Co to jest i jak działa laser Victus?

Laser femtosekundowy Victus to nowoczesne urządzenie o szerokim spektrum zastosowań w chirurgii okulistycznej. Wykorzystywany jest w operacjach usunięcia zaćmy, laserowej korekcji wad wzroku, a nawet przeszczepach rogówki. Cechuje się bardzo wysoką precyzją działania, a co za tym idzie - znacznie mniejszą inwazyjnością i ryzykiem uszkodzenia tkanek oka niż lasery starszych generacji.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Czym jest laser femtosekundowy?

Laser femtosekundowy jest najnowocześniejszą odmianą lasera stosowaną obecnie w okulistyce. Jego cechą charakterystyczną jest generowanie ultrakrótkich impulsów świetlnych o czasie trwania od kilku do kilkudziesięciu femtosekund. Jest to możliwe dzięki zjawisku tzw. pasywnej synchronizacji modów. Dla porównania - jedna femtosekunda względem jednej sekundy to tyle ile jedna sekunda względem 31,7 miliona lat! Dzięki temu, że energia emitowanego promieniowania skupiona jest w ultrakrótkim impulsie, nawet przy niewielkiej mocy średniej można osiągnąć bardzo dużą moc chwilową.

Na czym polega jego wyjątkowość?

Ultrakrótki czas pulsacji światła pozwala na użycie bardzo małej wartości energii niezbędnej do uzyskania zjawiska fotodysrupcji tkanki. Polega ono na tym, że skupiona wiązka światła z zakresu podczerwieni powoduje zmianę stanu skupienia niewielkiej objętości tkanki ze stanu stałego w gaz, czemu towarzyszy powstanie pęcherzyków CO2 i H2O między niezmienionymi tkankami.

Czy wiesz, że: Zdolność usuwania tkanki rogówki z dokładnością do 0,25 µm z każdym pulsem powoduje, że laser femtosekundowy jest najdokładniejszym urządzeniem, jakiego kiedykolwiek używano w operacjach okulistycznych. 

Dostarczana energia ma wartość zaledwie kilku mikrodżuli, ale jej tysiąckrotna powtarzalność w bardzo krótkim odstępie czasu jest w stanie stworzyć nacięcie w zrębie rogówki. Olbrzymią zaletą tej techniki jest minimalna traumatyzacja tkanek przyległych.

Korekcja wad wzroku laserem femtosekundowym Victus

Laser femtosekundowy Victus

Femtosekundowy laser Victus firmy Bausch&Lomb to jedno z najpopularniejszych urządzeń tego typu, coraz częściej spotykane również w polskich klinikach okulistycznych.

Wymienione wyżej właściwości sprawiają, że laser Victus znajduje szerokie zastosowanie w procedurach chirurgii okulistycznej, takich jak:

  • korekta krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu – wykorzystywany jest m.in. w metodach femtoLASIK, FLEX i SMILE do precyzyjnego wytworzenia tzw. płatka rogówki, umożliwiającego następnie odpowiednie wymodelowanie jej kształtu laserem excimerowym. Lasery femtosekundowe z dużym powodzeniem zastępują ręczne mikronoże, stosowane wcześniej do wytworzenia płatka.
  • operacje zaćmy - w przypadku tradycyjnych operacji usuwania zaćmy dostęp do wnętrza gałki ocznej uzyskuje się przy użyciu skalpela i nacięć rogówki wykonywanych manualnie. Technologia laserowa umożliwia przeprowadzanie procedury bez użycia skalpela, co oznacza mniejszą ingerencję w rogówkę i szybszą rekonwalescencję. Zabieg taki jest także nawet o połowę krótszy od tradycyjnego.
  • przeszczepy rogówki - w czasie zabiegu keratoplastyki drążącej laser femtosekundowy pozwala na precyzyjne cięcie płatka przeszczepu, zminimalizowanie deformacji płatka w trakcie cięcia oraz dobre dopasowanie płatka dawcy dzięki zastosowaniu tych samych parametrów pracy przy preparowaniu płatka biorcy i dawcy. Pozwala to również na dokładne zaplanowanie kształtu i dopasowania płatka przy przeszczepie warstwowym.

Dzięki precyzji osiągniętej w chirurgii z zastosowaniem lasera femtosekundowego, niemożliwej do uzyskania w manualnych, standardowych procedurach, lasery te znajdują coraz więcej zwolenników. Mimo znacznych kosztów zabiegów z jego wykorzystaniem, laser femtosekundowy powoli staje się standardem nowoczesnej chirurgii rogówki.

Źródła:

Laserowa korekcja wzroku - więcej na ten temat

Korekcja wzroku laserem

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który znacznie podnosi komfort życia osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem. Jak przebiega korekcja…

Dodaj komentarz

Laserowa korekcja wady wzroku metodą femtoLASIK

Laserowa korekcja wady wzroku metodą femtoLASIK

Laserowe zabiegi wad refrakcji metodą LASIK należą do najbardziej popularnych ze względu na ich skuteczność, małe obciążenie dla pacjenta i dostępność. W Wielkiej Brytanii rocznie przeprowadza się ponad 100 tysięcy takich zabiegów, a ich...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...