Co to jest hydrokolonoterapia

Mianem hydrokolonoterapii określa się zabieg z kręgu medycyny alternatywnej, polegający na głębokim płukaniu jelita grubego ciepłą wodą bez dodatku żadnych leków. Zwolennicy metody uznają ją za skuteczny sposób oczyszczenia światła okrężnicy z gromadzących się tam stwardniałych resztek pokarmowych i pozostałości przemiany materii zwanych kamieniami kałowymi. Zabieg znajduje zastosowanie jako środek wspomagający terapię dolegliwości układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz dermatoz.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Mechaniczne oczyszczenie jelita grubego jest jedną z najstarszych znanych ludzkości metod leczenia zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Hydrokolonoterapia, określana także mianem irygacji (płukania) jelita grubego, jest zabiegiem o którym pierwsze wzmianki znaleźć można już w źródłach sprzed kilku tysiącleci, np. rycinach przedstawiających jej wykonywanie w kulturach starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu.

Wyraźnie zauważalny od kilkunastu lat wzrost zainteresowania medycyną naturalną i alternatywną sprawił, że również hydrokolonoterapia stała się procedurą coraz częściej oferowaną przez placówki medycyny niekonwencjonalnej, gabinety odnowy biologicznej i ośrodki SPA w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych a od niedawna również w Polsce.

Wskazania do wykonania hydrokolonoterapii

Zabieg irygacji jelita grubego, chociaż sam w sobie nie leczy żadnych chorób, zalecany jest jednak jako środek wspomagający terapię m.in:

  • schorzeń przewodu pokarmowego (stany zapalne, zaparcia, wzdęcia, biegunka, infekcje pasożytnicze, zaburzenia trawienia)
  • schorzeń układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, miażdżyca, zaburzenia krążenia)
  • dolegliwości układu nerwowego (depresje, nerwice, stres, bezsenność)
  • schorzeń dermatologicznych (alergie, łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry, wypryski)
  • dolegliwości układu moczowo-płciowego (przerost prostaty, nietrzymanie moczu, grzybice)

Hydrokolonoterapia umożliwia przepłukanie wodą i skuteczne oczyszczenie całego jelita grubego. W trakcie zabiegu z jelita usuwane są zalegające resztki pokarmowe, toksyny, złogi, drożdżaki, konserwanty, pasożyty, resztki leków, a także kamienie kałowe i żółciowe.

Hydrokolonoterapia - na czym polega?

Zabieg hydrokolonoterapiiźródło: vimed.pl

Zabieg irygacji jelita grubego przeprowadzany jest przez wykwalifikowany personel medyczny z wykorzystaniem sterylnego jednorazowego sprzętu. Do odbytu leżącego na boku lub plecach pacjenta wprowadza się elastyczną rurkę przez którą pod odpowiednim ciśnieniem podawana jest wyjałowiona promieniami UV woda o zmiennej temperaturze ok. 22-38 °C. W trakcie trwającej około 45 minut procedury jelito grube jest kilkukrotnie napełniane wodą i opróżniane z treści kałowej, co powoduje jego dokładne i całkowite oczyszczenie. Po zakończeniu zabiegu przeprowadza się tzw. wlewkę odkażającą i uzupełnia mikroflorę bakteryjną poprzez podanie do jelita odpowiedniego probiotyku.

Hydrokolonoterapia bywa czasami utożsamiana z lewatywą, istnieją jednak pomiędzy nimi pewne różnice. Irygacja jelita różni się od lewatywy tym, że nie jest wykonywana samodzielnie, tylko przez zawodowo przeszkoloną do tego osobę (pielęgniarkę), a także przeprowadzana jest przy pomocy urządzenia kontrolującego przepływ wody. Jego zadaniem jest napełnienie wodą i oczyszczenie całej okrężnicy (ok. 1,5 m), w przeciwieństwie do lewatywy, gdzie napełnienie jest ograniczone do ok. 30-40 cm końcowego odcinka jelita grubego.

Efekty zabiegu pacjenci mogą zaobserwować prawie natychmiast po jego zakończeniu. Jest to uczucie lekkości, świeżości i znaczny przypływ energii. Ustępują dolegliwości takie jak wzdęcia i zaparcia, następuje poprawa samopoczucia. Zwolennicy metody uważają, że pacjent już po pierwszym zabiegu traci kilka zbędnych kilogramów a jego kilkakrotne powtórzenie zabiegu utrwala ten pozytywny efekt.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Hydrokolonoterapia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…