Mężczyźni, którzy z własnego wyboru zrezygnowali z owłosienia na głowie i systematycznie golą je do zera, nie znają tego problemu. Natomiast ci, którzy cierpią z powodu nadmiernego wypadania włosów, próbują wszelkich sposobów na odzyskanie bujnej czupryny – od różnego typu preparatów witaminowych po złożone transplantacje.

Łysienie staje się powszechnym problemem – według danych serwisu alopeciaantics.com z problemem łysienia zmaga się 1,7% społeczeństwa w Wielkiej Brytanii, czyli w przybliżeniu 102 tys. Brytyjczyków. A liczba ta wzrasta każdego roku. Podobnie jest w Polsce, gdzie, jak podaje sondaż TNS OBOP, prawie 11% mężczyzn cierpiących z powodu schorzenia jest gotowych poddać się transplantacji włosów. Przyczyn łysienia jest kilka: jego powodem może być zbyt drastyczna, uboga w składniki odżywcze dieta, stres, choroby skóry głowy i włosów oraz źle dobrane leki. Łysienie może być także genetyczne – dziedziczymy nadwrażliwość komórek włosa na DHT, męski hormon zwany dihydrotestosteronem. Ów hormon odpowiada za pojawianie się zakoli i przerzedzenia na czubku głowy.

Najczęstszym typem schorzenia jest łysienie androgenowe (zwane też męskim), które obejmuje 95% wszystkich przypadków. Według danych sondażu TNS OBOP na ten typ łysienia cierpi co trzeci mężczyzna pomiędzy 25 a 40 rokiem życia i ponad połowa 50-latków. Współcześnie przyjmuje się, że łysienie typu męskiego (które, pomimo nazwy, dotyczy i mężczyzn, i kobiet) jest spowodowane interakcją trzech podstawowych czynników: wieku, predyspozycji genetycznych i androgenów. Wystąpienie tylko jednego czynnika nie spowoduje łysienia – przykładowo, ta sama dawka androgenów stanie się przyczyną utraty włosów szybciej u mężczyzny w średnim wieku niż u nastolatka.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Jednym ze sposobów odzyskania włosów jest przeszczep, któremu poddaje się coraz więcej osób. Transplantacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a dokładną liczbę przeszczepianych mieszków włosowych określa chirurg na podstawie badania pacjenta. Operacja polega na pobraniu włosów ze strefy biorczej i uzupełnieniu ubytków w miejscach, w których włosy uległy przerzedzeniu (strefa biorcza).

Nowoczesne metody przeszczepiania włosów - FUT i FUE

Przeszczep włosów metodą FUT - zdjęcia przed i po

Obecnie pacjent ma większy wybór technik przeszczepu włosów. Klasyczna metoda nosi nazwę Strip bądź FUT (Follicular Unit Transplantation) i jest szczególnie polecana osobom, które oczekują gęstych włosów po przeszczepie i jednocześnie są w stanie zaakceptować linijną bliznę, jaka zostanie po zabiegu. Podczas operacji chirurg wycina pasek skóry z tylnej i bocznej okolicy głowy. Jego długość i szerokość zależy od liczby pojedynczych wszczepów (graftów), jaką lekarz zamierza z niego uzyskać – najczęściej pasek ma długość paru centymetrów i szerokość ok. 1 cm. Operowany obszar zostaje zszyty szwem ciągłym, a pobrany pasek skóry jest krojony przez technika na mikroskopijnej wielkości przeszczepy zespołów mieszkowych zawierających 1-3 włosy. Chirurg przy pomocy skalpela umieszcza je na obszarze pozbawionym włosów, najczęściej na czubku głowy lub zakolach. Aby zminimalizować wielkość blizny oraz umożliwić wyrastanie przez nią włosów często podczas zszywania stosuje się technikę TC (Trichophytic closure).

