Nos jako element twarzy, który znajduje się w jej centrum, zwraca szczególną uwagę. Za duży, zakrzywiony lub z garbem, często stanowi powód kompleksów i obniżonej samooceny. Wady w budowie nosa mogą być również przyczyną problemów z oddychaniem lub chorób zatok. Rynoplastyka to zabieg, dzięki któremu osoby niezadowolone ze swojego nosa, mogą poprawić komfort życia.

Rynoplastyka, bo tak brzmi profesjonalna nazwa operacji plastycznej nosa, to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Wśród mężczyzn jest on drugim, po plastyce powiek, najczęściej wybieraną procedurą, natomiast wśród kobiet plasuje się na trzecim miejscu, zaraz po liposukcji i operacji powiększenia piersi. Według ASAPS, w 2015 roku w samych Stanach Zjednoczonych rynoplastyce poddało się około 115 000 kobiet i 31 000 mężczyzn. W Polsce brakuje konkretnych danych statystycznych, jednak częstość przeprowadzania operacji nosa szacuje się na około kilkanaście tysięcy rocznie. 

Operacje plastyczna nosa od 1 500 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Rynoplastyka jest skierowana do kobiet, które ukończyły szesnaście lat i mężczyzn po osiemnastym roku życia. Te granice związane są zakończeniem naturalnego kształtowania się wyglądu nosa. Względy estetyczne są najczęstszym powodem, dla którego ludzie poddają się rynoplastyce. Zdarza się jednak, że taki zabieg należy przeprowadzić ze względów zdrowotnych, jak np. problemy z oddychaniem - wtedy przydatne okazuje się m.in. zmniejszenie małżowin nosowych. Natomiast krzywa przegroda nosowa może być przyczyną przewlekłego zapalenia zatok lub powstawania w nich torbieli i polipów.

Jakie wyróżniamy rodzaje operacji plastycznych nosa?

Operacja plastyczna nosa może być przeprowadzona według różnych technik - stąd najprostszy podział na rynoplastykę otwartą i zamkniętą. Pierwsza z nich polega na nacięciu nosa prostopadle do przegrody. Nacięcie ma kształt litery "W" i znajduje się na słupku nosa. Dzięki temu chirurg może odsunąć tkankę i uwidocznić struktury, które chce zoperować. Ta technika ma liczne zalety, jak np. dobry dostęp do operowanych części, możliwość precyzyjnego szycia i nadania perfekcyjnego kształtu chrząstce. Jej wadą jest obrzęk, który utrzymuje się stosunkowo długo oraz blizny, które pozostaną po operacji. Są one zazwyczaj tak niewielkie, że nie widać ich gołym okiem lub bez dokładnego przyjrzenia się.

Ten rodzaj rynoplastyki służy zazwyczaj do likwidowania asymetrii wierzchołka nosa i niewielkich skrzywień, wynikających z jego niewłaściwego położenia. Ta metoda jest szczególnie polecana w przypadkach, kiedy konieczne jest uzupełnienie kości lub części chrzęstnych nosa, czyli tzw. augmentacja. Dzięki temu istnieje możliwość skorygowania tzw. nosa siodłowego.

Z kolei operacja nosa metodą zamkniętą polega na przeprowadzeniu cięć wewnątrz nosa, w związku z czym zabieg nie pozostawia żadnych widocznych blizn. Zazwyczaj pierwszym etapem operacji jest odseparowanie kości nosa od skóry i innych tkanek. Następnie chirurg przechodzi do zasadniczej części zabiegu, która stanowi łamanie kości nosa lub ich nacinanie, a później formowanie w pożądany kształt. Dzięki tej technice możliwa jest zmiana kształtu nosa, a także skorygowanie jego długości i wysokości, na której jest położony. Posługując się zamkniętą techniką możliwe jest operowanie zarówno chrzęstnych, jak i kostnych części nosa.

Operacja chrzęstnych i kostnych części nosa

Podziału rynoplastyki możemy dokonać również ze względu na rodzaj operowanej tkanki. Wyróżniamy zatem operację miękkich części nosa, czyli chrząstek, oraz twardych części nosa, czyli kości.

