Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne to prawdziwa rewolucja w nowoczesnej stomatologii. Wykorzystanie ich podczas zabiegów umożliwia szybką rekonstrukcję uśmiechu nawet u pacjentów z całkowitym bezzębiem. Tego typu system pozwala na rezygnację ze złożonych operacji chirurgicznych typu sterowana regeneracja kości lub zabieg sinus lift – po wszczepieniu implantów można je natychmiastowo obciążyć protezą. Współcześnie skuteczność leczenia z ich zastosowaniem sięga prawie 100%.

Implantologia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która rozwija się wyjątkowo szybko. Jeszcze niedawno osoby z całkowitym bezzębiem mogły liczyć tylko na mało wygodną protezę, tymczasem dziś możliwości odbudowy uzębienia są niemalże nieograniczone. Nie stoi im na przeszkodzie nawet brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej. Wcześniej zabiegi implantologiczne trzeba było poprzedzać złożonymi i wymagającymi czasu operacjami regenerującymi kości, współcześnie braki w uzębieniu można uzupełnić przy zastosowaniu innowacyjnych implantów zygomatycznych. Dzięki nim pięknym uśmiechem mogą cieszyć się nawet osoby z bardzo rozległymi zanikami kości.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Wspomniane implanty są dłuższe niż standardowe systemy implantologiczne – mają długość od 30 do 52,5 mm (tyle wynosi długość implantów systemu Zygoma Brånemark Nobel Biocare). Wprowadza się je w odcinkach bocznych w okolicę łuku jarzmowego szczęki jako mocowanie dla uzupełnień stałych. Wykorzystanie ich umożliwia zrezygnowanie z czasochłonnych i drogich procedur chirurgicznych.

Implanty zygomatyczne

Powstanie implantów zygomatycznych jest zasługą „ojca implantologii stomatologicznej” – opracował je szwedzki profesor Per-Ingvar Brånemark. Dokonał tego po przeprowadzeniu szeregu badań kości szczękowej i jej wytrzymałości na obciążenia. Odkrył, że kość policzkowa (zygomatyczna) cechuje się odpowiednią objętością i konsystencją zwartą w stopniu wystarczającym do prawidłowej osteointegracji, czyli wgojenia w nią tytanowego wszczepu. W 1989 roku przeprowadził pierwszą implantację – tak narodziła się nowa, rewolucyjna metoda odbudowy uzębienia. W ciągu następnej dekady przebadano 97 przypadków wszczepienia implantów zygomatycznych i potwierdzono, iż sukcesem zakończyło się 96,8% zabiegów. Współcześnie skuteczność implantacji tego typu modeli jest dużo większa, co potwierdza praca naukowa, która ukazała się w 2013 roku w czasopiśmie „European Journal of Oral Implantology”. Jej autorzy to: dr Rubén Davó, dr Chantal Malevez oraz dr Oliwia Pons, a artykuł nosi tytuł: „Immediately loaded zygomatic implants: a 5-year prospective study”. Analizie poddano zabiegi przeprowadzone na 42 pacjentach, których średnia wieku wynosiła 57,5 lat. Po zakończeniu badań uzyskano bardzo dobre rezultaty: 98,5% procedur zakończyło się pełnym sukcesem – tylko u 1 pacjenta odnotowano brak stabilności implantu zygomatycznego.

Zabieg z użyciem implantów zygomatycznych – przebieg

Implanty konwencjonalne i implanty zygomatyczne

W przypadku, gdy dany pacjent pragnie poddać się zabiegom z wykorzystaniem implantów zygomatycznych, należy poprzedzić operację wykonaniem dokładnego badania radiologicznego zatok i ich okolic. Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom, w których planuje się wprowadzenie implantów. Zatoki szczękowe muszą być rzetelnie przebadane w celu wykluczenia jakichkolwiek zmian i stanów zapalnych. Specjalista podczas konsultacji musi wziąć pod uwagę wykorzystanie co najmniej dwóch standardowych implantów w odcinku przednim oraz szanse na uzyskanie prawidłowej okluzji (sposobu stykania się zębów górnych z dolnymi) w gotowym uzupełnieniu protetycznym.

Zdjęcie RTG z widocznymi implantami zygomatycznymi

Operację wszczepienia implantów zygomatycznych przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu wprowadza się je do kości policzkowych pod odpowiednio dużym kątem, dzięki czemu uzupełnienie protetyczne jednego łuku zębowego może być w całości oparte tylko na dwóch implantach. U pacjentów z całkowitym bezzębiem w większości przypadków implantację przeprowadza się techniką „All-on-4”, czyli z wykorzystaniem czterech śrub, na których montuje się uzupełnienie protetyczne. Przez cały czas trwania operacji specjalista implantolog monitoruje pracę serca pacjenta. Po wykonaniu wszczepienia implanty zygomatyczne mogą być natychmiastowo obciążone protezą. Jeśli sytuacja wymaga odczekania, można umocować na nich uzupełnienie protetyczne po upływie 12 tygodni.

Ceny odbudowy uzębienia w Polsce

Implanty zygomatyczne stanowią alternatywę w rekonstrukcji szczęki i żuchwy w odcinkach bocznych. Są prawdziwą rewolucją w świecie stomatologii – operacje z ich zastosowaniem pozwalają pacjentom nie tylko na szybką odbudowę uzębienia, ale i umożliwiają poddanie się mniej inwazyjnym zabiegom niż, przykładowo, sterowana regeneracja kości (GBR) czy operacja podniesienia dna zatoki szczękowej. Łatwo więc zrozumieć, czemu cieszą się tak dużą popularnością. Jako jedni z pierwszych w kraju implanty zygomatyczne zaczęli stosować specjaliści stomatologii z Centrum Implantologii Stomatologicznej w Gdańsku Żabiance. Zespołem kieruje lek. stom. Wiesław Frankowski, od 20 lat współpracujący z firmą Nobel Biocare. To prekursor zabiegów podnoszenia zatoki szczękowej, a także odbudowy uzębienia na implantach zygomatycznych. Proteza podparta na czterech śrubach kosztuje w jego klinice 24 tys. złotych.

W Polsce najczęściej wykorzystywane są implanty zygomatyczne firmy Nobel - Zygoma Branemark

Wszczepienie implantu systemu Zygoma Nobel Biocare w warszawskiej klinice Kordent wiąże się z poniesieniem kosztów w wysokości 8 tys. złotych, zaś Branemark Implant Bridge kosztuje 24 tys. złotych. Implanty zygomatyczne stosuje również zespół stomatologów VIP Dental w Bielsku-Białej. Ośrodek Implantologii i Stomatologii Dziecięcej Mój-Dentysta w Bytomiu oferuje pacjentom odbudowę całego łuku na implantach (niezdejmowaną) w cenach zaczynających się od 22 tys. złotych. Dla porównania, odbudowa zdejmowana kosztuje w tej klinice min. 10 tys. złotych. W Gabinecie Stomatologicznym Katarzyna Gołkiewicz w Lublinie ceny takich systemów zaczynają się od 11 tys. złotych.

W Krakowie zabiegi z wykorzystaniem implantów zygomatycznych przeprowadza zespół medyczny Studia Stomatologii Estetycznej SE+, natomiast we Wrocławiu tego typu procedury wykonuje lek. stom. Karol Borkowski z ośrodka Clinident. Osoby pragnące przejść zabiegi w Lublinie mogą wziąć pod uwagę skorzystanie z oferty Centrum Medycznego Stomatologia Implantologia. Wszczepianiem implantów zajmuje się w nim dr n. med. Paweł Aleksandrowicz, a implant Branemark systemu Zygoma wprowadzony w tej klinice kosztuje 11 tys. złotych.

Ile zapłacimy za protezę na implantach zygomatycznych za granicą?

Patrząc na ceny odbudowy protetycznej opartej na implantach zygomatycznych, można dojść do wniosku, że koszt takiego leczenia jest niebotycznie wysoki. To prawda, jednak za granicą zabiegi są jeszcze droższe. Żeby zdać sobie z tego sprawę, wystarczy przejrzeć ofertę brytyjskiej kliniki Evodental (Huyton, niedaleko Liverpoolu). Za oparty na implantach zygomatycznych most złożony z 10 punktów należy w niej zapłacić £12,000, co odpowiada kwocie 60,4 tys. złotych. Jeśli pacjent zdecyduje się na most złożony z 12 punktów, zapłaci £17,000, czyli kwotę ok. 85,5 tys. złotych.

Wysokie ceny leczenia implantologicznego są powodem coraz częstszych wyjazdów zagranicznych w poszukiwaniu tańszej opieki medycznej. Brytyjczycy, Niemcy, a także Amerykanie i przedstawiciele innych narodowości migrują poza granice swoich krajów, by przejść zabiegi taniej i szybciej. Właśnie na takich klientów czekają kliniki w Tajlandii. W Bangkoku uzupełnienia protetyczne oparte na implantach zygomatycznych oferuje, między innymi, Dental Clinic. Ceny zabiegów w ośrodku oscylują w granicach $15,000-$17,000, co odpowiada kwotom 46,9-52,3 tys. złotych.

Implanty zygomatyczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Implanty zygomatyczne są znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich ludzi, którzy nie chcą przeznaczać ogromnej sumy pieniędzy na długie i żmudne leczenie stomatologiczne. Stanowią nadzieję dla pacjentów z całkowitym bezzębiem, a do tego cechują się dużą skutecznością przy jednoczesnym skróceniu czasu spędzonego na fotelu dentystycznym. Polskie kliniki implantologiczne zauważyły już duże zainteresowanie tego rodzaju usługami wśród klientów – łatwo dostrzec stopniowe zwiększanie się liczby ośrodków oferujących zabiegi wszczepiania implantów zygomatycznych. Umieszczenie ich w ofercie stanowi duży atut przyciągający pacjentów z kraju i zagranicy. Turyści medyczni z Niemiec, Szwecji, Norwegii i Wysp Brytyjskich od lat chętnie odwiedzają polskie placówki, zachęceni cenami i znakomitą renomą naszych implantologów – oferowane przez nich usługi stomatologiczne jako jedne z pierwszych procedur zyskały sławę poza granicami Polski. Operacje wszczepiania implantów zygomatycznych z pewnością przyciągną kolejnych zagranicznych pacjentów.

Dodaj komentarz

Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne

Implantologia jest dziedziną stomatologii, która oferuje możliwość odzyskania pięknego uśmiechu nawet tym pacjentom, którzy z różnych względów stracili część bądź nawet całość własnego uzębienia. Pojedyncze wszczepy bądź odbudowy... więcej »

Dyskopatia, czyli gdy zaboli krążek

Dyskopatia, czyli gdy zaboli krążek

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.