Turystyka uzdrowiskowa, zdrowotna i relaksacyjna

Turystyka uzdrowiskowa w Polsce stała się już wyspecjalizowaną gałęzią turystyki zdrowotnej. Stopniowo zwiększa się liczba klinik rehabilitacyjnych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i diagnostyczny. Znaczące zmiany widać także w sektorze usług pozaleczniczych – ośrodki SPA i Wellness coraz częściej zlokalizowane są w odrestaurowanych dworkach i gruntownie wyremontowanych pałacach, które prócz zabiegów upiększających oferują klientom także hotelowe apartamenty o wysokim standardzie. Goście tego typu obiektów mają do dyspozycji kilka rodzajów łaźni, sauny, baseny, salony kosmetyczne i fryzjerskie – ośrodki oferują im pełen wachlarz zabiegów z zakresu odnowy biologicznej  wykonywanych w komfortowych warunkach.

Ciechocinek słynie z największych w Europie tężni solankowych

Prócz luksusowych hoteli i ośrodków wypoczynkowych Polska przyciąga turystów także bogactwem złóż termalnych i znakomitą kadrą medyczną w uzdrowiskach, zajmującą się wszystkimi rodzajami schorzeń. Przykładowo, do sanatorium w Nałęczowie przyjeżdżają pacjenci po transplantacji serca. Atrakcją kurortu jest także pierwsza w Polsce komora klimatyczno-inhalacyjna. W Busku Zdroju leczy się reumatyzm i stany pourazowe narządów ruchu – to kurort popularny wśród sportowców. Ciechocinek słynie z największych w Europie tężni, z których pompuje się solankę, skuteczną w leczeniu schorzeń układu krążenia, dróg oddechowych i chorób kobiecych. Dużą atrakcją jest również mieszcząca się w Parku Zdrojowym pijalnia wód i pełniąca funkcję naturalnego inhalatorium fontanna zwana Grzybkiem. Natomiast największy kompleks basenów termalnych w Polsce znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej. To zaledwie ułamek bogatej oferty, na jaką mogą liczyć kuracjusze przebywający w polskich uzdrowiskach.

Turystyka uzdrowiskowa i relaksacyjna w Polsce

W przeszłości turystyka zdrowotna  była rozumiana jako wyjazd w celach leczniczych (tzw. „wyjazd do wód"), zarezerwowany głównie dla zamożnych obywateli. Obecnie ów sektor poszerzył się o wypoczynek, nie jest już także niedostępnym luksusem, na który może sobie pozwolić tylko wybrana grupa społeczna. Jedną z najbardziej precyzyjnych definicji zdrowia jest sformułowane w 1946 roku przez Word Health Organisation (WHO, Światowa Organizacja Zdrowia) określenie go jako pełnię stanu fizycznego, psychicznego i społecznego, nie zaś wyłącznie brak konkretnej choroby bądź kalectwa. Ta definicja stała się podwaliną współczesnego pojmowania turystyki zdrowotnej, która służy już nie tylko wyleczeniu schorzenia, ale i utrwaleniu prawidłowej kondycji fizycznej pacjenta.

Według danych GUS, w Polsce obecnie działają 44 uzdrowiska. Przebywający w nich pacjenci leczą się ze schorzeń neurologicznych, narządów ruchu, reumatologicznych, nadciśnienia tętniczego i osteoporozy. W kurortach prowadzi się również terapie dla osób cierpiących na choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, ginekologiczne, otyłość i cukrzycę. Według Gazety Prawnej, polskie sanatoria cieszą się coraz większym zainteresowaniem cudzoziemców. Spory wpływ na wzrost popularności ma fakt, że coraz częściej podpisują z nimi umowy niemieckie kasy chorych.