Efekt przeszczepu włosów metodą FUT (przeszczepiono1000 jednostek tzw unit)

Jedną z nowszych technik przeszczepiania włosów jest tzw. FUE (Follicular Unit Extraction), polegająca na pobieraniu graftów pojedynczo, bez wycinania pasków skóry. Można to porównać do przesadzania roślin – pobiera się je wraz z korzeniem z jednego miejsca, by ponownie posadzić w innym. Przed zabiegiem obszar, z którego będą przeszczepiane grafty, jest dokładnie golony, a okolica znieczulana. Poszczególne zespoły mieszkowe są pobierane przy użyciu specjalnych mikropunchów. Przy zastosowaniu FUE można pobrać do 2 tysięcy wszczepów w czasie jednej operacji. Ponieważ ta metoda jest czasochłonna, jej cena jest zazwyczaj znacznie wyższa od ceny klasycznej techniki FUT. Za to jej dużą zaletą jej możliwość zastosowania u osób, które maja zamiar strzyc włosy bardzo krótko, ponieważ blizny są bardzo małe.

Modyfikacją metody FUE jest BHT (Body Hair Transplantation), w czasie której chirurg pobiera włosy do przeszczepu z różnych części ciała pacjenta. Najlepszymi kandydatami do zabiegu tą techniką są mężczyźni z obfitym owłosieniem w takich okolicach jak broda, plecy, tors czy kończyny. Przed zabiegiem włosy w okolicy dawczej są strzyżone na długość 1-2 mm, a chirurg w czasie przeszczepów używa  lup o znacznym powiększeniu obrazu.

Kliniki z ofertą transplantacji włosów

Część polskich chirurgów stosuje tylko jedną lub dwie techniki przez wzgląd na ich skuteczność bądź czas trwania zabiegu. Przykładowo, lek. med. Piotr Rataj z wrocławskiej Prestige Clinic przeprowadza przeszczepy włosów tylko metodą FUT. Transplantacją włosów zajmuje się od 1999 roku. Z kolei dr Marwan Saifi z Centrum Transplantacji Włosów i Medycyny Estetycznej AM-MED we Wrocławiu stosuje techniki FUE i FUT. Dr Saifi to jeden z najbardziej uznanych specjalistów transplantacji włosów – od 1995 roku przeprowadził już tysiące takich zabiegów.

Przeszczep włosów metodą FUE - zdjęcia przed i po

Zależnie od metody przeprowadzanych przeszczepów, a także regionu, ceny transplantacji ulegają zróżnicowaniu. Przykładowo, warszawska klinika Melilot oferuje przeszczepy włosów w cenie 11,9 tys. – koszt zawiera znieczulenie, pobyt w ośrodku i wizyty kontrolne. Lecznica zatrudnia wyłącznie specjalistów chirurgii plastycznej posiadających duże doświadczenie w wykonywaniu przeszczepów włosów. Lek. med. Juliusz Prandecki (Klinika przeszczepiania włosów, Warszawa Śródmieście) oferuje przeszczep jednego punktu w cenie 7 złotych, tyle samo kosztuje punkt w kolejnej stołecznej placówce – Lasermed. Dr Piotr Osuch przeprowadza transplantację w cenie 4-14 tys. złotych. Od 3 do 15 tysięcy złotych zapłaci pacjent jednej z ośmiu klinik operacyjnych Medical Hair. Ośrodki mieszczą się m.in. w Krakowie, Warszawie, Szczecinie i Poznaniu, a sama klinika jest prekursorem przeszczepu pojedynczych mieszków włosowych (FUE). Jej chirurdzy specjalizują się w operacyjnym odtwarzaniu brwi i uzupełnianiu ubytków włosów po naświetleniach. Klinika oferuje dwie metody przeszczepu: FUT, gdzie w trakcie jednego zabiegu specjaliści mogą przeszczepić ponad 3500 graftów, oraz FUE (ponad 2500 wszczepów podczas jednego zabiegu). Średnia cena przeszczepu 1 włosa w Polsce to 8-10 zł.

Mówiąc o transplantacjach włosów, nie sposób pominąć postaci dr med. Jerzego Kolasińskiego z Kliniki Kolasiński – Hair Clinic Poznań. W 1984 roku wykonał zabieg przeszczepu włosów jako pierwszy w Polsce. Obecnie jest aktywnym członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów i Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów. Napisał ponad 140 artykułów o chirurgii odtwórczej włosów, a jego klinika zajęła 1 miejsce w rankingu tygodnika „Wprost" w kategorii „Przeszczep włosów". Pacjenci ośrodka mogą poddać się transplantacji metodą klasyczną, a także FUE i BHT. Ceny zabiegów wahają się w granicach 3-16 tysięcy złotych.