Do najczęstszych zabiegów, wykonywanych w obrębie korekcji chrzęstnych części nosa, należą:

 • obniżenie czubka nosa - podczas operacji usuwana jest środkowa część chrząstek skrzydełkowych,
 • podniesienie czubka nosa - w tym przypadku celem chirurga jest zszycie dwóch chrząstek skrzydełkowych,
 • zmiana rozpiętości nozdrzy - polega na usunięciu bocznych części chrząstek skrzydełek nosa,
 • zmiana kształtu nozdrzy - nozdrza, które są zbyt wypukłe chirurg modeluje poprzez nacięcie w kilku miejscach chrząstki, a następnie zszyciu jej,
 • konchoplastyka - to zabieg laryngologiczny, który polega na wycięciu części przerośniętych małżowin nosowych w celu ułatwienia przepływu powietrza przez nos. Zabieg nie pozostawia żadnych blizn, ponieważ wykonywany jest techniką zamkniętą.
 • rynoplastyka augmentacyjna - innymi słowy: uzupełnienie brakujących lub zniekształconych części materiałem syntetycznym lub chrząstką pobraną z innych części ciała, np. z okolic uszu. Podczas tego zabiegu możliwe jest skorygowanie nosa siodłowego.

Po korekcji czubka nosa zakłada się do nozdrzy sączki, które usuwane są po około dwóch dobach. Czas rekonwalescencji po tego typu operacji wynosi około dwóch tygodni, jednak efekt widoczny będzie dopiero po kilku miesiącach.

Do operacji kostnych części nosa zaliczamy między innymi:

 • operację garbu nosa - w początkowej fazie polega na odseparowaniu skóry i błony śluzowej od grzbietowej kości nosa. Następnie chirurg przez nacięcie w poprzek przegrody nosowej lub nad chrząstką skrzydłową wprowadza niewielkie dłuto, którym skuwa nadmiar kości. W przypadku, gdy garb jest niewielki istnieje możliwość spiłowania kości,
 • septoplastykę - czyli korekcję przegrody nosowej. Ten zabieg przeznaczony jest dla osób ze skrzywioną przegrodą nosową, które skarżą się na problemy z oddychaniem lub cierpią z powodu przewlekłego zapalenia zatok i innych dolegliwości.
  W niektórych przypadkach możliwe jest poprawienie linii przegrody poprzez uformowanie chrząstki, jednak u wielu osób konieczne jest nadłamanie kości i unieruchomienie jej za pomocą tamponady lub specjalnych szyn,
 • poczwórną osteotomię - ten typ rynoplastyki należy do tzw. totalnej korekcji nosa i podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich zabiegów, w pierwszej kolejności chirurg odseparowuje skórę i błonę śluzową nosa. Następnie kości nosa są łamane w kilku miejscach i składane na nowo, by uzyskać pożądany kształt. Ten rodzaj operacji służy do poprawienia wyglądu nosa garbatego, krzywego i zniekształconego np. w wyniku wypadku, ale nie tylko,
 • zmniejszanie lub skrócenie nosa - to tak zwana rynoplastyka redukcyjna, która polega na usunięciu fragmentów kości, a następnie zszyciu "luk" z pozostałą tkanką. Dzięki usunięciu i przestawieniu kości nosa można również zmienić jego położenie.

Po tego typu zabiegach zwykle na nos zakładany jest opatrunek gipsowy, który ma ustabilizować kość, a do nosa wkładane są sączki i tamponada. Możliwe dolegliwości bólowe związane z okresem pooperacyjnym można skutecznie zwalczać doustnymi środkami przeciwbólowymi. Przez pierwsze dni rekonwalescencji pacjent powinien unikać pozycji leżącej, a na noc używać wysokiej poduszki w celu uniesienia głowy. Do momentu wyjęcia sączków pacjent musi oddychać przez usta.