Widok na uzdrowisko Muszyna

W rezultacie w 2010 roku leczyło się u nas ponad 300 tys. zagranicznych turystów medycznych – o 10 proc. więcej niż w 2009 roku. W uzdrowiskach leżących blisko zachodniej granicy przebywa wielu cudzoziemców, w większości obywateli Niemiec. Potwierdza to portal rp.pl (Prawo Rzeczpospolita), informując, że Niemcy szczególnie upodobali sobie Świeradów-Zdrój i Duszniki. Prócz Kotliny Kłodzkiej przyjeżdżają także do Ciechocinka i kurortów nadmorskich. Natomiast, jak podaje burmistrz Kudowy-Zdroju Czesław Kręcichwost, obecnie celem Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej (IGTM) będzie zainteresowanie ofertą polskich uzdrowisk kuracjuszy z Białorusi i Egiptu. Planowane jest również podpisanie kontraktów na leczenie obywateli krajów Zatoki Perskiej.

Polski rynek usług medycznych rozwija się w szybkim tempie. Jak twierdzi burmistrz Muszyny, Jan Golba, nasze uzdrowiska przestawiają się na nowe kierunki działania, dołączając do oferty zabiegi  SPA i Wellness. Tym bardziej, że ich rozwój został przyspieszony przez projekty prywatyzacji – według resortu turystyki program prywatyzacji państwowych uzdrowisk ma mieć znaczący udział w umacnianiu pozycji Polski na rynku turystyki zdrowotnej. Sprywatyzowany już Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A. oraz uzdrowiska w Połczynie i Cieplicach ulegają modernizacji mającej na celu podwyższenie standardu usług – m.in. w Cieplicach powstało nowoczesne SPA, gdzie kuracjusze mają do dyspozycji solarium, sauny oraz kapsułę młodości. W planach są także wielomilionowe inwestycje w uzdrowisku Świeradów-Czerniawa. Nowym właścicielem kurortu jest KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Popularne kliniki rehabilitacyjne

Centrum Rehabilitacyjne Columna Medica w Łasku

Na rosnące zapotrzebowanie na znakomitej jakości usługi medyczne szybko odpowiedziały nie tylko uzdrowiska, ale i kliniki rehabilitacji, wyposażając swoje sale w nowoczesny sprzęt i systematycznie poszerzając kompetencje zespołu medycznego. Efektem jest renoma placówek poza granicami kraju – do wielu z nich przyjeżdżają pacjenci ze Stanów Zjednoczonych, a nawet z Australii. Jednym z takich ośrodków jest Columna Medica (Łask), w którym pracuje prof. dr hab. n. med. Marek Zawirski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów Polskiej grupy Dero oraz członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgicznego. Wraz z nim leczeniem pacjentów zajmują się specjaliści Ortopedycznej Terapii Manualnej, w tym Josef Hesslinger, międzynarodowy Egzaminator OMT.

Powodzeniem wśród cudzoziemców cieszy się także warszawska Klinika Rehabilitacji Sportowej Ortoreh, oferująca zabiegi ortopedyczne sportowcom. To jedyna klinika w Polsce, która specjalizuje się w leczeniu triathlonistów, biegaczy, narciarzy, wspinaczy i tancerzy. Polscy i zagraniczni pacjenci leczą w niej urazy kręgosłupa, stopy, stawu skokowego, kolana i barku. Godna uwagi jest także Prywatna Klinika Rehabilitacyjna Krojanty (koło Chojnic), której przyznano Hit kryształowy 2012 za światowy standard nieoperacyjnego leczenia chorób kręgosłupa, narządów ruchu i bólów głowy. Opracowany przez specjalistów kliniki system leczenia pozwala u dużej części pacjentów uniknąć operacji kręgosłupa.

Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór

Kolejna popularna placówka to Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór, mieszcząca się w zabytkowej rezydencji niedaleko Skierniewic. Cudzoziemców przyciąga do niej jakość zabiegów, a także luksusowe warunki i okolica – ośrodek zlokalizowany jest w otoczeniu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i starorzecza Rawki, na ok. 15 hektarach. Leczą się tu pacjenci ze schorzeniami kręgosłupa i narządu ruchu. Do personelu ośrodka należy prof. zw. dr hab. n. med. Doctor Honoris Causa Jan Roman Haftek, pełniący funkcję konsultanta kliniki. To specjalista w dziedzinie neurochirurgii i rehabilitacji, twórca nowego kierunku w chirurgii – neuroortopedii, a także przewodniczący Sekcji Neuroortopedii Polskiego Towarzystwa Neurochirurgii.

