Analiza składu włosa

Chcesz sprawdzić stan swojego zdrowia? Martwią Cię dolegliwości, które Cię dotykają? W tych wypadkach koniecznie należy iść do lekarza. Dodatkowo można samodzielnie udać się na popularne badania niewymagające skierowania, takie jak pierwiastkowa analiza składu włosów. Mówi ona o poziomie pierwiastków w ciele, na podstawie czego można łatwo wywnioskować obecność wielu chorób. Jak przeprowadza się tę analizę?

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Polski Zakład Higieny stworzył raport pt.: "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Mówi on, na co w 2016 roku najczęściej chorowali i umierali Polacy. 45% osób umiera z powodów układu krążenia, 25% w wyniku nowotworów, 7% na skutek zatruć i urazów, a pozostałe 23% z innych przyczyn. Są to dane niepokojące. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach jeśli diagnoza postawiona jest odpowiednio wcześnie, wtedy można uniknąć niechcianych powikłań.

Istnieje wiele badań, które można przeprowadzać profilaktycznie, bez niemal żadnej ingerencji w organizm. Jednym z nich jest analiza pierwiastkowa włosów, której zadaniem jest określenie ilości danych mikroelementów obecnych w organizmie. Pozwala także na oznaczenie poziomu toksyn, co razem z poziomem mikroelementów mówi wiele o stanie zdrowia człowieka. Poprawnie odczytany wynik poinformuje, czy równowaga pierwiastkowa w ciele jest zachowana czy zaburzona, donosząc o ewentualnym stanie chorobowym.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Dlaczego akurat analiza włosów, a nie badanie krwi czy moczu? Naukowcy twierdzą, że badanie dostarcza najwiarygodniejszych informacji, gdyż ilość składników w moczu czy krwi zmienia się w zależności od dnia i rodzaju zjedzonego posiłku. W odróżnieniu od tego stan pierwiastkowy włosów jest stały na przestrzeni nawet 6-8 tygodni.

Co określa pierwiastkowa analiza składu włosa?

Jedną z największych zalet opisywanego badania jest jego bezinwazyjność i to, że można je przeprowadzać nawet u dzieci mających 4 lub więcej lat. Zaleca się jej przeprowadzenie w przypadkach takich jak  m.in. ciągłe przemęczenie, kłopoty gastrologiczne, choroby dermatologiczne czy stawowo-kostne. Wskazaniami są także zbyt mała odporność organizmu, duża nadwaga, miażdżyca i przewlekły stres. Również takie stany chorobowe jak autyzm, miażdżyca, choroba Parkinsona czy przebyte wcześniej zawały powinny zmobilizować do przeprowadzenia analizy pierwiastkowej włosa. Na jej podstawie można stwierdzić choroby kardiologiczne, kostno-stawowe, dermatologiczne czy problemy ze strony układu trawienia. Oprócz nich wyniki powiedzą o zaburzeniach neurologicznych, hormonalnych i tych dotyczących złego wchłaniania.

Włosy oddawane do badania muszą mieć długość około 4 centymetrów i ważyć 0,3 grama. Ważne, by nie były to końcówki włosów, gdyż ich stan jest zazwyczaj nieco gorszy od reszty części włosa oraz jest w nich zawartych nieco więcej toksyn. Do badania nie nadają się także włosy farbowane i poddawane trwałej ondulacji (należy odczekać minimum 6 tygodni od tych zabiegów). Najlepsze próbki pochodzą z potylicy i powinny być pobrane od skóry głowy. Wyniki powiedzą o poziomie 5 pierwiastków toksycznych i 24 biopierwiastków. W ramach pierwszej grupy oznaczone zostaną ołów, kadm, glin, rtęć oraz arsen. Z kolei wśród biopierwiastków analiza powie o potasie, wapniu, fosforze, sodzie, magnezie i cynku, a także o kobalcie, żelazie, chromie, miedzi i molibdenie. Kolejne oznaczane biopierwiastki to cyna, krzem, siarka, jod, srebro, bor i bar, a wraz z nimi również mangan, lit, wanad, nikiel, selen i stront.

Konsultacja trychologiczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Koszty badania

Wykonanie pierwiastkowej analizy składu włosa w Warszawie w Centrum Nutricius (aleja Jana Pawła II 61 lokal 311) kosztuje od 299 złotych. W Instytucie Dietetyki i Promocji Zdrowia (placówki w Katowicach, Tychach oraz Zabrzu) badanie kosztuje 330 złotych, a w Centrum Medycyny Ekologicznej (Warszawa, ulica Cybernetyki 7E lokal U1) - 360 złotych.

Co jeszcze należy wiedzieć przed badaniem?

  • Włosy oddawane do analizy powinny być czyste, świeżo umyte, pozbawione lakierów i innych podobnych mocnych kosmetyków.
  • Wiele klinik oferuje możliwość korespondencyjnego wykonania badania - pacjent wysyła próbkę, opłaca analizę, a po wyznaczonym czasie otrzymuje listownie wyniki wraz z ich omówieniem.
  • Niejednokrotnie specjalista po przeanalizowaniu wyników badania daje pacjentowi także szczegółowe zalecenia dietetyczne czy te dotyczące aktywności fizycznej.
  • Jeśli pacjent jest łysy, wtedy analizę pierwiastkową można wykonać z paznokci. Do laboratorium dostarcza się wtedy około jednej łyżki stołowej paznokci ze wszystkich palców u rąk.

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...