Kilka słów o turystyce medycznej na świecie

Turystyka medyczna niezaprzeczalnie stanowi jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, a zainteresowanie tańszymi zabiegami za granicą z roku na rok jest coraz bardziej widoczne. Doskonale wyposażone placówki, wysoka jakość usług i doświadczeni lekarze, a przede wszystkim bardzo konkurencyjna cena – te czynniki skłaniają nas do podróżowania za granicę w poszukiwaniu zdrowia i pięknego wyglądu.

Czas czytania
2 min.

Turystyka medyczna – dokąd i dlaczego?

Według wskazań portalu Patietns Beyond Borders do najczęściej odwiedzanych w turystyce medycznej krajów należą przede wszystkim Brazylia, Kostaryka i Indie, na liście znajdują się również Malezja, Meksyk i Singapur. w zestawieniu najpopularniejszych celów pacjentów w światowej turystyce medycznej znajdują się też Tajwan, Tajlandia i Turcja oraz – co dość zaskakujące ze względu na wysokie ceny – Stany Zjednoczone.

Czynników, dla których akurat te kraje zaliczają się do najchętniej odwiedzanych jest wiele, przede wszystkim potężne inwestycje rządowe oraz sektora prywatnego w medyczną infrastrukturę kraju. Nowoczesne, doskonale wyposażone placówki, doskonały sprzęt wysokiej klasy – to wszystko przyciąga obcokrajowców. Wysoko wśród najważniejszych dla pacjenta faktorów znajduje się międzynarodowa akredytacja placówek medycznych, stanowiąca gwarancję najwyższej jakości świadczonych usług. Znaczenie ma też wdrażanie nowoczesnych procedur medycznych oraz wykwalifikowana kadra medyczna, biegle posługująca się językami obcymi. Nie bez znaczenia jest także położenie geograficzne kraju: turystyka medyczna zakłada łączenie procedur medycznych z wakacyjnym odpoczynkiem, dlatego najchętniej wybierane są kraje atrakcyjne pod względem turystycznym.

Turystyka medyczna to przede wszystkim oszczędności

Wykwalifikowany personel, nowoczesne szpitale, możliwość połączenia leczenia z odpoczynkiem – to wszystko z pewnością przyciąga zagranicznych turystów, jednak najważniejszym czynnikiem pozostaje cena. Zabiegi w turystyce medycznej to nierzadko ogromna oszczędność: według badań specjalistycznego portalu branżowego Treatment Abroad wynika, że 71% Brytyjczyków, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie zabiegu zaoszczędziło w ten sposób dwa tysiące funtów lub więcej, a dla ponad dziesięciu procent zagraniczny zabieg wiązał się z oszczędnością rzędu 10 000£.

Podróżujący za granicę w poszukiwaniu tańszych zabiegów Amerykanie także mogą liczyć na znaczne oszczędności: na najniższe ceny zabiegów mogą liczyć w Indiach (zabiegi 65-90% tańsze w porównaniu do cen w USA) oraz w Malezji (ceny niższe o 65-80% w zależności od zabiegu), dużą oszczędnością będzie dla nich także zabieg w Turcji, na Tajwanie, w Meksyku i Kostaryce – tam różnice w cenach mogą przekroczyć 50%. Również Polska coraz częściej wymieniana jest na liście najbardziej rozwojowych w kontekście turystyki medycznej krajów, a atrakcyjne ceny, doskonałe położenie geograficzne i stale rosnąca liczba świetnie wyposażonych placówek medycznych pozwala nam konkurować z wieloma krajami z czołówki najchętniej odwiedzanych państw.

Ogromny potencjał rynku

Rynek turystyki medycznej rozwija się w imponującym tempie, a zabiegi medyczne dla obcokrajowców w wielu krajach – w tym w Polsce – stanowią jedną z najbardziej perspektywicznych gałęzi gospodarki o ogromnym potencjale eksportowym. Wartość globalnego rynku turystyki medycznej szacuje się na ponad 100 mld dolarów, a wartość ta każdego roku rośnie. Coraz więcej pacjentów decyduje się na poszukiwanie tańszych rozwiązań medycznych za granicą – według szacunków Patietns Beyond Borders ich liczba każdego roku rośnie średnio o 30%.

Zródło:
http://www.patientsbeyondborders.com/medical-tourism-statistics-facts


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…