Analiza składu pierwiastkowego włosa

Chcesz sprawdzić stan swojego zdrowia? W takiej sytuacji należy iść do lekarza. Dodatkowo można udać się na badanie niewymagające skierowania, takie jak analiza składu włosów. Mówi ona o poziomie poszczególnych pierwiastków w ciele. Jak przeprowadza się to badanie i czy jego wyniki rzeczywiście są miarodajne?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.
Istnieje wiele badań, które można przeprowadzać profilaktycznie, bez niemal żadnej ingerencji w organizm. Jednym z nich jest analiza pierwiastkowa włosów, której zadaniem jest określenie ilości danych mikroelementów obecnych w organizmie. Pozwala ona także na oznaczenie poziomu toksyn, co razem z poziomem mikroelementów mówi wiele o stanie zdrowia człowieka. Poprawnie odczytany wynik poinformuje, czy równowaga pierwiastkowa w ciele jest zachowana, doniesie również o ewentualnym stanie chorobowym. Dlaczego akurat analiza składu pierwiastkowego włosa, a nie badanie krwi czy moczu? Niektórzy twierdzą, że badanie dostarcza najbardziej wiarygodnych informacji, gdyż ilość składników w moczu czy krwi zmienia się w zależności od dnia i rodzaju zjedzonego posiłku. W odróżnieniu od tego stan pierwiastkowy włosów nie ulega większym zmianom przez nawet 6-8 tygodni.

Co określa badanie pierwiastkowe włosa?

Jedną z największych zalet opisywanego badania jest jego bezinwazyjność i to, że można je przeprowadzać nawet u dzieci mających 4 lub więcej lat. Zaleca się jej przeprowadzenie w przypadkach takich jak:

  • uczucie ciągłego zmęczenia
  • problemy trawienne
  • choroby dermatologiczne
  • schorzenia stawowo-kostne

Wskazaniami są także zbyt mała odporność organizmu, duża nadwaga, miażdżyca i przewlekły stres. Również takie stany chorobowe jak autyzm, miażdżyca, choroba Parkinsona czy przebyte wcześniej zawały powinny zmobilizować do przeprowadzenia analizy pierwiastkowej włosa. Wyniki powiedzą ponadto o zaburzeniach neurologicznych, hormonalnych oraz dotyczących złego wchłaniania.

Jak przebiega analiza pierwiastkowa włosów?

Włosy oddawane do badania muszą mieć długość około 4 centymetrów i ważyć 0,3 grama. Ważne, by nie były to końcówki włosów, gdyż ich stan jest zazwyczaj nieco gorszy od reszty części włosa oraz jest w nich zawartych nieco więcej toksyn. Do badania nie nadają się także włosy farbowane i poddawane trwałej ondulacji (należy odczekać minimum 6 tygodni od tych zabiegów). Najlepsze próbki pochodzą z potylicy i powinny być pobrane od skóry głowy. Wyniki powiedzą o poziomie 5 pierwiastków toksycznych i 24 biopierwiastków. W ramach pierwszej grupy oznaczone zostaną ołów, kadm, glin, rtęć oraz arsen. Z kolei wśród biopierwiastków analiza powie o potasie, wapniu, fosforze, sodzie, magnezie i cynku, a także o kobalcie, żelazie, chromie, miedzi i molibdenie. Kolejne oznaczane biopierwiastki to cyna, krzem, siarka, jod, srebro, bor i bar, a wraz z nimi również mangan, lit, wanad, nikiel, selen i stront.

Co jeszcze należy wiedzieć przed badaniem?

Włosy oddawane do analizy powinny być czyste, świeżo umyte, pozbawione lakierów i innych kosmetyków do stylizacji. Wiele klinik oferuje możliwość korespondencyjnego wykonania badania - pacjent wysyła próbkę, opłaca analizę, a po wyznaczonym czasie otrzymuje listownie wyniki wraz z ich omówieniem. Niejednokrotnie specjalista po przeanalizowaniu wyników badania daje pacjentowi także szczegółowe zalecenia dietetyczne czy te dotyczące aktywności fizycznej. Jeśli pacjent jest łysy, wtedy analizę pierwiastkową można wykonać z paznokci. Do laboratorium dostarcza się wtedy około jednej łyżki stołowej paznokci ze wszystkich palców u rąk.

Kontrowersje wokół analizy składu pierwiastkowego włosa

Mimo iż analiza pierwiastkowa włosów posiada swoich zwolenników, wiele badań naukowych wskazuje na to, że warto stosować ją jedynie w rzadkich przypadkach, a nie w celu ogólnego sprawdzenia stanu zdrowia. Dlaczego? Mimo iż składniki znajdujące się w ludzkim organizmie są zawarte także we włosach, nieprawdą jest, że na podstawie badania można precyzyjnie określić ich stężenia w ciele. Co więcej, wątpliwe jest również uzyskanie pewnych i powtarzalnych wyników. Odmienne wartości wynikają z faktu, iż do badania nie stosuje się standaryzowanych metod. Włosy można zatem pobrać, aby sprawdzić np. zawartość trującego arsenu w organizmie, jednak w przypadku badania ogólnego stanu zdrowia najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu i skorzystać przede wszystkim z zaleconych przez niego metod.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja trychologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…