłowicz, specjalistka w zakresie turystyki medycznej w Polsce, definiuje ją jako wyjazd poza granice swojego regionu lub kraju, którego głównym motywem jest pobyt w klinice w celu poprawy zdrowia bądź urody. Obecnie pacjenci stają się dziś coraz bardziej mobilni i z dużą swobodą podróżują pomiędzy krajami, wybierając najlepsze kliniki i najbardziej wyspecjalizowanych lekarzy. Wycieczki w celach leczniczych zyskują na popularności, choć w rzeczywistości istnieją już od dawna – początki turystyki zdrowotnej miały miejsce w starożytnej Grecji ok. 2 000 lat p.n.e. Najstarsze znane formy turystyki zdrowotnej sięgają czasów neolitu i brązu. Pierwsi turyści medyczni (jednym z nich był słynny Hipokrates) byli pielgrzymami wędrującymi do uzdrowisk, a do najchętniej odwiedzanych miejsc należało sanktuarium Asklepiosa w mieście Epidauros. Funkcjonowało od VI w. p.n.e. co najmniej do II w. n.e., co potwierdza Pauzaniasz, podróżnik i autor „Wędrówki po Helladzie".

Branża turystyki medycznej dziś

Turystyka medyczna łączy elementy leczenia, wypoczynku i rehabilitacji

Współczesna turystyka medyczna stanowi połączenie terapii i zwiedzania. Osoby zainteresowane poddaniem się zabiegowi w innym kraju nie mają żadnych problemów ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty. Dużym ułatwieniem jest łatwość dostępu do informacji o cenach zabiegów i lokalizacji najlepszych klinik. Według analiz Grail Research z roku 2012 obecnie 70% pacjentów informacji o zabiegach medycznych poszukuje wyłącznie w Internecie. W sieci można szybko wyszukać potrzebne dane, porównać koszty oraz poznać doświadczenie i wykształcenie lekarza przeprowadzającego zabiegi. Z powodu szybkiego wzrostu popularności podróży w celach leczniczych powstało wiele firm specjalizujących się w organizacji wycieczek dla turystów medycznych, a sama turystyka zdrowotna stała się prężnie rozwijającym się sektorem przemysłu. Wielki potencjał widzą w niej nie tylko kliniki i lekarze, ale i linie lotnicze, proponujące zniżki dla pacjentów migrujących między krajami, a także właściciele hoteli, którzy przygotowują specjalne oferty dla osób przyjeżdżających na zabiegi. Wzrost liczby turystów medycznych stanowi korzyść również dla restauracji, pubów, kin, klubów fitness i innych miejsc utrzymujących się z turystyki.

Co kieruje osobami, które wolą leczyć się za granicą niż we własnym kraju? Powodów jest co najmniej kilka, przede wszystkim należą do nich wysokie ceny świadczeń w rodzimym państwie i długi czas oczekiwania na zabieg. Niekiedy turyści medyczni chcą poddać się wyspecjalizowanym zabiegom, które są niedostępne w ich kraju bądź oferuje je jedynie kilka klinik, co także wiąże się z ogromnymi kosztami i długim czasem oczekiwania (np. operacje zmiany płci). Nie należą do rzadkości również przypadki, kiedy pacjenci wolą przejść operację w innym kraju, ponieważ uważają, że w ich ojczyźnie nie znajdą wykwalifikowanych w tej dziedzinie specjalistów.

Turystyka medyczna na świecie

Indie i Tajlandia to centrum światowej turystyki medycznej

Jak podaje IMTJ (International Medical Travel Journal), jednym z pierwszych państw, jakie dostrzegły potencjał turystyki medycznej i wykorzystały go, przyciągając setki tysięcy pacjentów, były Indie. W okresie 2009-2011 liczba turystów medycznych w indyjskich klinikach wzrosła o 30%, a według wstępnych założeń do 2015 roku uda się osiągnąć stan, w którym każdego roku kraj będzie odwiedzać prawie pół miliona zagranicznych pacjentów. Do światowych liderów turystyki medycznej należy również Singapur. Wyposażenie singapurskich klinik jest uznawane za najlepsze w Azji, podobnie jak umiejętności i wiedza tutejszych specjalistów. Szacuje się, że w 2015 roku na zabiegi może tu przyjechać ponad 1 mln zagranicznych pacjentów. Niekwestionowane miejsce w czołówce najczęściej odwiedzanych państw ma także Tajlandia. Jak podaje serwis turystyczny Novasans, Somchai Pinyopornpanich, szef tajskiego Departamentu Służby Zdrowia, przedstawił dane, z których wynika, że w 2011 roku zagraniczni turyści medyczni zostawili w Tajlandii ok. 3,1 mld USD. Coraz więcej cudzoziemców leczy się również w Malezji. W porównaniu z rokiem 2003 rynek medyczny wzmocnił się 8-krotnie (liczba pacjentów z zagranicy w okresie 2003-2011 wzrastała średnio o 23,6% rocznie). Duży wpływ na zainteresowanie malezyjskimi usługami medycznymi miały rządowe wysiłki na rzecz promocji turystyki zdrowotnej za granicą.