Zalecenia przed i po operacji plastycznej nosa

Zarówno operacje chrzęstnych, jak i kostnych części nosa przeprowadzane są zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że przed przystąpieniem do operacji należy skonsultować się z anestezjologiem i wykonać odpowiednie badania (morfologia, EKG, grupa krwi, INR, APTT, wskaźnik PT, OB). Na kilka dni przed operacją plastyczną nosa pacjent powinien zaprzestać palenia tytoniu, picia alkoholu i przyjmowania środków rozrzedzających krew. Kobiety nie powinny zgłaszać się na zabieg w trakcie miesiączki lub na dwa dni przed. W dniu zabiegu pacjent powinien być na czczo lub nie jeść przez co najmniej osiem godzin przed operacją.

W zależności od rodzaju zabiegu, po operacji plastycznej nosa pacjent może odczuwać dyskomfort, ból i obrzęk przez kilka dni. Obrzęk utrzymuje się dłużej w przypadku operacji przeprowadzonych techniką otwartą. W przypadku operacji części chrzęstnych nosa, w drugiej dobie po zabiegu pacjent zgłasza się na usunięcie setonu. Natomiast po około trzech dniach następuje zmiana opatrunków i usunięcie tamponady w przypadku pacjentów po operacji części kostnych. U tych samych pacjentów po około tygodniu zostaje zdjęty stabilizator gipsowy. Średni czas pełnej rekonwalescencji, czyli uzyskania ostatecznego efektu operacji oraz ustąpienia obrzęków, wynosi od siedmiu miesięcy do roku.

Jaka jest cena operacji plastycznych nosa w Polsce i na świecie?

Ceny zabiegów korekcji nosa wahają się w Polsce od 5 000 zł do 15 000 zł, w zależności od rodzaju operacji - najdroższe są korekcje totalne nosa oraz wtórna korekta nosa. Część procedur chirurgii plastycznej w obrębie nosa refundowana jest przez NFZ - np. konchoplastyka i septoplastyka. W przypadku braku wskazań zdrowotnych do przeprowadzenia operacji, pacjent pokrywa jej koszt z własnej kieszeni. W Krakowie korekcję nosa kostnego wykonać można za 6 000 zł, a cena operacji totalnej nosa to około 11 000 zł. W Rzeszowie za operację nosa kostnego zapłacić trzeba 8 000 zł, a operację totalną nosa można przeprowadzić za 12 000 zł. Drożej jest w Warszawie, gdzie ceny korekcji nosa chrzęstnego mogą sięgnąć 11 000 zł, a totalnej korekcji nosa - 15 000 zł.

W Wielkiej Brytanii średni koszt operacji plastycznej nosa to 5 000 funtów (25 450 zł), jednak cena ta może się różnić w przypadku zastosowania techniki otwartej i zamkniętej, a także w zależności od rozległości zabiegu i miasta, w którym jest wykonywany. Z kolei w Toronto Rhinoplasty Clinic koszt rynoplastyki to 4 700 dolarów (ponad 18 000 zł).

Operacje plastyczna nosa
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.smartbeautyguide.com; www.baaps.org.uk


Autor:

Dodaj komentarz

Zmiana kształtu nosa: czy tylko operacja?

Zmiana kształtu nosa: czy tylko operacja?

Wygląd i kształt nosa są bardzo istotne, ponieważ mają wpływ na wygląd całej twarzy. Z tego względu nos nierzadko bywa przyczyną kompleksów i złego samopoczucia, zwłaszcza, jeśli – obiektywnie lub tylko w odczuciu „właściciela” –...

Nos kostny, chrzęstny, totalny... Co to za zabiegi?

Nos kostny, chrzęstny, totalny... Co to za zabiegi?

Operacje plastyczne nosa należą nieodmiennie do najpopularniejszych procedur chirurgii estetycznej, dotyczących twarzy. Nic dziwnego: z jednej strony wygląd nosa rzutuje na wygląd całej twarzy, a z drugiej – przy pomocy operacji można...

Operacja plastyczna nosa kostnego

Operacja plastyczna nosa kostnego

Ponieważ wygląd nosa ma wpływ na odbiór całej twarzy, istotne jest, by z nią harmonizował. Operacje plastyczne nosa umożliwiają zmianę różnych aspektów jego wyglądu: przy pomocy chirurgicznej korekty możliwe jest skrócenie zbyt długiego...