Zabieg wycięcia kaszaka

Kaszaki to najczęstsze torbiele skórne, a zarazem najczęstsze nowotwory łagodne skóry. Mogą pojawić się w każdym miejscu ciała, jednak najczęściej występują na twarzy, szyi i tułowiu. Usuwane są zazwyczaj ze względów kosmetycznych, ale możliwe są też wskazania medyczne, gdyż podczas nadkażenia zmiany istnieje realne ryzyko jej zezłośliwienia.

Kaszak (łac. athaeroma) jest łagodnym guzem skóry figurującym w świecie medycyny pod nazwami cysty naskórkowej (łac. cystis epidermoidales) czy torbieli łojowej (łac. cystits sebacea). Występuje w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych i powstaje w wyniku zaczopowania ujść tych gruczołów. Ściana cysty zbudowana jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego, a jej wnętrze wypełniają masy rogowe wymieszane z substancjami łojowymi, komórkami złuszczonego naskórka oraz fragmentami mieszków włosowych. Tworzenie cyst naskórkowych wynika z nadmiernej proliferacji naskórka w obrębie warstwy skóry właściwej. Ponadto w budowie histologicznej ściany cysty występujące keratyny 1 i 10 są typowe dla warstw nadpodstawnych naskórka. Z obserwacji i badań wynika, iż źródłem tego naskórka jest górna część mieszka włosowego zwana infundibulum.

Usunięcie kaszaka od 150 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Torbiele łojowe mogą wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej pojawiają się w 3-4 dekadzie życia, dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Innym okresem szczególnie narażonym na występowanie cyst naskórkowych jest czas dojrzewania płciowego. Wzrost poziomu hormonów płciowych wpływa na rozwój gruczołów łojowych, co ma swój bezpośredni związek z występowaniem w tym wieku trądziku. W trakcie tej choroby skórnej dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych co predysponuje do wystąpienia torbieli. Przeprowadzone badania szukające związku między występowaniem choroby a pewnymi czynnikami zewnętrznymi wykazały, iż promieniowanie UV, czyli nadmierne opalanie oraz zakażenie wirusem HPV mogą odgrywać rolę w tworzeniu cyst naskórkowych. Innym czynnikiem ryzyka jest ciemna karnacja skóry, albowiem w wielu przeprowadzonych badaniach nad składem histologicznym w torbieli wykazywano cząsteczki pigmentu melaniny. Do wystąpienia kaszaka predysponują również wszelakie uszkodzenia skóry i naskórka, stany zapalne skóry, które sprzyjają pęknięciom gruczołów łojowych, a także sugeruje się, że choroba może mieć podłoże genetyczne oraz powstawać już w życiu płodowym jako wada rozwojowa.

Można wyróżnić dwa rodzaje cyst naskórkowych, które różnią się między sobą głównie budową komórkową. Mianowicie cysta naskórkowa właściwa (łac. cystis epidermoidalis propria) występująca przeważnie na głowie, karku, szyi i klatce piersiowej oraz cysta przywłośna (łac. cystis pilaris) charakterystyczna dla owłosionej skóry głowy pojawiająca się w obrębie mieszka włosowego. Często także na powierzchni skóry w obrębie moszny i twarzy występują drobne torbiele zwane prosakami (łac. milium).

Proces diagnostyczny oraz ostateczne rozpoznanie stawianie jest przez chirurga bądź dermatologa podczas badania przedmiotowego pacjenta. Lekarz dermatolog przy użyciu dermatoskopu różnicuje zmiany o charakterze łagodnym i atypowym. Zazwyczaj nie są potrzebne dodatkowe badania, jednak zdarza się, że konieczna jest biopsja i badanie histopatologiczne zmiany. O tym wszystkim decyduje lekarz w oparciu o badanie i swoje doświadczenie w tej dziedzinie. Choroba przebiega w sposób charakterystyczny. Kaszak w sposób powolny powiększa swoje rozmiary. W badaniu palpacyjnym guz może być zarówno miękki jak i twardy, delikatnie przesuwa się pod wpływem nacisku, a we wnętrzu guzka widoczny jest mieszek włosowy, który widoczny jest jako czarna kropka wewnątrz torbieli. Zazwyczaj zmiana nie daje żadnych objawów klinicznych. Wyjątkiem jest stan nadkażenia cysty. Pacjent wtedy odczuwa dolegliwości typowe dla toczącego się stanu zapalnego, czyli guzek staje się bolesny, ulega zaczerwienieniu, a z wewnątrz cysty może wydobywać się żółta, kaszowata treść o bardzo nieprzyjemnym zapachu, często porównywanym do zapachu sera.

