System rosnący wykorzystany w operacjach kręgosłupa w Olsztynie

Zaawansowane przypadki skoliozy ograniczają normalne funkcjonowanie chorych dzieci, a z upływem lat mogą stanowić zagrożenie dla ich życia. Ratunkiem dla takich pacjentów jest leczenie chirurgiczne. Jak się okazuje, jest ono coraz bardziej nowoczesne - seria nowatorskich operacji z zastosowaniem tzw. systemów rosnących odbyła się końcem czerwca w szpitalu dziecięcym w Olsztynie.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. U chorych z dużym skrzywieniem kręgosłupa, często jedyną możliwością leczenia jest operacja. Polega ona na wszczepieniu metalowych aparatów i implantów, stabilizujących kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Niestety, w przypadku dzieci, które stale rosną, leczenie takie wymaga powtórzenia.

Na czym polega zastosowanie systemu rosnącego w operacji kręgosłupa?

Nowatorska metoda leczenia operacyjnego z wykorzystaniem tzw. systemu rosnącego pozwala rozwiązać ten problem. System rosnący to specjalne implanty stabilizujące kręgosłup, zbudowane z nowoczesnych śrub, które mogą się przesuwać w obrębie pręta i wydłużać stabilizator. Taka konstrukcja sprawia, że mogą one „rosnąć wraz z dzieckiem”, dzięki czemu nie będzie potrzeby powtarzania zabiegu z powodu wzrastania. 

Lekarze z olsztyńskiego szpitala dziecięcego, wspierani przez czeskiego specjalistę w tej dziedzinie – Martina Repko, przeprowadzili końcem czerwca cztery takie zabiegi. Pacjentami były dzieci w wieku od 5 do 10 lat, cierpiące na zaawansowaną skoliozę. Każdy zabieg trwał około 4-5 godzin. Dzięki zastosowaniu stabilizatorów o nowoczesnej konstrukcji, operacja nie będzie wymagała powtórzenia w przyszłości.

Źródła: www.olsztyn.tvp.pl; www.ro.com.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie chorób kręgosłupa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 23

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…