Badanie USG w domu pacjenta

Dokonujący się proces miniaturyzacji urządzeń wnosi nowe możliwości dla wielu gałęzi medycyny, w tym medycyny diagnostycznej. Na naszych oczach wprowadzane są przełomowe rozwiązania w zakresie dostępu do podstawowych metod obrazowania takich jak ultrasonografia. Już dziś mamy możliwość skorzystania z profesjonalnego badania USG w naszym domu.

Nie sposób przecenić roli ultrasonografii dla medycyny. Jest wiele powodów dla których akurat ta technika jest obecnie jedną z najpopularniejszych sposobów diagnostyki wielu schorzeń. Relatywnie niska cena, nieobciążający dla pacjenta charakter badania, możliwość obserwacji struktur w czasie rzeczywistym oraz mnogość informacji dostarczanych przez nowoczesne aparaty to tylko niektóre z nich. Opracowania statystyczne donoszą, że w 2009r. w Polsce wykonano przeszło 13,5 mln badań ultrasonograficznych (Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne). Należy zaznaczyć, że ta liczba z roku na rok rośnie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Wyposażony w przetwornik piezoelektryczny aparat USG emituje falę ultradźwiękową, która na granicy tkanek o różnej gęstości (impedancji akustycznej) ulega odbiciu. W zależności od kształtu głowicy i częstotliwości ultradźwięków wysyłanych przez sondę wykonujący badanie ma możliwość zobrazowania struktur zlokalizowanych bezpośrednio pod powierzchnią skóry (np. zmiany chorobowe zachodzące w poszczególnych warstwach skóry) lub położonych głębiej narządów wewnętrznych. Z wykorzystaniem funkcji Dopplera możliwe są pomiary przepływu krwi w naczyniach (Pruszyński, 2011).

USG w domu pacjenta: szansa dla osób z utrudnionym dostępem do służby zdrowia

Nowoczesna mobilna aparatura przeznaczona do wykonywania badań w warunkach domowych posiada wszystkie niezbędne z punktu widzenia lekarza i pacjenta funkcje. Wśród dostępnych badań znajdziemy obrazowanie tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych i gruczołów piersiowych, a także narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej. Dzięki temu z powodzeniem można przeprowadzić diagnostykę w zakresie układu moczowego, rozrodczego, kostno-stawowego czy sercowo-naczyniowego. Badanie ultrasonograficzne w domu dedykowane jest przede wszystkim osobom starszym, unieruchomionym w łóżku, które z różnych względów mają problemy z dostępem do specjalistycznej opieki lekarskiej. Z usługi może jednak skorzystać każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie jednocześnie redukując do minimum czas poświęcony na profilaktykę, diagnostykę i kontrole leczenia. 

W ostatnim czasie, zwłaszcza w krajach zachodnich ogromną popularność i rekordy sprzedaży notują miniaturowe urządzenia ultrasonograficzne do użytku domowego. Za cenę kilku tysięcy złotych urządzenia wyposażone w funkcje obrazowania 4D pozwalają na uwidocznienie rozwijającego się płodu lub narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym (bitrebels.com). Pomimo braku danych na temat szkodliwego działania ultradźwięków na tkanki organizmu naukowcy przestrzegają przed ich nadużywaniem. Jest oczywiste, że diagnostyka ultrasonograficzna może być źródłem kluczowych informacji wyłącznie dla odpowiednio przeszkolonej i doświadczonej osoby posługującej się aparaturą najwyższej jakości. 

Wizyta domowa z USG w domu pacjenta
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Koszt standardowego badania USG w domu pacjenta to w Trójmieście czy Krakowie wydatek rzędu 250-300zł. W ramach domowej wizyty lekarze często oferują badanie kolejnej okolicy ciała, lub drugiej osoby w niższej cenie. Do rzadkości nie należy opcja pakietów badań rodzinnych, które znacząco wpływają na rozpowszechnianie się tej formy diagnostyki wśród polskiego społeczeństwa.

Referencje:
1. Pruszyński B. et al. Radiologia. PZWL, 2011.
2. Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne- http://www.usgptu.waw.pl/
3. http://www.bitrebels.com

Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...