Popularne wśród zagranicznych pacjentów medycznych jest także Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornej. Jak podaje Monika Kuźmińska, specjalistka ds. marketingu w Centrum, kuracjuszy przyciąga prestiż ośrodka (ponad 30-letnie doświadczenie w leczeniu schorzeń narządu ruchu o podłożu neurologicznym, ortopedycznym i reumatologicznym) oraz wykwalifikowana kadra medyczna. Leczą się tu Rosjanie, Irlandczycy, Norwegowie, Australijczycy, Duńczycy, Kanadyjczycy i Egipcjanie.

Ośrodki SPA i Wellness

Młyn Klekotki Resort & SPA

Cudzoziemcy cenią sobie komfort pobytu i szukają profesjonalnych, luksusowych placówek, w których mogą kompleksowo zadbać o zdrowie i poddać się upiększającym zabiegom. Takim niewątpliwie jest Hotel Młyn Klekotki Resort & Spa, który w 2013 roku został zwycięzcą prestiżowego konkursu Profit Hotel Awards w kategorii Hotel Wypoczynkowy oraz otrzymał tytuł wSPAniałego miejsca na mapie urody przyznawany przez Beauty Forum. Tym bardziej atrakcyjny z uwagi na pieczołowicie pielęgnowaną ideę harmonii różnorodności, przejawiającą się w każdym aspekcie funkcjonowania całego kompleksu: od śmiałych architektonicznych połączeń odrębnych kultur, po znakomitą regionalną, ekologiczną kuchnię serwowaną na poziomie światowych restauracji. Natomiast to, co przyciąga najbardziej to filozofia pielęgnacji ciała i ducha znajdująca swoje odzwierciedlenie w rytuałach oferowanych przez Klekotkowe Sento Spa, gdzie większość zabiegów inspirowana jest kulturą dalekiej Japonii.

Placówki dynamicznie rozbudowują ofertę, mając świadomość, że cudzoziemcy cenią sobie komfort pobytu i szukają profesjonalnej kliniki medycznej, w której mogą kompleksowo zadbać o zdrowie i poddać się upiększającym zabiegom. Jednym z takich miejsc jest KCM Clinic w Jeleniej Górze. Jak mówi Stanisław Styś, dyrektor ds. rozwoju KCM Clinic, dla wielu zagranicznych turystów wysoka jakość i konkurencyjna cena usług medycznych są ogromną zachętą do wizyty w Polsce.

Dukat Medical SPA w Dąbkach

Do luksusowych placówek zalicza się też Dukat Medical SPA w Dąbkach, w którym wykonywane są zabiegi balneologiczne (kąpiele, okłady borowinowe, kąpiele kwasowęglowe) oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, hydroterapii i masażu. Również w Dąbkach mieści się Hotel Delfin Spa & Wellness, oferujący masaże lecznicze i szeroką paletę zabiegów relaksacyjnych. Zagranicznych pacjentów kusi też kompleks BALTICA Wellness & Spa w Szczecinie, największy tego typu obiekt w regionie. Oferuje odnowę biologiczną (aromaterapia, masaże, zabiegi błotne), rehabilitację (m.in. magnetoterapia, hydroterapia, krioterapia). Cudzoziemcy lubią również odwiedzać Bukowy Park Medical SPA w Polanicy-Zdroju, gdzie mogą liczyć na wyleczenie się m.in. z chorób reumatologicznych, nadciśnienia i otyłości.

Jak podaje serwis ŻyjDługo.pl, pacjenci z Anglii polubili zabiegi rehabilitacyjne w polskich ośrodkach, interesują się także balneologią. Z kolei Szwedzi chętnie wybierają masaże i kąpiele lecznicze. Jak twierdzi Bartłomiej Walas, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, poziom polskich usług sanatoryjnych  nie odbiega od  poziomu usług w Niemczech czy w Holandii, przez co obcokrajowcy coraz chętniej oddają się w ręce polskich lekarzy i rehabilitantów. Zadowoleni z jakości obsługi, wracają regularnie, by wypocząć i skorzystać z oferty odnowy biologicznej.

Turystyka uzdrowiskowa w innych krajach

Karlove Vary - najsłynniejsza miejscowość uzdrowiskowa w Czechach

Można wysnuć wniosek, że dzięki inwestycjom w rozwój turystyki uzdrowiskowej Polska będzie przyciągać jeszcze więcej zagranicznych pacjentów. Także tych, którzy do tej pory woleli wybrać kurort w innym kraju, przykładowo w Austrii – funkcjonuje w niej wiele ośrodków uzdrowiskowych, luksusowych obiektów typu Hotel Hochschober w Karyntii i łaźni (np. łaźnie termalne Bad Vöslau czy termy Längenfeld). Tego typu ośrodki działają również w Czechach – np. słynne Mariańskie Łaźnie i Karlove Vary. Dobrym przykładem jest także Darkov Spa (Karviná-Hranice), gdzie pacjenci leczą się z chorób skórnych, otyłości, schorzeń kręgosłupa, dróg oddechowych i kardiologicznych. W Niemczech również można znaleźć wiele renomowanych kurortów (np. Baden-Baden czy Wiesbaden), jednak niemieccy pacjenci przekonali się już o komforcie leczenia w Polsce i teraz, mając możliwość skorzystania z tańszych zabiegów, odwiedzają nas coraz liczniej. Jak uważa wspomniany już Bartłomiej Walas, skuteczna promocja polskich usług medycznych zachęci do przyjazdu także pacjentów z innych krajów.

Kogo przyciągają polskie uzdrowiska?

Według serwisu ŻyjDługo.pl, w polskich sanatoriach co dziesiąty pacjent jest obcokrajowcem. Przyjeżdżają głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Z danych GUS wynika, że w 2009 roku największa liczba turystów odwiedziła województwo zachodniopomorskie, Dolny Śląsk oraz Małopolskę. Województwo zachodniopomorskie jest liderem na rynku krajowym pod względem liczby udzielonych noclegów – w tym również turystom zagranicznym. W 2010 roku (dane z raportu GUS „Lecznictwo uzdrowiskowe w Polsce w latach 2000-2010") w tym regionie leczyło się 35570 cudzoziemców, natomiast na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie – 2955 pacjentów. Prawie ¼ wszystkich zabiegów leczniczych w kraju stanowiły zabiegi przyrodolecznicze: borowinowe (33,2%), mineralne (28,9%) i inhalacje (23,2%). Na Dolnym Śląsku dominowały zabiegi wodolecznicze, kinezyterapia i masaże, w Małopolsce – elektrolecznictwo, natomiast w świętokrzyskim kąpiele mineralne.

Według prognoz polskiego Instytutu Turystyki, rynek turystyki typowo uzdrowiskowej będzie rozwijać się w tempie około 3-5% rocznie. Przyrost liczby kuracjuszy będzie efektem rosnących potrzeb starszych pacjentów (tzw. demograficzny, senioralny wyż w Europie) oraz drugiej grupy klientów – aktywnych zawodowo osób poszukujących nowych form relaksacji. Jeśli połączyć to z intensywną kampanią promocyjną polskiego rynku usług medycznych, całość pozwala mieć nadzieję na systematyczny wzrost liczby cudzoziemców w polskich uzdrowiskach i ośrodkach SPA.

Fakt, iż sektor turystyki zdrowotnej ma duży potencjał i warto w niego zainwestować, zauważył nie tylko polski rząd. Ogromne możliwości rozwoju i korzyści dostrzegły również polskie uczelnie. Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, jako pierwsza w kraju, zaoferowała studentom możliwość wyboru specjalności Turystyka Zdrowotna, realizowanej w ramach kierunku studiów Turystyka i Rekreacja. W jej ślady szybko poszły kolejne uczelnie, w tym Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Przyszli absolwenci zdobędą uprawnienia do pracy w ośrodkach leczniczo-rehabilitacyjnych oraz centrach odnowy biologicznej. Prócz tego będą posiadać odpowiednią wiedzę do sprawnej organizacji pobytu kuracjusza w miejscowości uzdrowiskowej. Duże zainteresowanie nowymi kierunkami ze strony zgłaszających się studentów świadczy o rosnącej świadomości społeczeństwa.