Abdominoplastyka - co to za zabieg?

Szybka utrata wagi i wielokrotne ciąże mogą sprzyjać powstawaniu efektu obwisłego brzucha. W celu poprawy swojego wyglądu i komfortu życia, osoby, które borykają się z tym problemem, często zgłaszają się do chirurga na zabieg plastyki brzucha. Abdominoplastyka to rodzaj operacji plastycznych, które polegają na usunięciu fałdów skóry i tłuszczu z okolicy brzucha. Większość tego typu zabiegów wykorzystywana jest w celu poprawienia wyglądu - znacznie rzadziej abdominoplastyka ma charakter leczniczy.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Pierwsza operacja plastyczna brzucha została przeprowadzona w 1974 roku, a jej zaskakująco dobre efekty zmobilizowały specjalistów do prowadzenia badań nad techniką i stopniowego ulepszania jej. Obecnie abdominoplastyka jest jedną z najbezpieczniejszych operacji plastycznych. 

Plastyce brzucha z roku na rok poddaje się coraz więcej osób. Według American Society of Plastic Surgeons w USA  od 2000 do 2013 roku liczba osób, które zdecydowały się na operację plastyki brzucha, wzrosła aż o 78%. Wiąże się to nie tylko z coraz szerszym dostępem do różnych zabiegów medycznych, ale głównie ze zwiększoną liczbą osób z otyłością.

Co to jest abdominoplastyka i na czym polega?

Celem abdominoplastyki jest redukcja zbędnych fałdów skóry i tłuszczu, pozostałych po gwałtownej lub dużej utracie masy ciała albo po ciąży. W trakcie operacji wykonuje się również zabieg plastyki mięśni prostych brzucha, co ma je wzmocnić i napiąć. Co istotne, abdominoplastyka to zabieg inwazyjny i rozległy, dlatego polecany jest osobom, u których inne metody usunięcia tłuszczu lub poprawy kondycji skóry są niewystarczające.

Istnieje kilka rodzajów operacji plastycznych brzucha, które różnią się między innymi inwazyjnością, wielkością cięcia i czasem trwania samego zabiegu i rekonwalescencji po nim.

Abdominoplastyka całkowita to najbardziej inwazyjny typ operacji plastycznej brzucha. Odbywa się pod narkozą i twa od trzech do pięciu godzin. Polega na wykonaniu cięć wokół pępka oraz w dole brzucha i pionowo od pępka do podbrzusza. Cięcie poprzeczne ma zazwyczaj długość od jednego kolca biodrowego do drugiego. Następnie chirurg odsłania mięśnie poprzez oddzielenie od nich skóry wraz z tkanką tłuszczową, i wzmacnia je za pomocą licznych szyć. W następnej kolejności ocenia, jak dużo skóry i tłuszczu należy usunąć, by brzuch był napięty i dobrze wyglądał. Po resekcji tkanki tłuszczowej, tuż nad cięciem poprzecznym, chirurg wycina mały otwór, w który wszywany jest pępek. W operowanej okolicy umieszczane są dreny, które mają odprowadzać płyny i krew. Dlatego przez około dwa dni, aż do ich wyjęcia, pacjent jest częściowo unieruchomiony. Zwykle już po trzech-czterech dniach pacjent może wyjść do domu, a po tygodniu zgłasza się na wizytę kontrolną i zmianę opatrunku.

Abdominoplastyka częściowa przebiega w podobny sposób, jednak jest ona znacznie mniej obciążająca dla pacjenta i pozostawia mniejszą bliznę. Wykonuje się ją u osób, u których zwisająca skóra i tkanka tłuszczowa zlokalizowane są jedynie w dolnych partiach brzucha. Zabieg abdominoplastyki częściowej zwykle sprowadza się do usunięcia nadmiaru tkanki skórnej i tłuszczowej, dlatego trwa jedynie do dwóch godzin. Natomiast abdominoplastyka odwrócona to operacja, przeznaczona dla osób, które mają problem z nadmiarem tłuszczu w górnej części brzucha lub z wypukłym pępkiem. W tym przypadku zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym.

Kolejnym typem plastyki brzucha jest miniabdominoplastyka - krótki, bo trwający tylko godzinę, zabieg, który umożliwia usunięcie nadmiaru tłuszczu i skóry przy wykonaniu minimalnego cięcia. Jednocześnie skóry i tłuszczu do usunięcia nie może być zbyt dużo. Zabieg miniabdominoplastyki można wykonać w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub miejscowym. Polega on na wykonaniu cięcia w kształcie małej elipsy (od 5 do 10 centymetrów) i zlikwidowaniu zbędnej skóry i tłuszczu. Miniabdominoplastyka może być także przeprowadzona endoskopowo - w tym przypadku chirurg nacina skórę w trzech miejscach i w powstałe otwory wprowadza narzędzia, za pomocą których oczyszcza brzuch z nadmiaru tkanki tłuszczowej i podwiązuje rozluźnione mięśnie. Poddając się tej metodzie, nie można jednak liczyć na usunięcie zbędnej skóry.

Bibliografia: Presman, B., Finnerup, K., Finnerup, N., Andersen, S., Nikolajsen, L. (2015). Persistent pain and sensory abnormalities after abdominoplasty. Plast Reconstr Surg Glob Open, 3(11)., www.abdominoplastyka.pl; www.doz.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 20

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…