Biopsja skóry w diagnostyce zmian skórnych

Biopsja skóry jest badaniem, które polega na pobraniu niewielkiego wycinka ze zmiany skórnej i poddaniu go ocenie histopatologicznej. Jest to badanie, które najczęściej wykonuje się w celu weryfikacji wstępnego rozpoznania w przypadku występowania na ciele podejrzanie wyglądających zmian skórnych. Warto pamiętać, że każde znamię, budzące niepokój, jest wskazaniem do poddania się badaniu u dermatologa. Nie bez powodu skóra nazywana jest zwierciadłem zdrowia, które obrazuje stan naszego organizmu.

Zmian na skórze nie należy bagatelizować. Choć zwykle są one niegroźne, a przeciętny człowiek ma ich na skórze około 20, to zdarza się, że są one manifestacją ciężkich chorób, rozwijających się w organizmie. Podejrzliwość powinny wzbudzać przede wszystkim zmiany o niejednorodnym zabarwieniu, o dużych bądź rosnących rozmiarach (>6 mm), nieregularnym zarysie i asymetrycznym kształcie. Takie znamiona mogą bowiem ulegać transformacji nowotworowej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Jedną z metod, stosowanych podczas diagnostyki zmian skórnych, jest biopsja skóry. Lekarz zaleca wykonanie takiego badania, gdy zachodzi podejrzenia występowania:

  • nowotworu skóry i stanów przedrakowych
  • chorób tkanki łącznej takich jak toczeń rumieniowaty układowy, twardzina
  • chłoniaka skóry
  • autoimmunologicznego zapalenia naczyń
  • chorób charakterystycznych dla skóry jak np. łuszczyca

 Na czym polega procedura pobrania wycinka w trakcie biopsji skóry?

W zależności od techniki pobrania wycinka skóry, możemy wyróżnić dwa rodzaje biopsji skóry:

  • biopsja sztancowa - jest to biopsja wykonywana najczęściej, a do procesu pobrania wycinka skóry używa się sztancy, czyli swego rodzaju rurki, wyglądem przypominającej strzykawkę (standardowo dostępne sztance mają średnicę 2 lub 8 mm). Sztancę ustawia się prostopadle do powierzchni skóry i, powoli obracając sztancę wzdłuż jej osi długiej, pobiera się wycinek skóry o pożądanej głębokości. Jest to metoda, która pozwala dość precyzyjne pobranie tkanki, umożliwia również pobranie tkanki podskórnej. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a sztanca jest narzędziem jednorazowego użytku. Zwykle po zabiegu nie jest konieczne założenie szwów. 
  • biopsja chirurgiczna wycięciowa - jest to biopsja, która polega na chirurgicznym wycięciu fragmentu skóry i najczęściej jest wykonywana w przypadku podjęciu decyzji o usunięciu patologicznej zmiany na skórze. Biopsję wycięciową wykonuje się także w przypadku, gdy zmiana zlokalizowana jest głęboko. Wycinek pobierany jest skalpelem i powinien mieć średnicę przynajmniej 4-6 mm. Czasem po zabiegu konieczne jest założenie pojedynczych szwów choć najczęściej wystarczające jest zastosowanie opatrunku, który można usunąć po upływie 3-4 dni. Biopsja wycięciowa wykonywana jest również w znieczuleniu miejscowym. 

W zależności od lokalizacji miejsca pobrania wycinka, pacjent w trakcie zabiegu może leżeć lub siedzieć. Wycinek, poza samą zmianą, powinien także obejmować fragment skóry zdrowej, otaczający zmianę. Pobrany wycinek musi być natychmiast umieszczony w roztworze utrwalającym, aby zapobiec jego wysychaniu - w przeciwnym razie jego ocena pod mikroskopem stanie się niemożliwa. Pobrana tkanka jest następnie przekazywana histopatologowi, który ocenia, czy w preparacie obecne są cechy, świadczące o procesie zapalnym, nowotworzeniu oraz czy występują w nim złogi, charakterystyczne dla chorób tkanki łącznej. Wynik badania histopatologicznego jest odsyłany w miejsce pobrania wycinka najczęściej po upływie 10-14 dni.

Biopsja cienkoigłowa skóry / tkanki podskórnej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Biopsja skóry to badanie bezpieczne i nieobarczone ryzykiem istotnych powikłań. Przypadki wystąpienia nasilonego krwawienia z miejsca pobrania wycinka lub też infekcje zdarzają się niezmiernie rzadko. Biopsja skóry może być wykonywana w każdym wieku. Istotne jest jednak, aby przed zabiegiem poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i występowaniu ewentualnych chorobach przewlekłych.

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska