Operacje powiększania piersi należą do najbardziej popularnych zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej. Kobiety coraz chętniej decydują się na wizytę w klinice chirurgii plastycznej, a te, które marzą o pełnym biuście wyglądającym naturalnie, zazwyczaj wybierają implanty anatomiczne. Procedura powiększania piersi przy ich pomocy jest droższa niż w przypadku zabiegu z implantami okrągłymi, wiąże się również z ryzykiem przekręcenia protezy, jednak nie zniechęca to pacjentek, dla których liczy się naturalność. Tym bardziej, że zabieg wykonany przez doświadczonego chirurga daje gwarancję braku powikłań i znakomity efekt estetyczny.

Piersi stanowią jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Statystyki potwierdzają, że operacje plastyczne biustu plasują się na szczycie najbardziej popularnych zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej. Sukcesywnie zwiększa się liczba kobiet, które zapragnęły stać się posiadaczkami większego, bardziej krągłego biustu, i poddały się zabiegowi powiększenia piersi. Potwierdza to również wielu polskich chirurgów plastycznych, w tym jeden z najbardziej znanych specjalistów, dr Marek Szczyt, właściciel Kliniki Chirurgii Plastycznej Dr Marek Szczyt, mieszczącej się w Warszawie. W wywiadzie udzielonym w 2012 roku serwisowi miastokobiet.pl przyznał, że powiększanie piersi jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »
Pacjentki zdecydowane na taką operację stają przed wyborem rodzaju implantu. Nie jest to wyłącznie wybór pomiędzy jego wypełnieniem (żel silikonowy bądź sól fizjologiczna), budową otoczki (teksturowana lub gładka), ale i kształtem, który może być okrągły bądź anatomiczny. Modele anatomiczne przypominają łzę, a przez wzgląd na swoją budowę są bardziej dopasowane do kształtu piersi. Z tego powodu są częściej wybierane przez kobiety, które chcą powiększyć piersi przy jednoczesnym uniknięciu efektu sztuczności i „piłeczek”. Łatwiej przy ich pomocy zamaskować górną krawędź implantu – ich kształt umożliwia uniknięcie nadmiernego wypełnienia górnej części gruczołu piersiowego. Według samych pacjentek, a także wielu lekarzy implanty anatomiczne dają bardziej naturalny efekt, prócz tego są przydatne w niektórych przypadkach piersi zdeformowanych (np. po operacji onkologicznej) oraz przy korygowaniu kształtu piersi obwisłych. Implanty anatomiczne są droższe niż okrągłe.

Implant anatomiczny piersi

Co zrozumiałe, modele tego typu posiadają zarówno wady, jak i zalety. Jak można wyczytać na portalu operacja-plastyczna.com, główną zaletą powiększenia piersi implantami anatomicznymi jest naturalny efekt. Z kolei wadą jest ryzyko przesunięcia się protezy, co może spowodować uwypuklenie się brzegów implantów. Implanty anatomiczne są wypełnione żelem o wzmożonej spoistości, co sprawia, że powiększona nimi pierś nie będzie miękka w takim stopniu, jaki ma miejsce po zabiegu z użyciem implantów okrągłych. Zwiększona sztywność tego typu modeli jest wymuszona ich kształtem – inaczej byłyby zbyt „lejące” i nie dałyby zadowalających rezultatów estetycznych.

Przebieg operacji powiększenia piersi

Aby móc przejść zabieg powiększający piersi, pacjentka musi być w stanie ogólnie dobrym. Powinna skontrolować stan gruczołów piersiowych, wykonując mammografię lub USG piersi. Przed operacją powinna także poddać się badaniom krwi i ocenie internistycznej. Kategorycznie nie wolno jej palić papierosów i stosować preparatów kwasu salicylowego. W dniu zabiegu przez 8 godzin nie należy przyjmować pokarmów, a przez 6 godzin – płynów. Pacjentka powinna być w początkowym okresie cyklu (po miesiączce). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest cukrzyca, zmiany ropne na skórze klatki piersiowej, a także zaburzenia krzepnięcia krwi i skazy naczyniowe.

Zdjęcia przed i po operacji powiększania piersi implantem anatomicznym

Operacja powiększenia piersi implantem anatomicznym trwa ok. 2 godziny i jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. W większości przypadków przed zabiegiem i po nim prewencyjnie podaje się pacjentce antybiotyki. Chirurg rozpoczyna operację wykonaniem cięcia skórnego, przez które wprowadza się implant. W zależności od indywidualnych warunków pacjentki (m.in. od deformacji gruczołu piersiowego) może poprowadzić cięcie z dołu pachowego, z fałdu podpiersiowego bądź z cięcia podotoczkowego. Implant może być umieszczony pomiędzy mięśniem piersiowym większym a ścianą klatki piersiowej lub między gruczołem piersiowym a mięśniem piersiowym większym (pod gruczołem). Implanty anatomiczne są szczególnie zalecane przez chirurgów przy wszczepianiu podskórnym, z kolei przy implantacji domięśniowej kształt protezy piersiowej nie ma większego znaczenia. Potwierdza to dr n. med. Tomasz Dydymski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej z kliniki Solumed w Poznaniu. W wywiadzie udzielonym w 2013 roku portalowi pragnieniepiekna.pl opowiadał czytelniczkom o tajnikach powiększania piersi implantami okrągłymi i anatomicznymi.

Zabieg kończy się założeniem szwów i drenów – jeśli zachodzi taka potrzeba. Po operacji zaleca się pozostanie w domu przez kilka dni. Przez kilka tygodni piersi muszą być usztywnione specjalnym biustonoszem. Pacjentka powinna go nosić zarówno w dzień, jak i w nocy. Przez okres ok. miesiąca powinna spać na plecach i ograniczyć aktywność fizyczną. Po 7-10 dniach usuwa się szwy, a przez ok. 2 tygodni zaleca się powstrzymywanie od gorących kąpieli, sauny i wysokich temperatur.

Powiększanie piersi implantem anatomicznym

Powiększanie piersi przy pomocy implantów anatomicznych - zdjęcia przed i po zabiegu

W znakomitej większości klinik chirurgii plastycznej wykonuje się zabiegi powiększania piersi przy pomocy implantów. Modele anatomiczne znajdują się zarówno w ofercie ośrodków w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Oferuje je m.in. Centrum Estetyki Ciała w Katowicach, a ceny operacji zaczynają się od 12 tys. złotych. Z kolei w Centrum Medycznym Bieńkowski w Bydgoszczy – od 16 tys. złotych. Klinika Chirurgii Plastycznej Sfera w Warszawie oferuje powiększanie piersi z cięcia podpiersiowego razem z wkładkami za 11-13,5 tys. złotych. ESTmedica Klinika Wiatroszak we Wrocławiu przeprowadza zabiegi powiększania piersi w cenach wahających się w granicach 14-16 tysięcy złotych. Prywatny Szpital Weiss Klinik w Chorzowie przeprowadza tego typu procedury za 14 tys. złotych, zaś Mediklinika w Szczecinie – za 12,9 tys. złotych. Druga szczecińska placówka, Aesthetic Med, powiększa piersi implantami anatomicznymi za 14,5 tys. złotych. Najczęściej stosowaną metodą wprowadzenia implantu jest poprowadzenie cięcia wokół dolnej krawędzi otoczki brodawki piersiowej, a wszczepiane implanty mają dożywotnią gwarancję producenta.

ART & MED Prywatna Klinika Chirurgii Plastycznej w Krakowie oferuje powiększanie piersi implantem anatomicznym w cenie 14-16 tys. złotych, a zabiegi przeprowadza wykwalifikowany chirurg plastyczny dr Tomasz Kasprzyk. 14,5 tys. złotych to koszt operacji wykonanej w Bałtyckim Centrum Chirurgii Plastycznej w Kołobrzegu. Natomiast cena powiększenia piersi implantami anatomicznymi w poznańskim ośrodku Mandala Beauty Clinic to 17 tys. złotych.

