Co to jest niepłodność i kiedy ją rozpoznajemy?

Co to jest niepłodność i kiedy ją rozpoznajemy?

Niepłodność małżeńska to problem nie tylko medyczny, ale również społeczny. Przez WHO uznawana jest za chorobę. W Polsce dotyczy około 20% par w wieku rozrodczym, czyli łącznie około 3 milionów osób. W wielu przypadkach nie udaje się ani ustalić przyczyny niepłodności, ani doprowadzić do poczęcia dziecka.

Światowa Organizacja Zdrowa (World Health Organization, WHO) definiuje niepłodność jako niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3–4 razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków zapobiegawczych. Zdrowie reprodukcyjne określane jest jako stan fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu we wszystkich sprawach związanych z układem rozrodczym. Biorąc pod uwagę powyższe definicje chorobą jaką jest niepłodność stanowi niezdolność partnerów do satysfakcjonującego życia płciowego oraz niemożność spełniania swoich zamierzeń prokreacyjnych.

Leczenie niepłodności oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przyczyna niepłodności w 35% leży po jednego z partnerów, w 10% obojga z nich, a w 10% nie udaje się odkryć przyczyny niepłodności. Jedynie 19% par borykających się z niepłodnością szuka pomocy medycznej, co stanowi dość niski wynik w porównaniu z danymi zagranicznymi.

Zespół ekspertów z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opublikował rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności. Wytyczne realizują koncepcję „medycyny opartej na dowodach”, tj. na wynikach badań o najwyższym stopniu wiarygodności oraz doświadczeniach uzyskanych ze stosowania metod rozrodu wspomaganego medycznie.

Roczne bezskuteczne staranie się o ciążę jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności. Okres ten jednak może zostać skrócony z uzasadnionych przyczyn, za które uznaje się wiek kobiety powyżej 35 lat, występujące zaburzenia cykli miesięcznych (szczególnie rzadkich miesiączek lub ich braku), podejrzenie wad narządu rodnego kobiety lub podejrzenie o niepłodność męską. Inne procedury diagnostyczne zlecane są mężczyznom a inne dla kobietom, ale istotne jest, aby mogli rozpocząć badania jednocześnie. U kobiet diagnostykę rozpoczyna się od badania ginekologicznego oraz wywiadu, które mają na celu ocenić ryzyko wynikające z chorób ginekologicznych i ogólnoustrojowych. Ocenę jajeczkowania wykonuje się przez pomiar stężenia progesteronu na 7 dni przed spodziewaną miesiączką oraz badanie ultrasonograficzne w końcu fazy folikularnej. W celu oceny stanu narządu rodnego zaleca się badanie ultrasonograficzne, histerosalpingografię i ultrasonograficzną histerosalpingosonografię kontrastowe. Przy podejrzeniu przeszkody w jajowodach wybiera się laparoskopię z badaniem drożności jajowodów, a przy podejrzeniu patologii w macicy – histeroskopię. U mężczyzn podstawowym testem jest badanie nasienia, które powinno być przeprowadzone zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO. Dopiero po stwierdzeniu odchyleń od normy w badaniu nasienia lub badaniu ogólnolekarskim zleca się ocenę endokrynologiczną i USG. Po przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki dalsze postępowanie ustalane jest indywidualnie na podstawie otrzymanych wyników badań.

Leczenie niepłodności
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Pomimo że niepłodność dotyka aż 20% populacji w wieku rozrodczym, nie jest w Polsce traktowana jako choroba. Do niedawna był to temat tabu. Brak procedur i rekomendacji medycznych oraz brak narodowych programów profilaktyki i leczenia niepłodności skazywał pary borykające się z niepłodnością na szukanie pomocy na własną rękę – często wśród specjalistów spoza kręgu medycyny. Dopiero w roku 2011 Stowarzyszenie Nasz Bocian, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu oraz Sekcja Płodności i Niepłodności przy Polskim Towarzystwie Ginekologicznym rozpoczęły prace nad polskimi wytycznymi diagnostyki i leczenia niepłodności.

Dodaj komentarz

Niepłodność męska

Kłopoty z uzyskaniem potomstwa mają niekiedy swoje źródło w nieprawidłowym funkcjonowaniu męskiej płodności. Szacuje się, że za ok 40% niepłodności par odpowiada czynnik męski, drugie tyle czynnik żeński zaś  pozostałe 20% dotyczy... więcej »

Przyczynowe Leczenie Niepłodności

Niepłodność jest dziś powszechnym zjawiskiem, rozpoznaje się ją jako chorobę cywilizacyjną o złożonej etiologii. Aby cieszyć się upragnionym potomstwem należy przede wszystkim rozpoznać prawdziwe podłoże tego problemu. Niemożność... więcej »

Zabiegi in vitro nie zwiększają ryzyka raka piersi

Zabiegi in vitro nie zwiększają ryzyka raka piersi

Rak piersi wciąż budzi wiele kontrowersji głównie ze względu na częstość występowania tego schorzenia. W wielu krajach - w tym w Polsce - zajmuje on pierwsze miejsce na niechlubnej liście najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Nie... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska