Przyczynowe Leczenie Niepłodności

Niepłodność jest dziś powszechnym zjawiskiem, rozpoznaje się ją jako chorobę cywilizacyjną o złożonej etiologii. Aby cieszyć się upragnionym potomstwem należy przede wszystkim rozpoznać prawdziwe podłoże tego problemu. Niemożność poczęcia potomstwa wynika często nie tyle z genetycznie uwarunkowanej przyczyny co raczej ze współistniejących schorzeń, które skutecznie blokują zdolności prokreacyjne organizmu. Dotarcie do rzeczywistej przyczyny niepłodności pozwala na przeprowadzenie celowanej terapii. Przyczynowe Leczenie Niepłodności (TIT-Targeted Infertility Treatment) zakłada pogłębioną diagnostykę płodności pary starającej się o dziecko oraz skuteczną terapię. Zaleca się aby do programu przystępowało zawsze obydwoje partnerów, gdyż tylko tak prowadzona terapia może przynieść pożądany skutek.

Program TIT składa się z III faz. Faza I to czas identyfikowania przyczyny niepłodności.. W tym celu pacjenci odbywają pierwszą konsultację lekarską, podczas której przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad dotyczący zarówno zdrowia jak i stylu życia. Omawiane zostają różne aspekty zdrowia, kondycji fizycznej i środowiska życia pacjentów. Uwrażliwia się i zachęca  pacjentów do prozdrowotnego stylu życia (ograniczenia palenia, alkoholu, kofeiny, kontroli masy ciała, zminimalizowania stresu, efektywnego wypoczynku). W razie potrzeby lekarz specjalista  włącza suplementy diety i zleca badania diagnostyczne. Jest to również czas na poznanie swojego rytmu płodności w oparciu o model Creighton, poprzez uważną obserwację biomarkerów zapisywanych w formie karty obserwacji. Na tym etapie każdej parze przystępującej do programu zostaje przydzielony  opiekun,  certyfikowany instruktor medyczny, który czuwa nad prawidłowością i efektywnością całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Średni czas trwania fazy I wynosi ok. 3 miesięcy.

W fazie II pacjenci odbywają kolejną wizytę lekarską, podczas której lekarz specjalista wnikliwie analizuje postępy fazy I i przystępuje do diagnozy przyczyny niepłodności. Dla każdej pary przygotowuje indywidualny plan leczenia uwzględniający przyczynę zaburzeń. W razie konieczności wprowadza leczenie zabiegowe z wykorzystaniem technologii laserowej, mikrochirurgii (udrażnianie jajowodów), strategii przeciwzrostowych, plastykę narządu rodnego bądź wykonuje zabieg  laparoskopii, hysteroskopii i in. Wszystkie działania podejmowane są aby przywrócić pacjentom naturalną zdolność organizmu do prokreacji i ją zoptymalizować. Odpowiedź organizmu na wprowadzone leczenie cały czas jest monitorowana za pomocą kart obserwacji. Czas trwania fazy II obejmuje ok. 3 - 4 miesiące.                                                                                           

Faza III to faza bezpośredniego przygotowania do poczęcia. Fazy I i II przewidziane zostały tak, aby przyjrzeć się płodności, zdiagnozować zaburzenia i wprowadzić efektywne leczenie. Do III etapu przystępują pacjenci, u których uzyskano zadowalające biochemiczne parametry zdrowia a u kobiety  prawidłowe cykle owulacyjne. W trakcie najbliższych 12 cykli małżonkowie oczekują  poczęcia upragnionego potomstwa.

Przyczynowe leczenie niepłodności  jest możliwe dzięki holistycznemu podejściu do organizmu jako całości. Tylko wszechstronna diagnostyka uzupełniona wnikliwymi obserwacjami śluzu szyjkowego w oparciu o Creighton Model System stwarza takie możliwości. To po prostu spersonalizowana medycyna mająca na celu przywrócenie zdolności prokreacyjnych organizmu a co za tym idzie prowadząca do pełni zdrowia.

mgr Olimpia Janz z Centrum Medycznego CODE

Dodaj komentarz

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Współcześnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających chorym stosunkowo szybki powrót do sprawności po wypadku komunikacyjnym, urazie czy udarze. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku –... więcej »

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom... więcej »

Pantomogram i Cefalometria

Pantomogram i Cefalometria

Diagnostyka obrazowa jest dzisiaj złotym standardem w stomatologii. Pozwala uzyskać dokładny obraz nie tylko zębów, ale także otaczających ich tkanek i kości, co zwiększa skuteczność leczenia ortodontycznego, protetycznego czy endodontycznego i... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.