Badanie USG w domu pacjenta

Badanie USG w domu pacjenta

Dokonujący się proces miniaturyzacji urządzeń wnosi nowe możliwości dla wielu gałęzi medycyny, w tym medycyny diagnostycznej. Na naszych oczach wprowadzane są przełomowe rozwiązania w zakresie dostępu do podstawowych metod obrazowania takich jak ultrasonografia. Już dziś mamy możliwość skorzystania z profesjonalnego badania USG w naszym domu.

Nie sposób przecenić roli ultrasonografii dla medycyny. Jest wiele powodów dla których akurat ta technika jest obecnie jedną z najpopularniejszych sposobów diagnostyki wielu schorzeń. Relatywnie niska cena, nieobciążający dla pacjenta charakter badania, możliwość obserwacji struktur w czasie rzeczywistym oraz mnogość informacji dostarczanych przez nowoczesne aparaty to tylko niektóre z nich. Opracowania statystyczne donoszą, że w 2009r. w Polsce wykonano przeszło 13,5 mln badań ultrasonograficznych (Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne). Należy zaznaczyć, że ta liczba z roku na rok rośnie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Wyposażony w przetwornik piezoelektryczny aparat USG emituje falę ultradźwiękową, która na granicy tkanek o różnej gęstości (impedancji akustycznej) ulega odbiciu. W zależności od kształtu głowicy i częstotliwości ultradźwięków wysyłanych przez sondę wykonujący badanie ma możliwość zobrazowania struktur zlokalizowanych bezpośrednio pod powierzchnią skóry (np. zmiany chorobowe zachodzące w poszczególnych warstwach skóry) lub położonych głębiej narządów wewnętrznych. Z wykorzystaniem funkcji Dopplera możliwe są pomiary przepływu krwi w naczyniach (Pruszyński, 2011).

USG w domu pacjenta: szansa dla osób z utrudnionym dostępem do służby zdrowia

Nowoczesna mobilna aparatura przeznaczona do wykonywania badań w warunkach domowych posiada wszystkie niezbędne z punktu widzenia lekarza i pacjenta funkcje. Wśród dostępnych badań znajdziemy obrazowanie tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych i gruczołów piersiowych, a także narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej. Dzięki temu z powodzeniem można przeprowadzić diagnostykę w zakresie układu moczowego, rozrodczego, kostno-stawowego czy sercowo-naczyniowego. Badanie ultrasonograficzne w domu dedykowane jest przede wszystkim osobom starszym, unieruchomionym w łóżku, które z różnych względów mają problemy z dostępem do specjalistycznej opieki lekarskiej. Z usługi może jednak skorzystać każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie jednocześnie redukując do minimum czas poświęcony na profilaktykę, diagnostykę i kontrole leczenia. 

W ostatnim czasie, zwłaszcza w krajach zachodnich ogromną popularność i rekordy sprzedaży notują miniaturowe urządzenia ultrasonograficzne do użytku domowego. Za cenę kilku tysięcy złotych urządzenia wyposażone w funkcje obrazowania 4D pozwalają na uwidocznienie rozwijającego się płodu lub narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym (bitrebels.com). Pomimo braku danych na temat szkodliwego działania ultradźwięków na tkanki organizmu naukowcy przestrzegają przed ich nadużywaniem. Jest oczywiste, że diagnostyka ultrasonograficzna może być źródłem kluczowych informacji wyłącznie dla odpowiednio przeszkolonej i doświadczonej osoby posługującej się aparaturą najwyższej jakości. 

Wizyta domowa z USG w domu pacjenta
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Koszt standardowego badania USG w domu pacjenta to w Trójmieście czy Krakowie wydatek rzędu 250-300zł. W ramach domowej wizyty lekarze często oferują badanie kolejnej okolicy ciała, lub drugiej osoby w niższej cenie. Do rzadkości nie należy opcja pakietów badań rodzinnych, które znacząco wpływają na rozpowszechnianie się tej formy diagnostyki wśród polskiego społeczeństwa.

Referencje:
1. Pruszyński B. et al. Radiologia. PZWL, 2011.
2. Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne- http://www.usgptu.waw.pl/
3. http://www.bitrebels.com

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska