Kiedy lakować zęby?

Wiele polskich dzieci cierpi na próchnicę. Jeśli weźmie się pod uwagę tylko dzieci w wieku od zera do dwóch lat, problem występuje u połowy z nich. Jeśli nie chce się, by pociecha znalazła się w tym niechlubnym gronie, warto zainwestować w profilaktyczne zabiegi stomatologii dziecięcej, takie jak chociażby lakowanie zębów. Ten szybki oraz w pełni bezbolesny zabieg wypełniania bruzd zębowych skutecznie zapobiega pojawianiu się ubytków w małych szczelinach naturalnie występujących na powierzchni zębów.

Z danych pochodzących z Ministerstwa Zdrowia wynika, że aż prawie 60 procent 3-latków cierpi na problemy związane z próchnicą. Gdy sprawdzimy grupę 6-latków, próchnicę zauważa się już u 86 procent z nich. Jeszcze bardziej zatrważające dane dotyczą nastolatków - w tej grupie aż u do 96 procent osób zdiagnozowana jest próchnica. By dziecko nie znalazło się w powyższych grupach, warto zadbać o właściwą pielęgnację i ochronę jego uzębienia. Oprócz codziennej higieny u 6-7-latków zalecane jest wykonanie lakowania, które skutecznie zabezpieczy zęby trzonowe przed ubytkami.

Lakowanie wykonuje się na zębach stałych, które wyrżnęły się nie mniej niż 6-7 miesięcy przed zabiegiem. Wcześniej bowiem zęby są bardzo wrażliwe, nie w pełni rozwinięte oraz zawierają zbyt mało wapnia. Średnio więc pierwsze lakowanie odbywa się wtedy, gdy dziecko ma 6 lub 7 lat, a powtarza się je co 2-3 lata. Niekiedy pedodonta może zalecić lakowanie zębów mlecznych. Istnieją jednak przypadki, w których lakowanie bruzd zębów jest przeciwwskazane. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której występuje na zębach zaawansowana próchnica. Wtedy pozostaje już tylko leczenie, wypełnianie ubytków za pomocą plomb. Jak więc widać, lakowanie nie jest zabiegiem wykonywanym "z automatu". Przed jego rozpoczęciem lekarz stomatolog musi dokładnie zbadać zęby i wskazać te, które można poddać powyższemu zabezpieczeniu.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Lakowanie zębów u dzieci - krok po kroku

Badanie stanu zębów dziecka

Zanim dentysta zaleci lakowanie, najpierw wykona badanie dziecięcego uzębienia. Maluch siada na fotelu, otwiera buzię, w międzyczasie stomatolog włącza lampę, a następnie za pomocą lusterka i zgłębnika bada jamę ustną. Jest to krótki proces, który trwa kilka minut.

Oczyszczanie zębów 

Gdy stomatolog stwierdzi, że zęby nadają się do lakowania, następuje proces delikatnego, bezbolesnego oczyszczania uzębienia. Odbywa się ono przy użyciu obrotowej szczoteczki wyglądającej podobnie jak nowoczesne elektryczne szczoteczki do zębów (te dentystyczne są sporo mniejsze). W czasie tego procesu dziecko może odczuwać lekkie łaskotanie, czuje też delikatne wibracje szczoteczki. Kolejne kroki oczyszczania to płukanie zębów wodą oraz osuszanie ich za pomocą powietrza z niedużej dmuchawki.

Wytrawianie zębów

Gdy ząb jest czysty i suchy, wtedy lekarz powleka go niewielką ilością wytrawiacza. Preparat jest nakładany po to, by ułatwić mocowanie laku w zębowej szczelinie. Wytrawiacz po kilkunastu sekundach spłukuje się wodą, po czym zęby zostają ponownie osuszone.

Lakowanie zębów

Teraz przychodzi czas na właściwe lakowanie. Lak umieszczony jest w kolorowym pojemniczku, który z wyglądu przypomina strzykawkę. Często stomatolog daje dziecku do wyboru kilka kolorów pojemniczków i malec sam wybiera swój ulubiony odcień. Zagięta końcówka urządzenia nie jest ostra, a jej przyłożenie (a właściwie zbliżenie) do powierzchni zęba nie jest dla dziecka w ogóle odczuwalne. Preparat z pojemniczka umieszczany jest w odpowiednim miejscu zęba, po czym zostaje rozprowadzony po całej powierzchni bruzdy. Lak ma konsystencję półpłynną, co pozwala na idealne rozłożenie go w szczelinie zębowej.

Naświetlanie zębów

Po nałożeniu laku lekarz stomatolog naświetla ząb specjalną lampą, która dziecku może przypominać niedużą suszarkę do włosów. Dzięki naświetlaniu lak się utwardza, a droga dla bakterii zostaje zablokowana, co odpowiednio chroni powierzchnię zęba przed powstaniem próchnicy.

Kontrola zębów

Ostatni krok lakowania to kontrola zgryzu, czyli sprawdzenie, czy lak nie stanowi przeszkody w odpowiednim ułożeniu zębów. Wykonuje się to za pomocą specjalnej niedużej kalki. Po tym pozostaje tylko przepłukanie zębów przez dziecko i cały proces zostaje zakończony.

Ceny lakowania zębów w Kołobrzegu, Łodzi, Bydgoszczy i Poznaniu

Lakowanie bruzd zębów przeprowadzają praktycznie wszystkie gabinety zajmujące się stomatologią dziecięcą. Jeśli chodzi o ceny zabiegu, bywają one jednak nieco zróżnicowane. Dla przykładu podajemy koszty lakowania w czterech klinikach mieszczących się w różnych miastach Polski. Za lakowanie zębów w klinice Dental Center Z3 w Kołobrzegu zapłacimy 95 złotych za ząb. Zabieg w gabinecie Damadent w Łodzi to wydatek 40 złotych za ząb, w klinice DENmed w Bydgoszczy - 50 złotych za ząb, a w Exclusive Dental Studio w Poznaniu - 80 złotych za ząb.

Oprócz lakowania powyższe placówki wykonują także takie profilaktyczne zabiegi jak usuwanie kamienia nazębnego, lakierowanie zębów fluorem czy fluoryzację w nakładkach silikonowych. W każdej z nich pracują specjaliści stomatologii dziecięcej cechujący się bardzo dobrym podejściem do najmłodszych pacjentów.

Stomatologia dziecięca - leczenie zębów mlecznych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Kiedy lakować zęby? - powtórzmy to jeszcze raz

Zazwyczaj pierwsze lakowanie zębów u dzieci odbywa się wtedy, gdy skończą one 6-7 lat. Jeśli jednak pedodonta zaleci wykonanie zabiegu wcześniej, nawet na zębach mlecznych, nie ma się czego obawiać. Lakowanie jest procesem w pełni bezpiecznym i bezbolesnym, trwającym zazwyczaj zaledwie kilka minut. Dziecko nie zdąży się znudzić na fotelu, a przy odpowiednim podejściu stomatologa wyjdzie z gabinetu bez przeżywania nawet najmniejszego stresu.

Dodaj komentarz

Pedodoncja - czyli stomatologia dziecięca

Pedodoncja - czyli stomatologia dziecięca

Pedodoncja to dziedzina stomatologii, która skupia się na profilaktyce i leczeniu zębów dziecięcych. Powstała dlatego, że zęby i cała jama ustna najmłodszych znacznie różnią się od tych, które posiadają dorośli. Dodatkowo najmłodsi... więcej »

Leczenie zębów mlecznych - kolorowe wypełnienie

Leczenie zębów mlecznych - kolorowe wypełnienie

Według statystyk, aż siedmioro na dziesięcioro dzieci w wieku przedszkolnym cierpi na próchnicę. Co więcej, 15% z tych maluchów ma tak zniszczone uzębienie, że konieczne jest usuwanie trzech lub więcej zębów mlecznych, co może prowadzić do... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska