Chcesz sprawdzić stan swojego zdrowia? Martwią Cię dolegliwości, które Cię dotykają? W tych wypadkach koniecznie należy iść do lekarza. Dodatkowo można samodzielnie udać się na popularne badania niewymagające skierowania, takie jak pierwiastkowa analiza składu włosów. Mówi ona o poziomie pierwiastków w ciele, na podstawie czego można łatwo wywnioskować obecność wielu chorób. Jak przeprowadza się tę analizę?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Polski Zakład Higieny stworzył raport pt.: "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Mówi on, na co w 2016 roku najczęściej chorowali i umierali Polacy. 45% osób umiera z powodów układu krążenia, 25% w wyniku nowotworów, 7% na skutek zatruć i urazów, a pozostałe 23% z innych przyczyn. Są to dane niepokojące. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach jeśli diagnoza postawiona jest odpowiednio wcześnie, wtedy można uniknąć niechcianych powikłań.

Istnieje wiele badań, które można przeprowadzać profilaktycznie, bez niemal żadnej ingerencji w organizm. Jednym z nich jest analiza pierwiastkowa włosów, której zadaniem jest określenie ilości danych mikroelementów obecnych w organizmie. Pozwala także na oznaczenie poziomu toksyn, co razem z poziomem mikroelementów mówi wiele o stanie zdrowia człowieka. Poprawnie odczytany wynik poinformuje, czy równowaga pierwiastkowa w ciele jest zachowana czy zaburzona, donosząc o ewentualnym stanie chorobowym.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Dlaczego akurat analiza włosów, a nie badanie krwi czy moczu? Naukowcy twierdzą, że badanie dostarcza najwiarygodniejszych informacji, gdyż ilość składników w moczu czy krwi zmienia się w zależności od dnia i rodzaju zjedzonego posiłku. W odróżnieniu od tego stan pierwiastkowy włosów jest stały na przestrzeni nawet 6-8 tygodni.

Co określa pierwiastkowa analiza składu włosa?

Jedną z największych zalet opisywanego badania jest jego bezinwazyjność i to, że można je przeprowadzać nawet u dzieci mających 4 lub więcej lat. Zaleca się jej przeprowadzenie w przypadkach takich jak  m.in. ciągłe przemęczenie, kłopoty gastrologiczne, choroby dermatologiczne czy stawowo-kostne. Wskazaniami są także zbyt mała odporność organizmu, duża nadwaga, miażdżyca i przewlekły stres. Również takie stany chorobowe jak autyzm, miażdżyca, choroba Parkinsona czy przebyte wcześniej zawały powinny zmobilizować do przeprowadzenia analizy pierwiastkowej włosa. Na jej podstawie można stwierdzić choroby kardiologiczne, kostno-stawowe, dermatologiczne czy problemy ze strony układu trawienia. Oprócz nich wyniki powiedzą o zaburzeniach neurologicznych, hormonalnych i tych dotyczących złego wchłaniania.

Włosy oddawane do badania muszą mieć długość około 4 centymetrów i ważyć 0,3 grama. Ważne, by nie były to końcówki włosów, gdyż ich stan jest zazwyczaj nieco gorszy od reszty części włosa oraz jest w nich zawartych nieco więcej toksyn. Do badania nie nadają się także włosy farbowane i poddawane trwałej ondulacji (należy odczekać minimum 6 tygodni od tych zabiegów). Najlepsze próbki pochodzą z potylicy i powinny być pobrane od skóry głowy. Wyniki powiedzą o poziomie 5 pierwiastków toksycznych i 24 biopierwiastków. W ramach pierwszej grupy oznaczone zostaną ołów, kadm, glin, rtęć oraz arsen. Z kolei wśród biopierwiastków analiza powie o potasie, wapniu, fosforze, sodzie, magnezie i cynku, a także o kobalcie, żelazie, chromie, miedzi i molibdenie. Kolejne oznaczane biopierwiastki to cyna, krzem, siarka, jod, srebro, bor i bar, a wraz z nimi również mangan, lit, wanad, nikiel, selen i stront.

Konsultacja trychologiczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Koszty badania

Wykonanie pierwiastkowej analizy składu włosa w Warszawie w Centrum Nutricius (aleja Jana Pawła II 61 lokal 311) kosztuje od 299 złotych. W Instytucie Dietetyki i Promocji Zdrowia (placówki w Katowicach, Tychach oraz Zabrzu) badanie kosztuje 330 złotych, a w Centrum Medycyny Ekologicznej (Warszawa, ulica Cybernetyki 7E lokal U1) - 360 złotych.

Co jeszcze należy wiedzieć przed badaniem?

  • Włosy oddawane do analizy powinny być czyste, świeżo umyte, pozbawione lakierów i innych podobnych mocnych kosmetyków.
  • Wiele klinik oferuje możliwość korespondencyjnego wykonania badania - pacjent wysyła próbkę, opłaca analizę, a po wyznaczonym czasie otrzymuje listownie wyniki wraz z ich omówieniem.
  • Niejednokrotnie specjalista po przeanalizowaniu wyników badania daje pacjentowi także szczegółowe zalecenia dietetyczne czy te dotyczące aktywności fizycznej.
  • Jeśli pacjent jest łysy, wtedy analizę pierwiastkową można wykonać z paznokci. Do laboratorium dostarcza się wtedy około jednej łyżki stołowej paznokci ze wszystkich palców u rąk.
Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...