Korzyści dla pacjentów zagranicznych

Przeczytaj dlaczego warto przyjechać do Polski
Znajdź dobrą klinikę lub gabinet i oszczędzaj!

Po zdrowie do Polski - bez kolejek i na światowym poziomie

Według Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali, polska turystyka medyczna rozwija się prężnie, a nasz kraj staje się jednym z najchętniej odwiedzanych państw Europy. Na turystów medycznych czeka 20 000 gabinetów i klinik stomatologicznych, ponad 500 gabinetów medycyny estetycznej i blisko 1500 szpitali.

Pacjentów z zagranicy do leczenia w Polsce zachęcają głównie niskie ceny i wysoka jakość

Zagranicznych pacjentów kuszą niskie ceny zabiegów (w porównaniu z np. kosztem leczenia w Niemczech) i nowoczesny sprzęt medyczny, podoba im się również krótkie oczekiwanie na zabieg i brak kolejek. Doceniają profesjonalizm polskich specjalistów w zakresie chirurgii plastycznej, stomatologii, a także onkologii, kardiologii czy neurochirurgii. Dużym atutem jest dla nich swoboda komunikowania się z personelem medycznym, mówiącym biegle po angielsku, niemiecku bądź francusku. Polskie kliniki współpracują również z tłumaczami języków takich jak arabski czy japoński, zatem porozumienie się z zagranicznym pacjentem nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowo firmy zajmujące się turystyką medyczną oferują pomoc zawodowych tłumaczy w razie potrzeby.

Leczenie w Polsce - wysoka jakość za połowę ceny

Pacjentów z zagranicy do leczenia w Polsce zachęcają wysoka jakość usług i niskie ceny

Zagranicznych pacjentów do polskich klinik przyciągają przede wszystkim dużo niższe ceny usług medycznych. Podróżują ci, którzy za zabieg we własnym kraju zapłaciliby nawet 50-80% procent drożej – głównie Niemcy, Brytyjczycy, Belgowie i Irlandczycy, gośćmi polskich ośrodków są także Skandynawowie. Przyjeżdżają do nas na zabiegi stomatologiczne i operacje plastyczne, pojawiają się również  w klinikach leczących niepłodność i otyłość. Różnicę cenową łatwo zobaczyć, porównując choćby koszt operacji powiększania piersi – według portalu Clinic Compare ceny takich zabiegów w Wielkiej Brytanii oscylują w przedziale £3,000-£5,000 (14,6-24,3 tys. zł.), podczas gdy w Polsce operacja z użyciem okrągłych implantów kosztuje 10-12 tys. zł. Nieco więcej trzeba zapłacić za wszczepienie implantów anatomicznych – od 13 do 15 tys. zł (dane portalu Ilekosztuje.pl). Jeśli zaś chodzi o średni koszt implantu dentystycznego, w Wielkiej Brytanii wynosi on ok. £1.200 (samo wszczepienie, bez wcześniejszych zabiegów przygotowawczych), natomiast w polskich klinikach – od 2 do 3 tys. zł.

Jednak nie tylko konkurencyjność cen sprawia, że zagraniczni pacjenci wybierają Polskę. Cudzoziemcy cenią oszczędność, ale bynajmniej nie kosztem swojego zdrowia. Poddają się zabiegom w naszych klinikach, ponieważ wiedzą, że polscy chirurdzy plastyczni, implantolodzy, chirurdzy naczyniowi czy fizjoterapeuci to absolwenci renomowanych uczelni medycznych, bardzo często doskonalący się podczas praktyk i staży w najlepszych zachodnich ośrodkach. Uczyli się pod okiem wybitnych specjalistów, a w swoich gabinetach stosują nowoczesną aparaturę – taką samą jak ich zagraniczni koledzy po fachu. Pacjenci z innych krajów leczą się u nich, ponieważ za dużą niższą cenę mogą liczyć na równie znakomitą jakość usług. Z przeprowadzonego w 2012 roku przez niemiecki Instytut Naukowy Korzyści i Wydajności (WINEG) sondażu wynika, że 99 proc. osób, które leczyły się za granicą – w tym w Polsce – twierdziło, że byli bardzo zadowoleni lub raczej zadowoleni z jakości usług. 97 proc. badanych było zadowolonych z wyniku terapii, a 96 proc. – z kwalifikacji personelu. Prócz tego 87 proc. ankietowanych bez problemu mogło porozumieć się z lekarzem po niemiecku.

Wkrótce jeszcze łatwiej - zapraszamy wszystkich pacjentów z Unii Europejskiej

Kilkaset tysięcy pacjentów z zagranicy przyjeżdża co roku do Polski na leczenie

Obecnie, zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej  w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej (Dyrektywa 2011/24/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2011 r.), turyści medyczni chcący skorzystać z opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim mają możliwość swobodnego przemieszczania się na terenie całej UE. Celem dyrektywy jest ustanowienie zasad ułatwiających obywatelom UE dostęp do transgranicznej opieki zdrowotnej oraz promowanie współpracy w zakresie opieki zdrowotnej między państwami członkowskimi.

Polskie kliniki odwiedzają nie tylko zagraniczni turyści, którzy chcą poddać się operacji prywatnie. Z usług naszych specjalistów korzystają również  cudzoziemcy mający możliwość refundacji kosztów zabiegu w ramach prywatnego ubezpieczenia. Drugą opcją jest zawarcie umowy pomiędzy polską placówką a instytucją powszechnej opieki zdrowotnej pacjenta. Znaczącym ułatwieniem procedury zabiegowej będzie wejście w życie unijnej dyrektywy, dzięki której polskie szpitale prywatne i publiczne będą mogły przyjmować cudzoziemców, a koszty leczenia pokryją narodowe fundusze zdrowia z ich kraju pochodzenia. Zagraniczni pacjenci otrzymają gwarancję, że koszty ich opieki zdrowotnej zostaną pokryte „w co najmniej takiej wysokości jak w przypadku takiej samej opieki zdrowotnej świadczonej w państwie członkowskim ubezpieczenia" (cytując za Dziennikiem Urzędowym Unii Europejskiej). Dyrektywa zacznie obowiązywać 5 października 2013 roku.