Chirurgiczne techniki leczenia kaszaka

Istnieje wiele metod chirurgicznego leczenia torbieli łojowej. W sytuacji, gdy zmiana jest niewielkich rozmiarów najczęściej postępowaniem z wyboru jest nacięcie i drenaż torbieli łojowej bądź minimalne wycięcie torbieli.

Skóra w obrębie zmiany jest dokładnie myta, czyszczona oraz znieczulona roztworem 2% lidokainy i epinefryny. Za pomocą specjalnego ostrza nacina się torbiel na 2-3 mm w jej centralnym punkcie. Następnie torbiel jest wyciskana aż do usunięcia całej jej zawartości. W nacięciu umieszczony zostaje pean, co ułatwia opróżnienie cysty. Kolejno przy pomocy peana operator chwyta dno kapsuły torbieli i je usuwa. Ważne jest by ta czynność została przeprowadzona bardzo starannie i w obrębie rany pozabiegowej nie pozostały żadne resztki cysty. Dlatego pod koniec zabiegu lekarz powinien jeszcze raz dokładnie obejrzeć ranę w celu dodatkowego potwierdzenia całkowitego opróżnienia torbieli. Po całej czynności pacjent przez około dwie godziny po zabiegu powinien utrzymywać dociśnietą centralnie na ranę gazę. Dostaje też maść antybiotykową do stosowania zewnętrznego. Przeważnie przy małych nacięciach niepotrzebne jest szycie rany.

Innym zabiegiem zapewniąjącym skuteczne usunięcie zmiany i zminimalizowanie ryzyka nawrotu jest całkowite wycięcie kaszaka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Operator wykonuje 2-3 centymetrowe nacięcie torbieli. Nacięcia dokonuje się wzdłuż linii napięcia skóry, tzw. linii Langera. Następnie wyłuszcza całą zawartość cysty naskórkowej, robiąc to bardzo dokładnie na koniec rewidując pole rany. Po tym lekarz zszywa ranę. Po 7 dniach na wizycie kontrolnej zdejmowane są szwy.

Alternatywą dla klasycznych metod chirurgicznego zlikwidowania kaszaka jest leczenie techniką dziurkowanych nacięć. Jest to prosty i szybki zabieg wykonywany przy pomocy dostępnych narzędzi chirurgicznych. Cechuję się dobrym efektem kosmetycznym i niskim ryzykiem nawrotów. Przeprowadzone dotychczas badania oceniające skuteczność metody wykazały ryzyko nawrotów mniejsze niż 10%.

W przypadku nadkażenia torbieli powyższe zabiegi poprzedzone są terapią antybiotykową i sterydową, która trwa ok 4-6 tygodni lub pozabiegową antybiotykoterapią trwającą zazwyczaj przez 7-10 dni.

Mniej inwazyjnymi technikami różniącymi się od metod klasycznych lepszym efektem kosmetycznym przy zachowaniu podobnej skuteczności są zabiegi wykorzystujące laser CO2 oraz opierające się na zamrażaniu zmiany, czyli krioterapia. Przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, a zaletą tych technik jest brak krwawienia, brak konieczności stosowania nici skórnych oraz krótki czas trwania całego zabiegu.

Niestety nie ma żadnego działania prewencyjnego, które ochroniłoby człowieka przed wystąpieniem zmiany. Zachowanie czystości i codzienna dbałość o higienę skóry oraz regularnie stosowane peelingi skóry mogą okazać się pomocne. W momencie, gdy już cysta naskórkowa się pojawi, można przeciwdziałać jej powikłaniom i późniejszym ewentualnym bliznom. Mianowicie nie należy ściskać, wyciskać, drapać zmiany czy próbować drenować torbiel na “własną rękę” domowymi sposobami. Najlepiej zgłosić się z problemem do lekarza specjalisty (chirurga). Nieleczona zmiana może prowadzić do nadkażenia kaszaka. Wtedy niezłośliwy guz jakim jest cysta naskórkowa może stać się punktem wyjścia złośliwego nowotworu skóry. Patogeneza tej przemiany nie jest do końca poznana. Wielu autorów sugeruje, iż przewlekłe podrażnianie lub powtarzające się urazy nabłonka torbieli odgrywają znaczącą rolę w transformacji nowotworowej. Jednak dokładne zależności nie zostały jak dotąd ustalone.

Zabieg wycięcia kaszaka w Polsce i za granicą

Zabieg usunięcia kaszaka przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jest oferowany w wielu klinikach chirurgicznych jak też placówkach dermatologicznych i medycyny estetycznej.

Cena procedury w krajowych klinikach zaczyna się od 100 zł a dochodzi do 2000 zł i zależy od ilości usuwanych zmian, ich wielkości oraz od dobranej metody usunięcia guza. W Jeleniogórskim Centrum Terapii Laserowej orientacyjna cena zabiegu jest uzależniona od wielkości cysty i mieści się w granicach 100-500 zł. W Centrum Dermatologii Medycyny Estetycznej i Laseroterapii C.M. Medyk w Rzeszowie zabieg usunięcia kaszaka wiąże się z kosztem rzędu 200-400 zł, do którego należy doliczyć jeszcze koszt pierwszej wizyty i konsultacji wynoszący równe 100 zł. Zabieg wykonywany jest przez lekarzy specjalistów w zakresie dermatologii.

Cena zabiegu wykonanego w sposób klasyczny także zależy od wielkości i umiejscowienia zmiany. W klinice chirurgii Vulmed w Szczecinie wycięcie kaszaka oscyluje w granicach 1200 zł, a usunięcia zmiany podejmuje się specjalista chirurgii ogólnej z wieloletnim doświadczeniem zawodowym dr hab. n. med. Tadeusz Kaźmierczak.

Ceny zabiegu chirurgicznego usuwania kaszaka za granicą oscylują w innych, wyższych granicach cenowych i również zależą od wybranej metody, wielkości i umiejscowienia zmiany. W Wielkiej Brytanii koszt zabiegu waha się w granicach 300-1000 funtów. W stolicy Anglii, w London Dermatology Clinic usunięcie kaszaka metodą minimalnego wycięcia wiąże się z wydatkiem kwoty ok. £300, gdzie za całą procedurę odpowiedzialny jest dr Magdy. W Niemczech trzeba się liczyć z poniesionym kosztem leczenia oscylującym w granicach 250 euro, a w niektórych klinikach dochodzącym nawet do 1000 euro.

Usunięcie kaszaka
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: medscape, Chirurgia pod redakcją Wojciecha Noszczyka, Jabłońska S., Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny, aafp.org, mayoclinic.org, www.ncbi.nlm.nih.gov.

Komentarze (4)

tomson 3 lata temu

wow mi w kraju też Odpowiedz

Ja do tomson 3 lata temu

I dla mnie usunęli w kraju za free Odpowiedz

Mike do Ja rok temu

Nie ma nic "za free". Ktoś musiał za to zapłacić. A jeśli zapłaciłeś z podatków to gwarantuje, że przepłaciłeś za taki zabieg wiele razy. Oprócz lekarza i gabinetu opłacasz jeszcze urzędników, ich budynki, pensje, komputery i cały aparat Ministerstwa Zdrowia, który z tego żyje.

Tomek 4 lata temu

W anglii mi za darmo usuneli w szpitalu Odpowiedz

Jakimi metodami można usunąć kaszaka?

Jakimi metodami można usunąć kaszaka?

Kaszak to rodzaj torbieli wypełnionej fragmentami naskórka i mieszków włosowych oraz substancjami łojowymi. Zwykle kaszak nie zagraża zdrowiu ani życiu. Głównym powodem jego usunięcia są względy estetyczne. Problem pojawia się, gdy dojdzie do... więcej »

Jak powstaje kaszak

Jak powstaje kaszak

Ludzka skóra dotknięta może być wieloma rodzajami zmian chorobowych. Jedną z nich jest kaszak, twór o nie do końca jasnej przyczynie powstawania. Sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednakże, w związku z pewnymi możliwymi... więcej »

Co to jest kaszak?

Co to jest kaszak?

Kaszak to najczęściej spotykany guz skóry. Jest to zmiana zaliczana do nowotworów łagodnych i dotycząca w głównej mierze ludzi młodych. Mimo niezłośliwego charakteru możliwe jest nadkażenie, a wtedy istnieje potencjalne ryzyko... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska