Turystyka medyczna - dlaczego pacjenci wybierają leczenie za granicą

Turystyka medyczna - dlaczego pacjenci wybierają leczenie za granicą

Turystyka medyczna to w ostatnich latach jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, a przychody z usług medycznych, świadczonych obcokrajowcom, w wielu krajach zaczynają stanowić coraz większy procent PKB. Dlaczego pacjenci coraz częściej wybierają leczenie poza granicami własnego kraju?

Czas czytania
2 min.

Na leczenie za granicę

Turystyka medyczna, która jeszcze dziesięć lat temu była zjawiskiem marginalnym, dziś stanowi jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki wielu krajów. Na leczenie zagraniczne decyduje się coraz większa liczba pacjentów, a oferta placówek medycznych, skierowana do obcokrajowców, obejmuje kompleksowy zakres usług, od diagnostyki, poprzez nowoczesne metody leczenia, aż po rehabilitację. Coraz więcej powstaje też analiz i badań, szacujących skalę zjawiska i określających jego przyczyny. Jak się okazuje, nie są one zaskakujące: najczęściej podawanym powodem, dla którego decydujemy się na poszukiwanie usług medycznych poza granicami kraju, jest atrakcyjna cena.

Przede wszystkim cena

Analizując różnice cen poszczególnych zabiegów w zależności od kraju nietrudno zauważyć, że za te same zabiegi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii czy USA trzeba zapłacić dwukrotnie, a czasem kilkukrotnie więcej, niż w Czechach, Tajlandii, Turcji czy w Polsce. Dotyczy to zarówno leczenia stomatologicznego, które w turystyce medycznej wciąż ma największy udział, jak i zabiegów z zakresu flebologii, ortopedii, kardiologii czy neurologii. O ile w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy USA za operacyjne leczenie przepuklin trzeba zapłacić średnio 3500$, to w Indiach zabieg można wykonać już za 1100S, a w Polsce za niecałe 900$. Podobne dysproporcje widać w zabiegach stomatologicznych (dobrej klasy implant to w Wielkiej Brytanii wydatek rzędu 3500$, natomiast w Tunezji, Turcji i Polsce ceny rozpoczynają się od 1000$, a na Litwie zabieg można wykonać za niewiele ponad 900$), zabiegach wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego (ponad 40 000$ w USA, 14 000$ w Meksyku i 10 000$ w Indiach) oraz zabiegach laserowej korekcji wad wzroku metodą Lasik (1700$ w USA, 1300$ w Wenezueli i tylko 1000$ w Czechach). Decydując się na zagraniczne leczenie pacjenci najczęściej wybierają te procedury medyczne, których w ich kraju nie obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, w tym zabiegi implantologiczne i ortodontyczne zabiegi z zakresu okulistyki i bariatrii, coraz większą popularnością cieszy się także leczenie niepłodności.

Mniejsze kolejki, wysoki standard usług

Jednak atrakcyjna cena nie jest jedynym czynnikiem, który skłania pacjentów do zagranicznych podróży w poszukiwaniu leczenia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w prywatnych szpitalach i placówkach medycznych w Tajlandii, Turcji, Czechach, Polsce czy na Węgrzech wybrany zabieg można przeprowadzić praktycznie od razu, bez konieczności długiego oczekiwania. Według ankiety, przeprowadzonej na trzystu Brytyjczykach, którzy korzystali z leczenia w turystyce medycznej, właśnie ten powód pojawił się jako drugi najważniejszy, tuż za niskimi kosztami zagranicznego leczenia. Mieszkańcy USA poza granicami kraju poszukują klinik oferujących leczenie otyłości metodą balonikowania żołądka, a Brytyjczycy coraz częściej wyjeżdżają do klinik specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Na leczenie ortodontyczne poza granicami kraju wyjątkowo często decydują się Norwegowie, którzy ze względu na niewielką liczbę ortodontów w swoim kraju musza liczyć się z ogromnymi kolejkami do specjalistów z tej dziedziny stomatologii.

Kolejnym powodem rozwoju turystyki medycznej jest wysoki standard usług, oferowanych przez zagraniczne placówki. Dotyczy to przede wszystkim krajów, które z turystyki medycznej uczyniły swoją specjalność i obecnie znajdują się w czołówce państw, odwiedzanych przez zagranicznych pacjentów (Turcja, Indie, Tajlandia). Szpitale i inne placówki medyczne w tych krajach posiadają akredytowany przez międzynarodowe instytucje specjalistyczny sprzęt diagnostyczny i zabiegowy, oferują też pacjentom innowacyjne zabiegi z zastosowaniem najnowszych technologii. Zagraniczne placówki kuszą także wykwalifikowaną kadrą medyczną, władającą językiem angielskim.

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…