Przyczynowe Leczenie Niepłodności

Niepłodność jest dziś powszechnym zjawiskiem, rozpoznaje się ją jako chorobę cywilizacyjną o złożonej etiologii. Aby cieszyć się upragnionym potomstwem należy przede wszystkim rozpoznać prawdziwe podłoże tego problemu. Niemożność poczęcia potomstwa wynika często nie tyle z genetycznie uwarunkowanej przyczyny co raczej ze współistniejących schorzeń, które skutecznie blokują zdolności prokreacyjne organizmu. Dotarcie do rzeczywistej przyczyny niepłodności pozwala na przeprowadzenie celowanej terapii. Przyczynowe Leczenie Niepłodności (TIT-Targeted Infertility Treatment) zakłada pogłębioną diagnostykę płodności pary starającej się o dziecko oraz skuteczną terapię. Zaleca się aby do programu przystępowało zawsze obydwoje partnerów, gdyż tylko tak prowadzona terapia może przynieść pożądany skutek.

Program TIT składa się z III faz. Faza I to czas identyfikowania przyczyny niepłodności.. W tym celu pacjenci odbywają pierwszą konsultację lekarską, podczas której przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad dotyczący zarówno zdrowia jak i stylu życia. Omawiane zostają różne aspekty zdrowia, kondycji fizycznej i środowiska życia pacjentów. Uwrażliwia się i zachęca  pacjentów do prozdrowotnego stylu życia (ograniczenia palenia, alkoholu, kofeiny, kontroli masy ciała, zminimalizowania stresu, efektywnego wypoczynku). W razie potrzeby lekarz specjalista  włącza suplementy diety i zleca badania diagnostyczne. Jest to również czas na poznanie swojego rytmu płodności w oparciu o model Creighton, poprzez uważną obserwację biomarkerów zapisywanych w formie karty obserwacji. Na tym etapie każdej parze przystępującej do programu zostaje przydzielony  opiekun,  certyfikowany instruktor medyczny, który czuwa nad prawidłowością i efektywnością całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Średni czas trwania fazy I wynosi ok. 3 miesięcy.

W fazie II pacjenci odbywają kolejną wizytę lekarską, podczas której lekarz specjalista wnikliwie analizuje postępy fazy I i przystępuje do diagnozy przyczyny niepłodności. Dla każdej pary przygotowuje indywidualny plan leczenia uwzględniający przyczynę zaburzeń. W razie konieczności wprowadza leczenie zabiegowe z wykorzystaniem technologii laserowej, mikrochirurgii (udrażnianie jajowodów), strategii przeciwzrostowych, plastykę narządu rodnego bądź wykonuje zabieg  laparoskopii, hysteroskopii i in. Wszystkie działania podejmowane są aby przywrócić pacjentom naturalną zdolność organizmu do prokreacji i ją zoptymalizować. Odpowiedź organizmu na wprowadzone leczenie cały czas jest monitorowana za pomocą kart obserwacji. Czas trwania fazy II obejmuje ok. 3 - 4 miesiące.                                                                                           

Faza III to faza bezpośredniego przygotowania do poczęcia. Fazy I i II przewidziane zostały tak, aby przyjrzeć się płodności, zdiagnozować zaburzenia i wprowadzić efektywne leczenie. Do III etapu przystępują pacjenci, u których uzyskano zadowalające biochemiczne parametry zdrowia a u kobiety  prawidłowe cykle owulacyjne. W trakcie najbliższych 12 cykli małżonkowie oczekują  poczęcia upragnionego potomstwa.

Przyczynowe leczenie niepłodności  jest możliwe dzięki holistycznemu podejściu do organizmu jako całości. Tylko wszechstronna diagnostyka uzupełniona wnikliwymi obserwacjami śluzu szyjkowego w oparciu o Creighton Model System stwarza takie możliwości. To po prostu spersonalizowana medycyna mająca na celu przywrócenie zdolności prokreacyjnych organizmu a co za tym idzie prowadząca do pełni zdrowia.

mgr Olimpia Janz z Centrum Medycznego CODE

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska