Chirurgia plastyczna: co zmienimy w sobie najczęściej?

Chirurgia plastyczna: co zmienimy w sobie najczęściej?

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej dają niesamowite możliwości: dzięki nim można nie tylko poprawić wygląd swojego biustu czy wyszczuplić talię, ale także skorygować wygląd nosa, podnieść opadające brwi czy zlikwidować zmarszczki, zapewniając sobie młodszy, bardziej promienny wygląd. Dzięki coraz większemu doświadczeniu specjalistów, nowym technikom i możliwościom sprzętowym, pacjenci mogą liczyć na doskonałe efekty zabiegów przy coraz mniejszej inwazyjności zabiegów.

Chirurgia plastyczna cieszy się niesłabnącą popularnością, a z każdym rokiem przybywa osób, które decydują się na korektę swojego wyglądu za pomocą skalpela. Trudno się dziwić: w dzisiejszych czasach na młodą twarz i szczupłą sylwetkę kładzie się ogromny nacisk, traktując je niemalże jak przepustkę do lepszej pracy, wyższych zarobków czy szczęścia w życiu osobistym. Niejedne badania dowiodły już, że ładnym osobom jest w życiu łatwiej, dlatego coraz więcej osób, niezadowolonych ze swojego wyglądu, pragnie radykalnej odmiany, którą zapewnić mogą właśnie procedury chirurgii plastycznej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

A jest w czym wybierać: już tylko w obrębie twarzy doświadczony chirurgi plastyczny potrafi przeprowadzić prawdziwą metamorfozę, zmniejszając nos zbyt długi, likwidując jego garb, podnosząc koniuszek czy prostując nos krzywy. Podobnie rzecz ma się z oczami: można odświeżyć spojrzenie, likwidując opadające powieki, ale można też zmienić kształt oczu. A usta? Można całkowicie zmienić ich wykrój, można powiększyć jedną wargę lub obie, poza tym można przecież zmienić kształt podbródka, wypełnić policzki, wygładzić czoło… Jakie zabiegi chirurgii plastycznej cieszą się wśród pacjentów największą popularnością? Co chcemy w sobie zmieniać i jakie części ciała najchętniej oddajemy „pod nóż”?

Płaski brzuch i większe piersi, czyli jakie operacje plastyczne wybieramy najczęściej

Najpopularniejszym zabiegiem od lat pozostaje liposukcja

Według danych ASAPS (The American Sociecy for Aesthetic Plastic Surgery), największym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszą się obecnie zabiegi liposukcji – w 2016 roku wykonano ponad 414 tys. takich procedur, czyli o 4,6% więcej niż w roku poprzednim. Moda na szczupłą talię nie ulega zmianie od kilku lat: jak podaje ASAPS, liposukcja znajduje się na szczycie listy najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej już czwarty rok z rzędu, a wzrost liczby zabiegów w stosunku do roku 1997 wynosi aż 134%. To także najpopularniejszy zabieg wśród osób w aż dwóch przedziałach wiekowych: 35-50 i 51-64, i – co ciekawe – najczęściej wykonywany zabieg chirurgii plastycznej wśród panów: mężczyźni stanowili aż 10,9% wszystkich pacjentów, którzy poddali się tej procedurze. Zainteresowanie zgrabną sylwetką widać także na podstawie innego zabiegu: mowa tu o plastyce powłok brzusznych, która w 2016 roku znajdowała się na trzecim miejscu wśród najczęściej wykonywanych procedur chirurgii plastycznej. Takich zabiegów w 2016 roku wykonano prawie 182 tysiące, a choć wzrost w stosunku do roku ubiegłego jest stosunkowo niewielki (0,5%), to już porównując do roku 1997 widać ogromny skok zainteresowania tą procedurą – wynosi on bowiem aż 433,9%.

Panie nieodmiennie pragną też większych i ładniejszych piersi niż te, którymi obdarzyła je natura: w pierwszej piątce najczęściej wybieranych zabiegów znalazło się zarówno powiększanie biustu (drugie miejsce – ponad 310 tys. zabiegów), jak i lifting piersi (piąte miejsce, 161 412 zabiegów, 8,4% wzrost w stosunku do roku 2015). Co ciekawe, w ubiegłym roku ogromny wzrost zainteresowania zanotowała także alternatywna dla implantów technika augmentacji biustu: zabieg lipotransferu własnego tłuszczu pacjentki do piersi wykonywano ponad 40% częściej, niż w roku 2015.