Rozwojem tego sektora interesuje się także rząd  Filipin. W 2010 roku w kraju leczyło się 100 tys. turystów medycznych. Według IMTJ dzięki rządowym projektom promocji usług medycznych filipiński rynek turystyki zdrowotnej do 2015 roku ma szansę wzrostu o 9% rocznie. Niewiele mniejszy wzrost przewiduje się w sektorze turystyki medycznej Tajwanu (7% rocznie do 2015 roku). Ze względu na brak bariery językowej i korzystne ceny tajwańskie kliniki są bardzo cenione przez pacjentów z Chin. Azjatyckim liderom zagraża także szybko rosnąca konkurencja w postaci Korei Południowej – w 2011 roku należało do niej ponad 6% rynku turystyki medycznej Azji. Według analityków ITMJ do 2015 roku rynek medyczny Korei Południowej uzyska ponad 300 tys. zagranicznych pacjentów rocznie.

W Polsce pacjenci zagraniczni doceniają krótki czas oczekiwania na operacje, niskie ceny oraz wysoki poziom zabiegów

Natomiast do najchętniej odwiedzanych państw Europy należą Turcja, Węgry i Czechy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także Polska. Głównym powodem podróży jest znaczna różnica cenowa w stosunku do kosztów zabiegów przeprowadzanych w krajach takich jak Wielka Brytania czy Niemcy. W marcu 2012 roku portal branżowy www.treatmentabroad.com przeprowadził badania, których wyniki potwierdziły, że najwięcej pacjentów odwiedziło Węgry, na drugim miejscu znalazła się Belgia, kolejne pozycje w rankingu zajęły: Turcja, Polska, Czechy i Hiszpania. 83% ankietowanych podało, iż wybrało leczenie za granicą z powodu niższych cen,  jednocześnie dziewięciu na dziesięciu respondentów deklarowało, że wyjechałoby na leczenie ponownie. Takie podróże staną się jeszcze łatwiejsze z powodu unijnej dyrektywy dotyczącej praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej (Dyrektywa 2011/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2011 roku). Zapewni pacjentom ubezpieczonym w państwach członkowskich UE pełną swobodę korzystania z opieki medycznej za granicą.

Migrować w celach leczniczych będą nie tylko mieszkańcy Europy. Według źródeł portalu patientsbeyondborders.com w 2013 roku na leczenie poza granicami kraju może się wybrać nawet 750 tys. Amerykanów. Wyjadą do klinik chirurgii plastycznej, stomatologicznych, wielu pacjentów będzie chciało poddać się także terapii wyszczuplającej (włącznie z wszczepieniem balona żołądkowego) oraz zabiegom z dziedziny kardiologii, ortopedii i onkologii. Autorzy zestawienia porównali ceny zabiegów w USA i innych krajach, chcąc ukazać stopień korzyści płynący z wybrania zagranicznej kliniki. Amerykański pacjent, który wybierze się do Indii, może zaoszczędzić nawet 65-90%, w Tajlandii za zabieg zapłaci o 50-70% mniej, w Turcji – o 50-65%.

Rynek turystyki medycznej w Polsce

Turcja, Węgry i Czechy należą do krajów najczęściej odwiedzanych w Europie przez pacjentów zagranicznych

W rozwijaniu tego sektora nie ustaje również Polska. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej wartość polskiej branży turystyki medycznej w 2012 roku mogła wynosić nawet 800 mln zł, a korzystało z niej ponad 300 tys. pacjentów. Szacuje się, że polski rynek usług medycznych dla cudzoziemców ma szansę zwiększać się każdego roku o 12-15%. Zagraniczni turyści medyczni przyjeżdżają do nas na operacje plastyczne, zabiegi stomatologiczne (liderem w tej dziedzinie jest Szczecin, w którym działa ponad 800 klinik stomatologicznych), kardiologiczne oraz rehabilitację. Popularnością cieszą się także laserowe zabiegi okulistyczne, laryngologia, bariatria, ortopedia i neurologia. Kliniki mieszczące się blisko zachodniej granicy są oblegane przez Niemców i Brytyjczyków, zaś te na północy - przez pacjentów ze Skandynawii. Najpopularniejsze zabiegi wykonywane w Polsce - zobacz tutaj.

Cudzoziemców przyciągają atrakcyjne ceny usług medycznych. Przykładowo, średni koszt operacji zaćmy w Polsce to 1 200$, podczas gdy w Wielkiej Brytanii 5 000$, zaś w USA – 6 500$. Wszczepienie implantów dentystycznych w polskiej klinice kosztuje 780$, w brytyjskiej 4 200$, a w Stanach Zjednoczonych 4 000$.

Według raportu TechSciResearch zasadniczy wpływ na wzrost polskiego rynku turystyki medycznej ma krótki czas oczekiwania na operacje oraz wysoki poziom zabiegów. Jak twierdzi Magdalena Rutkowska, prezes Ameds Centrum, odpowiednio przeprowadzona promocja usług medycznych mogłaby znacząco przyspieszyć wzrost wartości rynku. Co więcej, Polska jest w stanie konkurować z liderem na rynku turystyki medycznej w Europie – Turcją. Pomoże jej w tym 3-letni projekt systemowy Ministerstwa Gospodarki, realizowany w ramach działania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych". Wartość projektu wynosi 4 mln zł, a program będzie wdrażany do marca 2015 roku.

Współpraca w ramach turystyki medycznej z Tourmedica.pl

  • Możliwość dotarcia do większej ilości pacjentów i klientów
  • Przejrzysta i profesjonalna prezentacja oferty placówki
  • Korzystny i prosty model współpracy
  • Pozyskiwanie prywatnych, polskich i zagranicznych pacjentów
  • Wsparcie naszego Call Center zapewniającego profesjonalną obsługę pacjentów

Więcej informacji na temat turystyki medycznej