Co to jest gonioskopia

Gonioskopia jest badaniem szeroko stosowanym w diagnostyce okulistycznej. Pozwala bowiem na rozpoznanie różnych schorzeń narządu wzroku, przede wszystkim jaskry, a jak powszechnie wiadomo, tylko trafna i szybko postawiona diagnoza stwarza szanse na zastosowanie właściwego leczenia i zatrzymanie procesu chorobowego.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Gonioskopia to procedura medyczna, która służy do oceny kąta przesączania, zwanego również kątem rogówkowo-tęczówkowym. Kąt przesączania jest porowatą strukturą, obejmującą przestrzeń między zewnętrzną warstwą rogówki, przednią częścią twardówki i podstawą tęczówki. Jego prawidłowa budowa warunkuje właściwe krążenie cieczy wodnistej oraz jej odpływ z gałki ocznej, zapewniając jednocześnie utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oku. Zaburzenia tego odpływu, w konsekwencji częściowego lub całkowitego zamknięcia kąta rogówkowo - tęczówkowego, są przyczyną wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. 

Z tego też względu gonioskopia stanowi podstawowe badanie w przypadku diagnostyki różnicowej jaskry otwartego i zamkniętego kąta, które wymagają innego postępowania terapeutycznego. Umożliwia również monitorowanie zastosowanego leczenia.

Pamiętaj: Jaskra może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego poprzez mechaniczne lub metaboliczne oddziaływanie na nerw i jego włókna. To uszkodzenie może prowadzić do utraty funkcji nerwu wzrokowego i w konsekwencji prowadzić do ograniczenia pola widzenia lub nawet ślepoty.

Na czym polega gonioskopia?

Gonioskopia to stosunkowo młoda metoda diagnostyczna, której początki sięgają XX wieku. Jest  przeprowadzana przy pomocy specjalnego przyrządu optycznego - gonioskopu, posiadającego szereg różnego rodzaju soczewek, umożliwiających ocenę naturalnej drogi, stanowiącej odpływ cieczy wodnistej, w dużym powiększeniu i właściwym oświetleniu, co uzyskuje się dzięki lampie szczelinowej. Podczas badania okulista ocenia szerokość kąta przesączania oraz jego strukturę, a także miejsce przyczepu tęczówki i krzywiznę jej zewnętrznej części. Co więcej, gonioskopia umożliwia również określenie ilości barwnika w kącie i obecność pętli naczyniowej.

Uwaga: Poprzez gonioskop lekarz ocenia, czy kąt przesączania jest otwarty, zamknięty lub wąski. To ocenianie ma znaczenie w diagnozowaniu różnych rodzajów jaskry i innych chorób oczu. 

Rodzaje gonioskopii

Wyróżnia się następujące rodzaje gonioskipii:

  • gonioskopia bezpośrednia - stosowana jest u najmłodszych pacjentów z podejrzeniem jaskry wrodzonej i umożliwia bezpośredni wgląd do kąta przesączania. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się soczewki wypukłe, do których należy między innymi soczewka Koeppego oraz soczewka Hoskinsa-Barkana. Z uwagi na utrudnioną współpracę dzieci z lekarzem wykonującym badanie, a niekiedy nawet jej brak, gonioskopia bezpośrednia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym przy pomocy mikroskopu operacyjnego lub przenośnej lampy szczelinowej.
  • gonioskopia pośrednia - służy do określenia typu jaskry. W przypadku gonioskopii pośredniej stosuje się specjalne soczewki kontaktowe, które pozwalają na ocenę struktur kąta przesączania bezpośrednio przez źrenicę, bez konieczności przykładania narzędzia bezpośrednio do oka. Do badania wykorzystuje się m in. trójlusterkową soczewkę Goldmanna lub czterolusterkową soczewkę Zeissa.

Gonioskopia - jak przebiega badanie i jakie są efekty?

Na gonioskopię należy zgłosić się bez makijażu i bez soczewek korekcyjnych. Z uwagi na to, że gonioskop przykładany jest bezpośrednio do gałki ocznej, wcześniej znieczula się jej powierzchnię. W trakcie gonioskopii nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów ani cofać głowy bez wcześniejszego polecenia. Całkowity czas trwania badania wynosi 10-15 minut, a wynik pacjent otrzymuje zaraz po jego zakończeniu. Po wykonanej gonioskopii może pojawić się ból gałek ocznych, przejściowe, nieostre widzenie, zaczerwienienie oka lub uczucie obecności ciała obcego pod powieką.

Ważne: Aby zapewnić pacjentowi komfort podczas badania, powierzchnia gałki ocznej zostaje znieczulona za pomocą kropli znieczulających.

Gonioskopia stanowi integralną część badania okulistycznego w przypadku podejrzenia jaskry oraz nadciśnienia ocznego. Wskazaniem do jej przeprowadzenia są również urazy gałki ocznej, podczas których mogło dojść do uszkodzenia struktur, tworzących kąt przesączania. Od przeprowadzenia opisywanej procedury medycznej należy odstąpić w przypadku obecności stanu zapalnego w obrębie spojówek lub rogówki.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Gonioskopia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…