Transplantacja włosów za granicą – porównanie cen

Zabieg transplantacji włosów

Zabiegi przeszczepiania włosów, jak widać, nie należą do tanich. Niemniej jednak i tak w polskich klinikach koszty są o wiele niższe niż za granicą. Wysokie ceny obowiązują w belgijskiej BHR Clinic Dr Christian Bisanga, która oferuje przeszczepy włosów techniką FUT oraz FUE. Przy metodzie FUT pierwsze 2 tysiące wszczepów kosztuje €3/sztukę, natomiast następne – €2/szt. Z kolei przy wykonywaniu zabiegu metodą FUE pierwszy tysiąc wszczepów kosztuje €5, a kolejne €3 za pojedynczy wszczep. Nietrudno policzyć, że 2,5 tys. wszczepów techniką FUE generuje koszt w wysokości 9500 euro, czyli niebagatelną kwotę 39 800 złotych. Drogo jest również za oceanem. Dr. Bradley R. Wolf (Wolf Medical Enterprises, Inc, Cincinnati) przeprowadza transplantację tysiąca wszczepów techniką FUT za 5 tys. dolarów (16 340 zł.), natomiast trzy tysiące wszczepów kosztuje u niego 11,5 tys. dolarów (37 600 zł.). Przy 1000-1200 wszczepach metodą FUE cena pojedynczego wszczepu wynosi 8 dolarów, natomiast przy technice BHT wzrasta do 12 dolarów. Transplantacje włosów stanowią ponad 30% wszystkich przeprowadzanych w tej klinice operacji.

Dla porównania, Panacea Hair Clinic w Pradze przeprowadza transplantacje włosów w cenach zaczynających się od 9 500 CZK (ok. 1540 zł.). Tyle kosztuje sto wszczepów – minimum konieczne do zabiegu. Mniejsza liczba możliwa jest tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem. Dr. A's Hair Restoration Center w New Delhi oferuje zabiegi, w których cena pojedynczego graftu (FUE) wynosi €3,12, a przy przeszczepie powyżej 3 tysięcy graftów maleje do €2,73. Natomiast przy klasycznym zabiegu koszt pojedynczego wszczepu wynosi €1,17 (€0,98 za każdy graft powyżej 3 tysięcy wszczepów). Przeszczepy przeprowadza dr. Arvind Poswala, absolwent Armed Force Medical College w Pune, pionier nowych technik w przeszczepianiu włosów, chirurg uznawany za jednego z najlepszych specjalistów na świecie.

Zabiegi przeszczepiania włosów
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Przeszczep włosów w Polsce jest tańszy

Cudzoziemcy coraz częściej na zabiegi transplantacji włosów wybierają kliniki w Polsce. Nasze ośrodki są nowoczesne, a lekarze gruntownie wykształceni i operujący zaawansowanym sprzętem medycznym. Według raportu „Rynek Polskiej Turystyki Medycznej 2013" opracowanego przez firmę TechSci Research, powodem wizyt zagranicznych turystów medycznych w naszym kraju jest wysoka jakość usług, relatywnie krótki czas oczekiwania na zabieg oraz korzystna różnica cenowa (w porównaniu z kosztami, jakie ponieśliby we własnym kraju). W polskich klinikach najwięcej zaoszczędzą Brytyjczycy, Amerykanie, Niemcy i mieszkańcy państw skandynawskich, w których ceny przeszczepów włosów są bardzo wysokie. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki rządowym projektom promocji polskich usług medycznych poza granicami kraju zainteresowanie cudzoziemców jeszcze bardziej wzrośnie.