Ceny operacji powiększenia piersi implantami na świecie

Powiększanie piersi jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej

Koszt powiększenia piersi implantem anatomicznym wydaje się duży, jednak w porównaniu z cenami obowiązującymi w zagranicznych klinikach łatwo wysnuć wniosek, że polskie ośrodki oferują bardzo korzystne stawki. Operacje przeprowadzone na Wyspach Brytyjskich są znacznie droższe, mimo że konkurencja w tym kraju jest bardzo duża, a prócz tego chirurdzy widzą, że wiele kobiet poddaje się zabiegowi za granicą. Jak podaje serwis internetowy oncoplasticsurgeons.co.uk, w Wielkiej Brytanii ceny powiększania piersi przy użyciu implantów zaczynają się od £4000 (ok. 19,7 tys. złotych). Wśród najbardziej popularnych klinik w Wielkiej Brytanii można wymienić Dolan Park Hospital, placówkę zlokalizowaną w Bromsgrove niedaleko Birmingham, a także Sorensen Clinic Plastic and Reconstructive Surgery w Londynie. Ceny zabiegów w renomowanych ośrodkach średnio wynoszą £5000, czyli ok. 24,6 tys. złotych. Z kolei w USA, jak podaje serwis infoplasticsurgery.com, ceny operacji wahają się w granicach $6000-$8000, co w przeliczeniu daje kwoty w wysokości 18,5-24,7 tys. złotych.

Część chirurgów niechętnie podaje stawki, tłumacząc to koniecznością indywidualnego podejścia do każdej pacjentki. Czyni tak m.in. dr Philip Turton, chirurg plastyczny powiększający piersi pacjentek w kierowanej przez siebie Aesthetic Breast Surgery Practice, mieszczącej się w Leeds Nuffield Hospital (West Yorkshire). Kobiety, które zdecydowały się na operację plastyczną piersi wykonaną przez niego, zapłacą £1200, co odpowiada kwocie 5,9 tys. złotych. Cena dotyczy implantów anatomicznych McGhan i nie zawiera wynagrodzenia dla chirurga, anestezjologa oraz opłaty za pobyt pacjentki w szpitalu. Doktor Turton przyjmuje zainteresowane zabiegiem kobiety także w Spire Hospital Leeds. Cen nie znajdziemy również na stronie internetowego dr Ronalda Pino z Pino's Plastic Surgery Clinic w San José (Kostaryka). Końcowy koszt operacji powiększania piersi jest ustalany podczas konsultacji. Każda kobieta przed zabiegiem jest zobowiązana do wpłaty zaliczki w wysokości $500, zaś całość kwoty musi uiścić dzień przed operacją.

Powiększanie piersi implantami anatomicznymi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Corocznie American Society for Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS) publikuje raport ze statystykami liczby przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych operacji plastycznych. Z danych najnowszego raportu wynika, że w 2012 roku powiększenie piersi było najbardziej popularnym zabiegiem w USA. Poddało się mu ponad 330.000 kobiet, z czego 72% wybrało modele wypełnione żelem silikonowym, zaś 28% – solą fizjologiczną. Z drugiej strony koszt zabiegów wciąż jest na tyle wysoki, że wraz z popularnością powiększania piersi systematycznie wzrasta liczba zagranicznych turystek medycznych, poddających się operacji w innym kraju. Amerykanki wędrują do klinik w Brazylii, Kolumbii i pozostałych państwach, w których ceny są niższe. Coraz chętniej odwiedzają również kraje europejskie, w tym Polskę. Podobnie czynią Niemki, Brytyjki i mieszkanki państw skandynawskich. Sława, jaką cieszą się polscy chirurdzy plastyczni, już dawno wyszła poza granice kraju. Ponieważ zainteresowanie powiększaniem piersi implantami anatomicznymi nie słabnie, można wysnuć wniosek, że w polskich klinikach będzie pojawiać się coraz więcej turystek medycznych z zagranicy.

Autor:

Dodaj komentarz

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Wielkość kobiecych piersi ma wpływ na całą sylwetkę – w dużej mierze to właśnie na ich podstawie określa się, czy kobieta jest atrakcyjna. Zabiegi powiększania piersi umożliwiają trwałe zwiększenie rozmiaru biustu, a efekt operacji jest... więcej »

Powiększanie piersi: czemu jest takie popularne?

Powiększanie piersi: czemu jest takie popularne?

Powiększanie biustu od lat nieodmienni znajduje się w czołówce najchętniej przeprowadzanych procedur chirurgii plastycznej, co każdego roku potwierdzają statystyki światowych towarzystw chirurgii plastycznej. Przykładowo, w samych tylko Stanach... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska