Biopsja skóry w diagnostyce zmian skórnych

Biopsja skóry w diagnostyce zmian skórnych

Biopsja skóry jest badaniem, które polega na pobraniu niewielkiego wycinka ze zmiany skórnej i poddaniu go ocenie histopatologicznej. Jest to badanie, które najczęściej wykonuje się w celu weryfikacji wstępnego rozpoznania w przypadku występowania na ciele podejrzanie wyglądających zmian skórnych. Warto pamiętać, że każde znamię, budzące niepokój, jest wskazaniem do poddania się badaniu u dermatologa. Nie bez powodu skóra nazywana jest zwierciadłem zdrowia, które obrazuje stan naszego organizmu.

Zmian na skórze nie należy bagatelizować. Choć zwykle są one niegroźne, a przeciętny człowiek ma ich na skórze około 20, to zdarza się, że są one manifestacją ciężkich chorób, rozwijających się w organizmie. Podejrzliwość powinny wzbudzać przede wszystkim zmiany o niejednorodnym zabarwieniu, o dużych bądź rosnących rozmiarach (>6 mm), nieregularnym zarysie i asymetrycznym kształcie. Takie znamiona mogą bowiem ulegać transformacji nowotworowej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Jedną z metod, stosowanych podczas diagnostyki zmian skórnych, jest biopsja skóry. Lekarz zaleca wykonanie takiego badania, gdy zachodzi podejrzenia występowania:

  • nowotworu skóry i stanów przedrakowych
  • chorób tkanki łącznej takich jak toczeń rumieniowaty układowy, twardzina
  • chłoniaka skóry
  • autoimmunologicznego zapalenia naczyń
  • chorób charakterystycznych dla skóry jak np. łuszczyca

 Na czym polega procedura pobrania wycinka w trakcie biopsji skóry?

W zależności od techniki pobrania wycinka skóry, możemy wyróżnić dwa rodzaje biopsji skóry:

  • biopsja sztancowa - jest to biopsja wykonywana najczęściej, a do procesu pobrania wycinka skóry używa się sztancy, czyli swego rodzaju rurki, wyglądem przypominającej strzykawkę (standardowo dostępne sztance mają średnicę 2 lub 8 mm). Sztancę ustawia się prostopadle do powierzchni skóry i, powoli obracając sztancę wzdłuż jej osi długiej, pobiera się wycinek skóry o pożądanej głębokości. Jest to metoda, która pozwala dość precyzyjne pobranie tkanki, umożliwia również pobranie tkanki podskórnej. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a sztanca jest narzędziem jednorazowego użytku. Zwykle po zabiegu nie jest konieczne założenie szwów. 
  • biopsja chirurgiczna wycięciowa - jest to biopsja, która polega na chirurgicznym wycięciu fragmentu skóry i najczęściej jest wykonywana w przypadku podjęciu decyzji o usunięciu patologicznej zmiany na skórze. Biopsję wycięciową wykonuje się także w przypadku, gdy zmiana zlokalizowana jest głęboko. Wycinek pobierany jest skalpelem i powinien mieć średnicę przynajmniej 4-6 mm. Czasem po zabiegu konieczne jest założenie pojedynczych szwów choć najczęściej wystarczające jest zastosowanie opatrunku, który można usunąć po upływie 3-4 dni. Biopsja wycięciowa wykonywana jest również w znieczuleniu miejscowym. 

W zależności od lokalizacji miejsca pobrania wycinka, pacjent w trakcie zabiegu może leżeć lub siedzieć. Wycinek, poza samą zmianą, powinien także obejmować fragment skóry zdrowej, otaczający zmianę. Pobrany wycinek musi być natychmiast umieszczony w roztworze utrwalającym, aby zapobiec jego wysychaniu - w przeciwnym razie jego ocena pod mikroskopem stanie się niemożliwa. Pobrana tkanka jest następnie przekazywana histopatologowi, który ocenia, czy w preparacie obecne są cechy, świadczące o procesie zapalnym, nowotworzeniu oraz czy występują w nim złogi, charakterystyczne dla chorób tkanki łącznej. Wynik badania histopatologicznego jest odsyłany w miejsce pobrania wycinka najczęściej po upływie 10-14 dni.

Biopsja cienkoigłowa skóry / tkanki podskórnej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Biopsja skóry to badanie bezpieczne i nieobarczone ryzykiem istotnych powikłań. Przypadki wystąpienia nasilonego krwawienia z miejsca pobrania wycinka lub też infekcje zdarzają się niezmiernie rzadko. Biopsja skóry może być wykonywana w każdym wieku. Istotne jest jednak, aby przed zabiegiem poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i występowaniu ewentualnych chorobach przewlekłych.

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska