Aparat ortodontyczny Clear Aligner

Aparat ortodontyczny Clear Aligner

Noszenie aparatów ortodontycznych to sprawdzona i popularna metoda korekcji wad zgryzu. Ma ona jednak swoje niedogodności związane m.in. z wygodą ich użytkowania, utrzymaniem higieny jamy ustnej, a także względami estetycznymi. Osobom, które nie chcą prezentować przez kilkanaście miesięcy "stalowego uśmiechu" z pomocą przychodzą niewidoczne nakładki systemu Clear Aligner.

Nieinwazyjną terapię wad zgryzu, polegającą na noszeniu przez 20 godzin na dobę indywidualnie dobranych i uformowanych nakładek (szyn) z przeźroczystego, biokompatybilnego (niewywołującego uczuleń) materiału opracował koreański lekarz dr Tae Weon Kim, a upowszechniła jako system Clean Aligner niemiecka firma Scheu Dental.  

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Metoda ta może być alternatywą dla klasycznych aparatów ruchomych i stałych, przyklejanych do szkliwa aparatów ortodontycznych przy zachowaniu większego komfortu, higieny i dyskrecji. Jest ona przeznaczona zwłaszcza dla osób dorosłych, zdeterminowanych do osiągnięcia założonego celu, wymaga bowiem od pacjenta systematycznego noszenia szyn przez 20-21 godzin na dobę, z przerwami na posiłek lub czynności higieniczne.  

Leczenie przy pomocy aparatu Clear Aligner

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego stomatolog ocenia wadę zgryzu pacjenta i decyduje, czy możliwe jest zastosowanie systemu Clean Aligner. W przypadku braku przeciwwskazań wykonywane są zdjęcia cefalometryczne (boczne zdjęcie rentgenowskie czaszki, obrazujące zarówno struktury kostne, jak i tkanki miękkie), wyciski do opracowania modelu diagnostycznego, a także planowany przebieg i czas terapii oraz jej szacunkowy koszt.

Gotowy model diagnostyczny poddawany jest analizie przy użyciu programu komputerowego a następnie podlega tzw. set-up'owi, czyli poszczególne zęby są z niego wycinane i ustawiane w pożądanej pozycji (zgryzie idealnym).  Na tej podstawie certyfikowana pracownia protetyczna wykonuje na specjalnej maszynie do termoformowania pod wysokim ciśnieniem trzy szyny o grubościach odpowiednio 0,5 mm, 0,625 mm i 0,75 mm. Każda z nich noszona jest kolejno przez pacjenta przez tydzień.

Podczas kolejnej wizyty kontrolowane są postępy terapii oraz pobierane wyciski do opracowania następnego zestawu szyn. W przypadku konieczności lepszego dopasowania szyny istnieje możliwość jej zmodyfikowania za pomocą dedykowanego zestawu kleszczy. Ilość etapów leczenia i tym samym zastosowanych zestawów szyn Clean Aligner zależy od wady zgryzu, jej nasilenia i może wahać się od 3 do ponad 20. Tym samym okres noszenia nakładek wyniesie od 3 miesięcy do 2 lat. Ostatni komplet szyn pełni jednocześnie rolę tzw. retainera, czyli aparatu retencyjnego, pozwalającego utrwalić osiągnięte efekty i umożliwiającemu szczęce, zębom i dziąsłom przystosowanie się do nowego ustawienia. Faza retencji trwa zwykle dwa razy dłużej niż czas noszenia przez pacjenta nakładek.  

System Clear Aligner nie jest zalecany w przypadku poważnych wad zgryzu, może być jednak w razie potrzeby łączony i innymi technikami ortodontycznymi. Jego zaletami, w porównaniu do powszechnie stosowanych aparatów stałych i ruchomych są przede wszystkim:

  • nieinwazyjność i bezbolesność leczenia
  • szyny są prawie przeźroczyste a dzięki temu niewidoczne dla osób postronnych
  • komfort użytkowania, brak wystających elementów metalowych (śrub, drutów)
  • możliwość szybkiego zdjęcia i ponownego założenia, np. po posiłku
  • korzystna cena w stosunku do alternatywnych metod z użyciem aparatów ortodontycznych
  • brak kosztów związanych ze zdjęciem aparatu

"To dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na eksponowanie metalowych zamków na zębach. Ma też inne niewątpliwe zalety. – Przede wszystkim przy stosowaniu techniki lingwalnej występuje mniejsze ryzyko próchnicy, ponieważ wewnętrzne powierzchnie zębów są mniej podatne na odwapnienie i próchnicę w porównaniu z powierzchniami wargowymi" – wymienia dr Magdalena Durka-Zając, ortodonta z gabinetu Orto -Magic.

Clear Aligner - ile to kosztuje?

Cennik korekcji wad zgryzu metodą Clear Aligner ustalany jest zwykle za każdy etap leczenia i wynosi przykładowo:

Aparat ortodontyczny Clear Aligner
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

  • 600 zł za jeden łuk zębowy (3 nakładki) + 200 zł set-up - Krawdent w Rzeszowie
  • 600 zł za jeden łuk zębowy +500 zł diagnostyka i set-up – Orto-Magic w Szczecinie
  • od 800 zł za jeden łuk zębowy – Bielańska Galeria Uśmiechu w WarszawieDodaj komentarz

Nowoczesna ortodoncja dla pięknych zębów

Nowoczesna ortodoncja dla pięknych zębów

Twarz jest tym elementem naszego ciała, na którym w pierwszej kolejności skupia się uwaga rozmówców, a na niej uwagę przyciągają oczy, nos oraz usta. Dlatego też duże znaczenie dla naszej atrakcyjności i tego, jak odbierają nas inni, ma stan... więcej »

Niewidoczny aparat ortodontyczny Clear Aligner

Niewidoczny aparat ortodontyczny Clear Aligner

Korekta wad zgryzu za pomocą klasycznych aparatów ortodontycznych jest metodą sprawdzoną i skuteczną, jednak niepozbawioną wad. Oprócz oczywistego i istotnego dla wielu osób dyskomfortu estetycznego problemem może być także utrzymanie... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska