Operacja przepukliny na NFZ - ile się czeka?

Jedyny skuteczny sposób na pozbycie się przepukliny to operacja. W Polsce chirurgiczne leczenie przepuklin jest refundowane przez NFZ, mimo to pacjenci mogą mieć wątpliwości: czy każda przepuklina może być usunięta w ramach opłacanej składki, czy też istnieją jakieś ograniczenia i kryteria kwalifikacji? Podpowiadamy, ile czeka się na operację przepukliny.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Mianem przepukliny (łac. hernia) określa się stan, w których dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia składowych jamy brzusznej poza jej obręb. Wyróżnia się wiele typów tego schorzenia, m.in. postać pachwinową, brzuszną czy pępkową. Część przepuklin pojawia się już w trakcie życia, inne z kolei mogą mieć charakter wrodzony.

Przepukliny mogą nie powodować żadnych dolegliwości, zawsze jednak istnieje ryzyko pojawiania się komplikacji związanych z ich obecnością. Najgroźniejszą jest uwięźnięcie, czyli stan, w którym dochodzi do zablokowania dopływu krwi do elementów worka przepuklinowego, co grozi wystąpieniem martwicy. Zapobiec temu można poddając się operacji przepukliny.

Zastanawiasz się
nad
antykoncepcją

hormonalną?
Umów wizytę u ginekologa ze zniżką 75 zł
i porozmawiaj o tym ze specjalistą.

Operacja przepukliny na NFZ - ile sie czeka?

Operacyjne leczenie przepuklin znajduje się w ramach świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że celem podjęcia terapii schorzenia należy po prostu zgłosić się do placówki, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Zanim jednak pacjent będzie mógł ustalić termin planowanego zabiegu, konieczne jest podjęcie kilku działań.

Aby móc zostać przyjętym do szpitala i być leczonym w ramach opłacanej składki zdrowotnej, istnieje potrzeba posiadania przez pacjenta skierowania. Dokument ten wystawiany jest przez różnych lekarzy: można go otrzymać od swojego lekarza rodzinnego, czasami pacjent jest kierowany na leczenie dopiero po wizycie u chirurga.

Operacja przepukliny rozworu przełykowego na NFZ

W przypadku większości przepuklin pacjenci są kwalifikowani przez specjalistów do operacji - wyjątkiem jest przepuklina rozworu przełykowego, którą często leczy się farmakologicznie. Skierowanie na zabieg chirurgiczny otrzymują pacjenci, u których leczenie zachowawcze nie przynosi satysfakcjonujących efektów lub osoby, które nie tolerują otrzymywanych leków.

Warto pamiętać, że operacje przepuklin to  nie tylko zabiegi planowe: zdarzają się również sytuacje pilne. Taką właśnie jest stan określany mianem uwięźnięcia, objawiający się m.in. silnym bólem, zaczerwienieniem skóry w miejscu przemieszczonych tkanek oraz nudnościami. Powikłania to jest traktowane jako stan nagłego zagrożenia życia i wymaga pilnego zabiegu chirurgicznego. U takich pacjentów zabieg jest również wykonywany w ramach NFZ, jedynym warunkiem jest opłacanie przez chorego składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zabiegi w placówkach prywatnych

W związku z tym, że leczenie przepuklin może być wykonywane w ramach NFZ, przy tego typu operacjach zasobność portfela pacjenta raczej nie stanowi przeszkody w podjęciu terapii - takową może być jednak czas. Korzystanie ze świadczeń publicznej służby zdrowia nierzadko związane jest bowiem z długim czasem oczekiwania na operację: powodem są głównie narzucone placówkom limity, które z kolei generują powstawanie kolejek. Pacjenci bardziej zamożni, którzy nie chcą czekać, mogą skorzystać z szerokiej oferty placówek prywatnych, oferujących operacyjne leczenie przepuklin.

Czas oczekiwania na operację przepukliny na NFZ w Warszawie

Na operację przepukliny na NFZ (dane z lutego 2020 r.) czeka się zaledwie kilka dni - dotyczy to m.in. Szpitala na Solcu oraz Wojskowego Instytutu Medycznego. Osoby, które chciałyby umówić się na zabieg do Szpitala Grochowskiego będą musiały uzbroić się w cierpliwość - najbliższy termin wypada bowiem w kwietniu. Jeszcze dłużej trzeba czekać na operację w Szpitalu Wolskim - pierwsze wolne terminy są dopiero w czerwcu.

Ile czeka się na operację przepukliny w Krakowie?

Chcąc udać się na operację przepukliny w ramach NFZ w Krakowie, średnio należy poczekać około miesiąc lub półtora (dane z lutego 2020 r.). Pierwsze wolne terminy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA pojawiają się dopiero w kwietniu. Jeszcze dłużej trzeba czekać na zabieg w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego. Największe kolejki dotyczą Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera - wolne terminy wypadają tam dopiero w sierpniu.

Jak długo trzeba poczekać na operację przepukliny we Wrocławiu?

Czas oczekiwania na operację przepukliny we Wrocławiu w ramach NFZ jest bardzo długi (dane z lutego 2020 r.). Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA pierwsze wolne terminy ma dopiero w lipcu. Jeszcze dłużej, bo aż do października, należy poczekać na zabieg, jeśli miałby on być wykonany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego. Osoby, które chciałyby poddać się operacji w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka, muszą się liczyć z ponad roczną kolejką!

Czas oczekiwania na operację przepukliny w Poznaniu?

Terminy zaproponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w stolicy Wielkopolski są całkiem przyjazne pacjentom (dane z lutego 2020 r.). Czas oczekiwania na operację przepukliny w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM im. Karola Marcinkowskiego czy Szpitalu Miejski im. Franciszka Raszei wynosi maksymalnie 10 dni. W cierpliwość muszą natomiast uzbroić się osoby, które chciałyby wybrać się na zabieg do Szpitala Wojewódzkiego - pierwsze wolne terminy są tam dostępne dopiero w listopadzie.

Ile trzeba poczekać na operację przepukliny na NFZ w Łodzi?

Na operację przepukliny w Łodzi należy średnio poczekać od dwóch tygodni do 10 miesięcy (dane z lutego 2020 r.). Najkrótsze terminy dotyczą Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika. Około 1,5 miesiąca trzeba poczekać na zabieg w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego. Czerwcowe terminy dotyczą SP ZOZ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej UM - Centralnego Szpitala Weteranów.

Opracowano na podstawie: www.emedicinehealth.com; www.nfz.gov.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja przepukliny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 35

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…