W obrębie twarzy pacjenci najczęściej decydują się na plastykę powiek

Pacjenci bardzo interesują się także wyglądem swojej twarzy: wprawdzie w pierwszej piątce najpopularniejszych zabiegów znalazła się tylko jedna procedura, dotycząca twarzy (plastyka powiek na czwartym miejscu, prawie 174 tys. zabiegów, najpopularniejsza procedura chirurgii plastycznej w grupie wiekowej 65+), to już w drugiej piątce takich zabiegów można znaleźć aż trzy: na szóstym miejscu najpopularniejszych procedur znalazły się operacje plastyczne nosa, na siódmym – facelift, a na dziewiątym lipotransfer tłuszczu pacjenta do twarzy (16,7% więcej zabiegów niż w 2015 roku).

Zabiegi małoinwazyjne coraz bardziej w cenie

Od pewnego czasu można zauważyć, że jako alternatywa dla operacyjnych zabiegów coraz częściej wybierane są procedury mniej inwazyjne. Trudno się temu dziwić: wymagają one mniejszego uszkodzenia tkanek, wiążą się z krótszym czasem rekonwalescencji i nierzadko niższymi wydatkami, a w wielu przypadkach są w stanie zapewnić efekty porównywalne do tradycyjnych technik chirurgicznych. Oczywiście, trudno oczekiwać, że bez operacji plastycznej uda się skutecznie zmienić kształt krzywego nosa, ale już korekcja zmarszczek, powiększenie ust, pośladków czy piersi oraz likwidacja problemu opadających powiek przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych jest jak najbardziej możliwa.

Wśród procedur małoinwazyjnych największym zainteresowaniem cieszą się iniekcje toksyny botulinowej

Spośród zabiegów nieoperacyjnych – według statystyk ASAPS za 2016 rok – najczęściej wybierane były procedury z zastosowaniem preparatów toksyny botulinowej (prawie 4,6 mln zabiegów) i kwasu hialuronowego (prawie 2,5 mln zabiegów), na trzecim miejscu znalazło się laserowe usuwanie zbędnego owłosienia (ponad 1 mln procedur), na czwartym – fotoodmładzanie skóry (ponad 657 tys. zabiegów), a na piątym – peelingi chemiczne (ponad 616 tys. zabiegów).

Na podstawie zebranych danych statystycznych można także zauważyć systematyczny wzrost zainteresowania procedurami małoinwazyjnymi: jak podaje ASAPS, liczba wszystkich zabiegów niechirurgicznych w 2016 roku wzrosła o 7% w stosunku do roku poprzedniego (ponad 11,6 mln zabiegów w 2016 roku i 10,9 mln zabiegów w roku 2015), a porównując do roku 1997, kiedy wszystkich procedur nichirurgicznych wykonano około niecałe 750 tysięcy, wzrost wynosi aż 650%! Nieodmiennie bardzo chętnie wybierane są zabiegi wygładzania zmarszczek toksyną botulinową (7,8% więcej zabiegów niż w 2016 roku; według danych ASAPS ten zabieg znajduje się na pierwszym miejscu wśród małoinwazyjnych procedur od 2000 roku), stale rośnie też liczba osób, decydujących się na zabiegi odmładzające z wykorzystaniem preparatów kwasu hialuronowego (16,1% wzrost w stosunku do roku poprzedniego). Jak się okazuje, gładka, młodzieńcza skóra kusi wciąż nowych pacjentów: także zabiegi niechirurgicznego wygładzania (np. z zastosowaniem urządzeń takich jak Ulthera, Pelleve czy Thermage) zanotowały w ubiegłym roku wzrost zainteresowania o 11,6%, a największy skok liczby pacjentów można było zauważyć w przypadku fotoodmładzania (IPL): na ten zabieg w 2016 roku zdecydowało się aż o 36% więcej osób niż w 2015.

Liposukcja - odsysanie tłuszczu
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.surgery.org; www.plasticsurgery.org; www.isaps.org;

Dodaj komentarz

Wyszczuplenie brzucha techniką liposukcji

Wyszczuplenie brzucha techniką liposukcji

Liposukcja to uniwersalny zabieg, umożliwiający modelowania praktycznie całego ciała, od podbródka po kostki nóg. Z pomocą odsysania tłuszczu można wyszczuplić biodra, uda i pośladki, można także zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej na... więcej »

Liposukcja w liczbach

Liposukcja w liczbach

Odsysanie tłuszczu to stosunkowo prosta i szybka metoda, by wymodelować ciało i pozbyć się niechcianego tłuszczyku – zwłaszcza z tych miejsc, których w żaden sposób nie możemy odchudzić innymi metodami. A takich może być sporo:... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.