Ból glowy - leczenie akupunkturą

Ból towarzyszy większości chorób i urazów, ale dzięki farmaceutykom lekarze zyskali narzędzia do walki z nim. Jednakże postępowanie wedle zasady cel uświęca środki jest często niekorzystne dla organizmu. Z tego powodu renesans przeżywa stosowana już w starożytnych Chinach akupunktura. Czy może ona konkurować ze standardowym leczeniem bólów głowy?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Ból głowy jest najczęstszym objawem pojawiającym się w konsekwencji zaburzeń układu nerwowego. Problem w mniejszym bądź większym stopniu dotyczy wielu z nas. Szacuje się, że każdego roku aż 50 % populacji doświadcza przynajmniej jednego epizodu bólu głowy. Zaledwie 10% ogółu ludzi nigdy nie odczuło go w przeciągu swojego życia (iasp-pain.org). Przyczyny tego powszechnego zjawiska mogą być różnorodne poczynając od przemęczenia, a skończywszy na poważnych schorzeniach neurologicznych.

W 2013 r. międzynarodowa grupa specjalistów zaktualizowała klasyfikacje bólów głowy podkreślając różnice w przyczynach, przebiegu i rokowaniu dla poszczególnych typów ( International Headache Society). Napięciowe bóle głowy zwłaszcza w postaci przewlekłej (bóle głowy przez więcej niż 15 dni w miesiącu) oraz migrena stanowią największe wyzwanie dla medycyny. Znacznie obniżona jakość życia wskutek silnych i dokuczliwych objawów skłania do sięgania po duże ilości dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niestety większość z nich powoduje wiele działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, krwionośnego i innych (Wisłowska, 2004).

Akupunktura zamiast niesteroidowych leków przeciwzapalnych?

Akupunktura jest techniką leczenia, która narodziła się już w epoce kamienia na terenie dzisiejszych krajów Dalekiego Wschodu. Polega na nakłuwaniu przy pomocy srebrnych lub złotych igieł odpowiednich punktów położonych na tzw. liniach energetycznych ciała.

Popularyzacja zabiegów akupunktury w końcu XX wieku pociągnęła za sobą wiele badań próbujących wyjaśnić biochemiczny mechanizm działania. Obecnie prym wiodą teoria neuronalna i teoria udziału tkanki łącznej. Stymulacja ściśle określonych obszarów powoduje wyrzut endogennych opioidów oraz zapoczątkowuje korzystne zmiany w tkance podskórnej czego efektem jest złagodzenie bólu (Langevin, 2002). Współcześnie przy istnieniu dowodów medycznych na skuteczność akupunktury lekarze poszukują chorób w których terapii mogła by znaleźć zastosowanie.

Na przestrzeni ostatnich lat powstały opracowania na temat zastosowania akupunktury w leczeniu bólów głowy. Należy wspomnieć, że wiarygodnych rezultatów dostarczają tylko badania kliniczne z udziałem najliczniejszych grup badanych. Na ich podstawie wykazano efektywność akupunktury w ograniczaniu objawów przewlekłego napięciowego bólu głowy. Nie potwierdzono jej jednak w odniesieniu do profilaktyki i leczenia bólów migrenowych (mp.pl). Okazuje się że dużą rolę w kuracji techniką medycyny chińskiej odgrywa efekt placebo wpływający w znaczny sposób na liczbę osób, którym zabieg przynosi ulgę w cierpieniu. Z tego powodu korzyści z zabiegu odnoszą często  również osoby zmagające się z migreną oraz innymi typami bólów głowy.

Przeciwwskazaniami do zabiegu akupunktury są:

  1. ciąża (pierwsze 3 miesiące),
  2. zaburzenia krzepliwości krwi,
  3. stany zapalne skóry,
  4. zmiany na skórze np. jako skutek zakażeń bakteryjnych,
  5. rozrusznik serca (tylko w przypadku elektroakupunktury).

Akupunktura zyskała w Polsce dużą rzeszę zwolenników dzięki dobrym efektom, bezpieczeństwie, łatwym dostępie i korzystnej ofercie usług świadczonych także przez specjalistów z zakresu neurologii. Wizyta w gabinecie akupunktury to cena 50-100zł.

Referencje:
1. International Headache Society. The International Classification of Headache Disorders, 3rd edition (beta version). Cephalalgia, 2013(33): 629-808.
2. Wisłowska M., Przewlekłe stosowanie NLPZ – zagrożenia, potencjalne powikłania. Medy-cyna Rodzinna, 2004 (1): 22-26.
3. Langevin HM et al. Evidence of Connective Tissue Involvement in Acupuncture. The FASEB Journal express. 2002.
4. http://www.mp.pl
5. http://www.iasp-pain.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akupunktura w leczeniu bólu głowy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…