Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste w bio ortopedii

Komórki macierzyste dzielą się na dwa główne typy: embrionalne komórki macierzyste oraz komórki macierzyste dojrzałych tkanek. Pierwsza grupa to komórki totipotencjalne, czyli cechujące się zdolnością do różnicowania się (stopniowej specjalizacji strukturalnej i czynnościowej) w dowolny rodzaj komórek, włącznie z tworzącymi łożysko. Zjawisko to nosi nazwę totipotencjalności lub inaczej ekwipotencjalności rozwojowej. Z kolei druga grupa to komórki immuno-kompatybilne, umożliwiające wytworzenie się dowolnego typu komórek dorosłego organizmu – poza opcją różnicowania się w komórki łożyska.

W klinice MedicaLaser, zlokalizowanej przy ul. Wawrzyniaka 13 w Mosinie (woj. wielkopolskie), w zabiegach z zakresu bio ortopedii wykorzystuje się komórki macierzyste dojrzałych tkanek, pozyskane z tłuszczu pacjenta drogą liposukcji.

Według najnowszych badań największa ilość komórek macierzystych, które wykazują zdolność różnicowania w komórki budujące mięsień sercowy (kardiomiocyty) oraz komórki śródbłonka naczyń, znajduje się w tkance tłuszczowej. Pochodzące z niej komórki macierzyste cechują się wysokim stopniem plastyczności. Z łatwością różnicują się w komórki chrząstki, mięśni czy śródbłonka, jak również układu mięśniowo-szkieletowego.

Ekstrakt komórek macierzystych pozyskuje się poprzez proces separacji materiału bogatego w komórki macierzyste, pobranego w trakcie mini liposukcji systemem Adivive™. Ów materiał ma postać średniej gęstości płynu o czerwonawym kolorze. Poza tkanką tłuszczową bogatą w komórki macierzyste zawiera także m.in. komórki krwi oraz resztki znieczulenia. Zespół jednorazowych filtrów Adivive™ eliminuje komórki macierzyste, które są słabe oraz martwe, a także oczyszcza tkankę tłuszczową ze zbędnych elementów – frakcji takich jak zrosty, krew czy znieczulenie.

Separacja dzieli się na kilka etapów: mechaniczny, termiczny i enzymatyczny. Pierwszy służy rozbiciu tłuszczu, polega na mechanicznej obróbce materiału w separatorze. Jeżeli z pozyskanego materiału ma być wyseparowana frakcja naczyniowo-stromalna (SVF), zawierająca komórki macierzyste, konieczne jest przystąpienie do kolejnego etapu, czyli obróbki chemicznej – kolagenazy. Jej celem jest rozbicie wiązań pomiędzy zbędnymi komórkami tłuszczowymi (adipocytami) przy pomocy specjalnego enzymu. Efektem kolagenazy jest wydobycie z materiału frakcji SVF oraz pozbycie się adipocytów.

W klinice MedicaLaser wykorzystywanym w trakcie kolagenazy systemem jest Celltibator, najbardziej zaawansowana aparatura dostępna na rynku. Zapewnia powtarzalność procedur, jak również zagęszczenie komórek macierzystych potwierdzone analizatorem. Proces enzymowania trwa kilka godzin, a w jego rezultacie otrzymuje się parę mililitrów transparentnego płynu, zawierającego koncentrat komórek macierzystych.

Ostrzykiwanie komórkami macierzystymi stawów

Tłuszcz bogaty w komórki macierzyste ma postać płynu o pomarańczowej barwie oraz bardzo gęstej konsystencji. W klinice MedicaLaser jest stosowany wyłącznie do przeszczepów autogennych w stawy (jako autogenne smarowidło dostawowe) bądź podskórnie – jako wypełniacz. Po przejściu zaawansowanej obróbki chemicznej i precyzyjnego oczyszczenia ze słabych i martwych komórek macierzystych jego przeżywalność w miejscu transplantacji (przeszczepu) znacząco wzrasta. Ma to niezmiernie istotne znaczenie dla osób ze zmianami chorobowymi stawu tak zaawansowanymi, iż nie ma już szans na jego regenerację. Terapia polegająca na iniekcjach tłuszczu bogatego w komórki macierzyste umożliwia cierpiącym zmniejszenie dolegliwości bólowych (w tym stanu zapalnego), jak również przesunięcie w czasie protezowania.

Inna sytuacja ma miejsce u osób, u których ból jest związany z urazem, oraz u tych, u których chrząstka zanikła tylko częściowo. W takich przypadkach stosowaną metodą leczenia jest terapia kombinowana – wsparcie tłuszczu bogatego w komórki macierzyste koncentratem osocza bogatopłytkowego HD. W tego typu terapii tłuszcz pełni funkcję rusztowania, nośnika dla koncentratu osocza bogatopłytkowego, zaś samo osocze staje się stymulatorem dla komórek macierzystych. Te z kolei są budulcem – są w stanie odtworzyć każdą brakującą tkankę. Osocze pobudza je do namnażania się, a także do sygnalizowania naszych komórek do odbudowy. W miejscu wstrzyknięcia preparatu (iniekcji) dochodzi do intensywnych procesów tworzenia się nowych komórek, regeneracji tych, których brakuje – czyli np. komórek tkanki chrzęstnej, kostnej czy mięśniowej. Cała procedura odbywa się w warunkach in vivo (wewnątrzustrojowo).

W klinice MedicaLaser przeszczep tłuszczu bogatego w komórki macierzyste wraz z koncentratem osocza bogatopłytkowego HD jest najczęściej przeprowadzanym zabiegiem. Pozwala zarówno na zapewnienie choremu stawowi dobrego smarowania na długi czas, jak i na znaczącą regenerację chrząstki.

Pacjenci zainteresowani przyspieszeniem i intensyfikacją procesów regeneracyjnych mogą poddać się w klinice terapii polegającej na podaniu do chorego stawu 3 składników: tłuszczu bogatego w komórki macierzyste, koncentratu osocza bogatopłytkowego HD (powyżej 3000000/mikrolitr) oraz ekstraktu komórek macierzystych (frakcja SVF). Na chwilę obecną ta 3-elementowa terapia to najbardziej zaawansowana procedura na świecie. MedicaLaser należy do grupy nielicznych specjalistycznych placówek medycznych, które ją przeprowadzają.

Zabiegi ortopedyczne w MedicaLaser

Klinika oferuje szereg procedur z zastosowaniem nowatorskich metod. Należą do nich zabiegi z osoczem bogatopłytkowym HD, zalecane osobom z urazami mięśni szkieletowych, więzadeł i ścięgien, zapaleniami ścięgna Achillesa czy ostrogą piętową. Terapia cechuje się dużą skutecznością u osób z różnego rodzaju entezopatiami, począwszy od schorzeń ścięgien i przyczepów, przez entezopatie mięśnia podkolanowego, dwugłowego uda czy więzadła rzepki, a skończywszy na zespole de Qurvaina i przykurczu Dupuytrena. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym HD proponuje się również pacjentom skarżącym się na bóle karku (w tym zespół ciasnoty podbarkowej czy zapalenia kaletki podbarkowonaramiennej). Terapia sprawdza się ponadto u osób po złamaniach, z brakiem zrostu po złamaniach (stawy rzekome) oraz po skręceniach stawu skokowego z uszkodzeniem więzadeł (np. więzadła strzałkowo-skokowego przedniego, ATFL). Stosuje się ją również w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich.

Kolejną propozycją kliniki jest terapia z osoczem bogatopłytkowym HD z kwasem hialuronowym. Grupą, której dedykowana jest ta metoda leczenia, są pacjenci po artroskopii stawów kolanowych oraz osoby z zespołami bólowymi stawów kolanowych. Ostrzykiwanie kolana osoczem należy do popularnych procedur wykonywanych w klinice.

Osocze bogatopłytkowe HD z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste stosuje się u osób ze zwyrodnieniami stawu biodrowego oraz stawu skokowego. Przy jego pomocy leczy się zapalenia ścięgna, jak również naciągnięcia mięśni i więzadeł okolicy stawu skokowego. Iniekcje preparatu sprawdzają się ponadto w leczeniu blizn.

Ostatnią metodą, oferowaną przez klinikę MedicaLaser, jest terapia z użyciem ekstraktu komórek macierzystych. Zaleca się ją chorym ze zwyrodnieniami stawu kolanowego I stopnia oraz osobom na drugim etapie leczenia uszkodzeń łąkotki (czyli po operacji) – w ich przypadku stosuje się ekstrakt komórek macierzystych bądź komórki macierzyste. Terapia jest efektywna również u chorych ze zmianami degeneracyjnymi stawów i ścięgien, u osób z przewlekłymi kontuzjami sportowymi, takimi jak kolano skoczka, łokieć tenisisty czy łokieć golfisty. Ekstrakt komórek macierzystych jest stosowany również w rekonstrukcji tkanek chrzęstnych i kostnych.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.