Jak powstaje przepuklina kresy białej

Przepuklina (łac. hernia) jest patologicznym uwypuklenie zawartości jamy ciała przez naturalnie istniejący otwór w powłokach lub też przez otwór nabyty. Otwór nabyty powstaje w miejscu o obniżonej oporności w wyniku zbyt dużego ciśnienia w jamie brzusznej, które może być między innymi wynikiem nadwagi lub intensywnej pracy fizycznej. Zaawansowaną przepuklinę możemy wyczuć lub nawet zobaczyć i ma ona postać miękkiego guzka pod skórą. Przepuklina może być odprowadzalna i pojawiać się, na przykład tylko podczas kaszlu, jednak zawsze istnieje ryzyko jej uwięźnięcia.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepuklina kresy białej (łac. Dehiscentio linea albae) występuje u 3-5% populacji, jak możemy przeczytać w Chirurgii Wojciecha Noszczyka. Pojawia się ona zwykle między 20. a 50. rokiem życia, a jej wrotami jest otwór znajdujący się między włóknami kresy białej, czyli rozstępie mięśni prostych brzucha. 

Przepuklina kresy białej występuje najczęściej u otyłych mężczyzn, jednak może dotyczyć również kobiet i rozwija się u nich przeważnie w czasie ciąży. Przepuklina przeważnie ma postać guzka wielkości orzecha laskowego i polega na uwypuklaniu się tkanki podskórnej, którą najczęściej jest tkanka tłuszczowa.

Przepuklina kresy białej - jak powstaje

Kresa biała łączy mięśnie brzucha z obu stron ciała i przebiega w linii pośrodkowej od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego i stanowi ona miejsce, które jest bardzo podatne na powstawanie przepuklin. Wrotami przepukliny jest otwór zlokalizowany pomiędzy włóknami kolagenowymi, o średnicy około 1 cm.

Przepuklina kresy białej powstaje często u osób cierpiących z powodu schorzeń takich jak zespół Marfana czy zespół Ehlersa i Danlosa, które cechują się defektami tkanki łącznej, polegającymi na zaburzeniach metabolizmu kolagenu.

Warto wiedzieć: Ryzyko powstawania przepukliny wzrasta u osób starszych, u których dochodzi do osłabienia tkanek i obniżenia ich jakości. Powłoki brzuszne są osłabione również u dzieci w okresie wzrostu.

Jednak predyspozycje genetyczne czy okresy intensywnego wzrostu nie stanowią głównego zagrożenia rozwinięcia się przepukliny kresy białej, która pojawia się zwykle u młodych dorosłych. Narządy w jamie brzusznej ułożone są w określonym porządku i wraz z przytrzymującymi je mięśniami i rozcięgnami stanowią spójną całość, której harmonia może zostać zaburzona w wyniku przewlekłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Do takiego stanu prowadzi najczęściej otyłość brzuszna, ale również ciężka praca fizyczna czy ciąża. Wzmożone ciśnienie może rozwijać się również podczas kaszlu, a więc w szczególności, na powstawanie przepukliny, są narażone osoby chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, czy inne choroby układu oddechowego przebiegające z kaszlem.

Przepuklina kresy białej rozwija się również u mężczyzn, cierpiących z powodu przerostu gruczołu krokowego, którzy mają problemy z oddawaniem moczu. Kolejną przyczyną mogą okazać się złe nawyki żywieniowe, które wpływają na jakość, wytrzymałość i budowę tkanki łącznej. Zła dieta może stać się również przyczyną przewlekłych zaparć, które również przyczyniają się do podwyższonego ciśnienia. Duży wpływ ma również palenie papierosów, czy nadmierna aktywność fizyczna, przeprowadzona z nieprawidłowo dobranym, zbyt dużym obciążeniem.

Jakie objawy daje przepuklina kresy białej?

W przeciwieństwie do przepukliny pachwinowej, przepuklina kresy białej nie daje tak oczywistych objawów i z tego powodu może być na początku mylona z chorobą wrzodową. Schorzeniu towarzyszy ból w nadbrzuszu oraz uczucie pociągania w czasie pochylania się do przodu. Pod skórą brzucha możemy wyczuć guzek, który łatwo daję się odprowadzić i po tej czynności możemy wyczuć otwór w kresie białej. Guzek pojawia się ponownie po odprowadzeniu podczas zmiany pozycji ciała.

Przepuklinę kresy białej leczy się operacyjnie. Zabieg polega na zszyciu pochewek obu mięśni. Poddanie się operacji oznacza z reguły całkowite pozbycie się problemu, a nawroty zdarzają się rzadko i występują u 2-10% pacjentów.

Bibliografia: Chirurgia Repetytorium Wojciech Noszczyk

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny kresy białej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…