SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Co to jest kontrast do badań MR?

Co to jest kontrast do badań MR?

Badania rezonansem magnetycznym umożliwiają zobrazowanie tkanek i organów ciała człowieka, dostarczając lekarzom niezbędnych informacji diagnostycznych. W niektórych przypadkach uzyskanie takich obrazów wymaga użycia specjalnych środków kontrastujących, które pozwalają na lepsze uwidocznienie badanych struktur.

Środki kontrastowe są substancjami chemicznymi używanymi w badaniach diagnostycznych, takich jak prześwietlenia promieniami rentgenowskimi, tomografii komputerowej, angiografii (badaniu naczyń) czy rezonansie magnetycznym (MRI). Ich zasadniczym zadaniem jest polepszenie jakości uzyskiwanych obrazów narządów wewnętrznych człowieka. Dzieje się to poprzez zwiększenie kontrastu (różnicy kolorów) pomiędzy odwzorowywanymi tkankami.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Środki kontrastowe nie barwią tkanek i narządów w znaczeniu fizycznym, zmieniają jedynie sposób wzajemnego oddziaływania pomiędzy komórkami ciała człowieka, a urządzeniami wysyłającymi odpowiedni rodzaj promieniowania. Umożliwia to uzyskanie większej liczby szczegółów, a co za tym idzie, szybsze wykrycie ewentualnych zmian chorobowych i wdrożenie skutecznego leczenia. 

Środki kontrastowe w badaniach metodą rezonansu magnetycznego.

W diagnostyce obrazowej metodą rezonansu magnetycznego powszechnie używanymi kontrastami są związki gadolinu (pierwiastek chemiczny, należący do grupy metali). Swoje zastosowanie znajduje w blisko 30% wszystkich badań MRI. Pierwsze środki kontrastowe MRI zostały użyte przez pioniera badań rezonansowych, Paula Lauterbura, już w ubiegłym wieku. Od tamtego momentu aż po dzień dzisiejszy wykorzystuje się je do lepszego uwidaczniania narządów, lokalizowania guzów i ognisk zapalnych, ukazywania struktury naczyń (tętnic i żył) czy też blizn po uszkodzeniach tkanek. Swoje zastosowanie kontrasty znajdują przede wszystkim w diagnostyce zmian chorobowych w układzie nerwowym (mózgu i rdzeniu kręgowym), w tkankach miękkich (np. płuca, wątroba, śledziona) oraz w kościach. Nie sposób przecenić ich roli również w badaniach angiograficznych, ukazujących budowę układu sercowo-naczyniowego i umożliwiających wykrycie tak poważnych zmian jak zwężenia czy tętniaki.

W przypadku diagnostyki metodą rezonansu magnetycznego podanie środków kontrastujących odbywa się drogą iniekcji dożylnej bezpośrednio przed wykonaniem badania. Dobór konkretnego kontrastu zależy od części ciała, która będzie diagnozowana, gdyż różne kontrasty penetrują do różnych narządów. Polega to na tym, że dany środek kontrastowy zazwyczaj lokalizuje swoje działanie tylko w jednym narządzie lub układzie narządów (np. w układzie pokarmowym), przez co powinien być on użyty specyficznie, w zależności od potrzeb.

W porównaniu ze środkami stosowanymi w diagnostyce rentgenowskiej (np. w tomografii komputerowej) szczególną zaletą środków kontrastowych na bazie gadolinu jest większe bezpieczeństwo u chorych z niewydolnością nerek i chorobami tarczycy. Ze względu na nerkową drogę eliminacji z organizmu środki stosowane w badaniach obrazowych z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego stanowią duże obciążenie dla pacjentów z niewydolnością nerek, a zawarty w nich jod zaburza metabolizm tarczycy, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku nadczynności tego narządu.

Środki kontrastowe a bezpieczeństwo.

Prowadzone są nieustanne badania nad nowymi środkami kontrastującymi. Poszukuje się takich, które zapewnią uzyskiwanie obrazów o możliwie najwyższej jakości przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa pacjentowi. Kontrasty na bazie gadolinu spełniają oba wymagania. Cechuje je bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, a efekty uboczne występują dość rzadko i prawie nigdy nie są poważne. Najczęstszymi reakcjami niepożądanymi są bóle i zawroty głowy oraz nudności. Występują u 1%-5% pacjentów i ustępują po krótkim czasie. Poważniejszym powikłaniem może być wstrząs anafilaktyczny wywołany alergią na środek kontrastujący. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko i dotyczy około 1 na 10000 pacjentów oraz, co ważne, może być opanowane na miejscu przez lekarzy wykonujących badanie. W przypadku dużego prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji alergicznej już przed podaniem środka możliwe jest farmakologiczne przygotowanie przeciwwstrząsowe.

Badania metodą rezonansu magnetycznego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Gadolinium Contrast Medium (MRI Contrast agents), Dr Maurice Molan, Prof Stacy Goergen - insideradiology.com, radiologyinfo.org, MRI Contrast Agents, Dr Yuranga Weerakkody and Dr J. Ray Ballinger et al. - radiopaedia.org

Komentarze (2)

hk 5 miesięcy temu

Byłem na rezonansie i przedemną 2 osoby dostały niepokojących objawów w zakończeniu badania z kontrastem. Ja miałem bez.To co podają producenci, że nie szkodzi to ściema. Odpowiedz

maga do hk 4 miesięcy temu

Właśnie przed chwilą wróciłam z rezonansu z kontrastem.Mam mdłości i bóle głowy. Odpowiedz

Wskazania do rezonansu magnetycznego głowy

Wskazania do rezonansu magnetycznego głowy

Obrazowanie z użyciem rezonansu magnetycznego, obok tomografii komputerowej, jest jednym z największych osiągnięć współczesnej radiologii. Dzięki temu badaniu, już na wczesnym etapie, jesteśmy w stanie zdiagnozować wiele chorób i podjąć... więcej »

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne?

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne?

Badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych badań obrazowych, które jednocześnie stało się badaniem powszechnie dostępnym. Aparaty MRI znajdują się dziś w większości placówek szpitalnych i... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.