Autor:

Komentarze (21)

Hela 4 lata temu

Moj chlopak mial przeszczep wlosow metoda FUE w Turcji i jest bardzo zadowolony. Cena byla przy tym baardzo niska w porownaniu do cen w polskich klinikach. Odpowiedz

tomek do Hela 4 lata temu

czy mozesz podac w jakiej klinice mial zabieg i u jakiego specjalisty? Odpowiedz

do Hela 3 lata temu

Dobry wieczor, gdyby znalazla Pani chwilke, bardzo prosze o podanie namiaru na Klinike w Turcji, z gory bardzo dziekuje Odpowiedz

Maciek do Hela 3 lata temu

Czy moglbym Pania prosic o namiary na ta klinike. Bylbym niezmiernie wdzieczny.pozdrawiam Odpowiedz

Dawid do Maciek 3 lata temu

Czesc Maciek dostales namiary ma ta klinike bo sam cos poszukuje. Dzieki jak cos to odpisz.

Dawid do Hela 3 lata temu

Hej . Mam pytanko gdzie dokladnie twoj chlopak robi ten zabieg. Jak sie czupryna sorawuje. Cenowo ,opieka medyczna nie bud zila zastrzezen. Pozdrawiam Odpowiedz

aniel 4 lata temu

Mój chłopak ma duży problem z łysieniem ale nie ma odwagi na przeszczep włosów. Chciałabym kupic mu jakieś tabletki. Jest tu ktoś kto stosował jakiekolwiek? Nie wiem czy warto to kupować czy lepiej zabieg? Odpowiedz

tomek do aniel 4 lata temu

niby sa tabletki, mozna o nich poczytac jest wiele informacji na ten temat u wujka google;) .ja bralem przez 3 miesiace i zrezygnowalem bo lepiej byc 100% mezczyzna bez wlosow niz stac sie impotentem. oczywiscie zdania sa podzielone . przy tak kosztownej kuracji miesiecznej to bardzo mizerny efekt. nie polecam zadnej chemii.tylko przeszczep. Odpowiedz

majak do aniel 4 lata temu

Mój chłopak tez nie ma odwagi na przeszczep włosów. Myśli że jest inna opcja... Odpowiedz

krzychu 4 lata temu

najlepszy człowiek od przeszczepu włosów w Europie to dr Hairski. Specjalnie dla pacjentów w Polsce ma specjalne ceny ;) Odpowiedz

felek 3 lata temu

ja zrobilem blad ! robilem u dr p. ostrzegam przed nim partacz i tyle . musze teraz usunac szukam jakiej klinki ktora usuwa grafty !!! Odpowiedz

Kira do felek 2 lata temu

U Jaki who dr pan mial I co sie stalo prosze odp Odpowiedz

Krzysztof do felek 2 lata temu

Jaki doktor prosze naposac nazwosko I co sie stalo prosze o kontact bo ja chyba tez robilem u niego jestem miesiąc po operacji Odpowiedz

Mateusz 3 lata temu

obecnie tylko Turcja tanio i dużo lepiej niż w polsce gdzie robią marnie Odpowiedz

KASIA do Mateusz 3 lata temu

PROSZE O ADRES W TURCJI Odpowiedz

Arek do Mateusz 3 lata temu

witam, mogę prosić jakiś namiar na klinikę w Turcji, z góry dziękuję Odpowiedz

Andrzej do Arek 2 lata temu

Witam. Też jestem zdecydowany na przeszczep włosów. Jeżeli można też chciał bym poprosił o namiar na turecka klinikę. Dziękuję.

Toja 6 lata temu

polecam zabieg mikro hair Odpowiedz

wlad do Toja 3 lata temu

bajery,wypadną po 10 latach Odpowiedz

Marcin 3 lata temu

Polecam swojego lekarza...poprostu super ale trzeba cierpliwosco po zabiegu..Mega zadowolenie profesjonalizm i klimat...Za super cene... Odpowiedz

marek 4 lata temu

tylko i wyłącznie fue Odpowiedz

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Łysienie to poważny problem i trudno powiedzieć, czy bardziej z powodu utraty włosów cierpią mężczyźni, czy kobiety – problem może się bowiem pojawić u obu płci. Choć wydawałoby się, że u panów łysienie to właściwie norma i nie...

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Jedną z metod leczenia łysienia są zabiegi techniką FUE. Wśród jej zalet można wymienić chociażby znaczną liczbę przeszczepianych podczas jednej procedury włosów, ale i to, że po zabiegu u pacjentów nie pozostają wyraźnie widoczne blizny....