Leczenie zaćmy laserem

Zaćma jest degeneracyjną chorobą soczewki oka, objawiającą się jej mętnieniem i stopniowym pogarszaniem widzenia, prowadzącym z czasem nawet do całkowitej ślepoty. Nie ma obecnie możliwości skutecznej farmakologicznej terapii zaćmy, jednak nowoczesna chirurgia okulistyczna dysponuje metodami pozwalającymi na jej całkowite wyleczenie. Jedną z najnowszych technik jest zabieg operacyjny z wykorzystaniem lasera femtosekundowego.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Istotą zaćmy, zwanej także kataraktą jest odkładanie się złogów białkowych na soczewce oka, prowadzące do jej stopniowego mętnienia i utraty przejrzystości. Wraz z rozwojem choroby zmiany degeneracyjne stają się widoczne gołym okiem – źrenica zmienia kolor z czarnego na szaro-biały. Zaawansowana zaćma całkowicie uniemożliwia widzenie. Wśród czynników wpływających na rozwój rozwój choroby najczęściej wymieniane są: zaawansowany wiek (zaćma starcza), wady wrodzone gałki ocznej i przebyte urazy oka, uwarunkowania genetyczne, a także choroby metaboliczne (np. cukrzyca) oraz przyjmowanie dużych ilości leków sterydowych.

Rozwój zaćmy przyśpieszyć mogą: otyłość, nadciśnienie a także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Pierwszymi, niepokojącymi objawami, które powinny skłonić do konsultacji z lekarzem-okulistą są:

  • pogorszenie ostrości widzenia oraz jego „przymglenie”
  • pojawianie się refleksów (aureoli) przy patrzeniu na źródło światła
  • zaburzenia w ocenie odległości
  • słabe widzenie w nocy
  • spadek intensywności widzianych barw
  • dwojenie obrazów
  • zez lub oczopląs (u dzieci)

Rozwój zaćmy w początkowym etapie jej rozwoju może zostać spowolniony za pomocą środków farmakologicznych, ale nie da się go całkowicie zatrzymać. Jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia jest operacja, którą jak podkreślają lekarze przeprowadzić można w każdym wieku. Standardową procedurą operacyjną w terapii zaćmy jest zabieg fakoemulsyfikacji, czyli rozbicia nagromadzonych złogów ultradźwiękami a następnie wszepienie sztucznej soczewki oka.

Laser femtosekundowy w leczeniu zaćmy

W 2012 r. profesor Jerzy Szaflik przeprowadził pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie zabiegów usunięcia zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego - działającego w podczerwieni i generującego ultrakrótkie impulsy (250-800 femtosekund) o bardzo dużej częstotliwości (nawet 500kHz).

Operacja fakoemulsyfikacji z zastosowaniem lasera femtosekundowego różni się od "klasycznej" tym, że część działań manualnych chirurga zostało zastąpione działaniem precyzyjnego lasera.

"Tak zwana torebka soczewki otwierana jest laserem i wstępna fragmentacja jądra soczewki wykonywana jest za jego pomocą. Ma to wiele zalet: przede wszystkim mamy pewność bardzo dokładnej kapsuloreksji (otwarcia soczewki) a czym jest to dokładniejsze, tym lepiej układa się potem sztuczna soczewka w oku. Poza tym światło lasera rozbija zaćmę w sposób tak zwany zimny, nie powodując podniesienia temperatury w obrębie gałki ocznej, tym samym mniej szkodząc innym strukturom oka, np. rogówce" – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik z warszawskiego Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser".

Laser femtosekundowy Victus

Laser femtosekundowy (np. niemiecki Victus) cechuje się bardzo wysoką precyzją a tym samym większą delikatnością i bezpieczeństwem dla pacjenta. Zapewnia on chirurgowi możliwość dostosowania parametrów do indywidualnych wymagań określonego oka danego pacjenta a także, przy użyciu metody OTC, pozwala w czasie rzeczywistym obrazować strukturę przedniego odcinka oka. Przy jego pomocy chirurg dokładnie oddziela zmętniałą soczewkę od innych tkanek oka a później ją rozbija. Następnie przez niewielkie nacięcia wprowadzane są narzędzia służące do usunięcia rozdrobnionej zaćmy. Na jej miejscu umieszcza sztuczną, zwijalną soczewkę.

Trwająca ok. 20-30 minut procedura przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym specjalnymi kroplami lub zastrzykiem w okolice oka. Kilka godzin po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Ile kosztuje laserowe leczenie zaćmy?

W warszawskim Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser (prof. Jerzy Szaflik, prof. Jacek Szaflik) cena zabiegu fakoemulsyfikacji zaćmy z zastosowaniem lasera femtosekundowego z wszczepem standardowej, jednoogniskowej soczewki zwijalnej z filtrem UV zaczyna się od 6700 zł. Dopłaty (od 650 do 4600 zł) wymaga wybór innego typu soczewek (asferycznych, torycznych, wieloogniskowych). W cenę wliczony jest koszt kwalifikacji do zabiegu, opieki anestezjologicznej i wizyty kontrolne do 2 tygodni po zabiegu.

Nieco taniej swoje usługi wycenia sieć czeskich klinik Gemini (Zlin, Praga, Czeskie Budziejowice). Za usunięcie zaćmy laserem Victus zapłacimy tam od 4500 do 8100 zł – zależnie od typu wszczepionej soczewki.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

mirek 9 lata temu

czy można na początek stosować can-c Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja zaćmy za pomocą lasera

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…