Co to jest niepłodność i kiedy ją rozpoznajemy?

Co to jest niepłodność i kiedy ją rozpoznajemy?

Niepłodność małżeńska to problem nie tylko medyczny, ale również społeczny. Przez WHO uznawana jest za chorobę. W Polsce dotyczy około 20% par w wieku rozrodczym, czyli łącznie około 3 milionów osób. W wielu przypadkach nie udaje się ani ustalić przyczyny niepłodności, ani doprowadzić do poczęcia dziecka.

Światowa Organizacja Zdrowa (World Health Organization, WHO) definiuje niepłodność jako niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3–4 razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków zapobiegawczych. Zdrowie reprodukcyjne określane jest jako stan fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu we wszystkich sprawach związanych z układem rozrodczym. Biorąc pod uwagę powyższe definicje chorobą jaką jest niepłodność stanowi niezdolność partnerów do satysfakcjonującego życia płciowego oraz niemożność spełniania swoich zamierzeń prokreacyjnych.

Leczenie niepłodności oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przyczyna niepłodności w 35% leży po jednego z partnerów, w 10% obojga z nich, a w 10% nie udaje się odkryć przyczyny niepłodności. Jedynie 19% par borykających się z niepłodnością szuka pomocy medycznej, co stanowi dość niski wynik w porównaniu z danymi zagranicznymi.

Zespół ekspertów z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opublikował rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności. Wytyczne realizują koncepcję „medycyny opartej na dowodach”, tj. na wynikach badań o najwyższym stopniu wiarygodności oraz doświadczeniach uzyskanych ze stosowania metod rozrodu wspomaganego medycznie.

Roczne bezskuteczne staranie się o ciążę jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności. Okres ten jednak może zostać skrócony z uzasadnionych przyczyn, za które uznaje się wiek kobiety powyżej 35 lat, występujące zaburzenia cykli miesięcznych (szczególnie rzadkich miesiączek lub ich braku), podejrzenie wad narządu rodnego kobiety lub podejrzenie o niepłodność męską. Inne procedury diagnostyczne zlecane są mężczyznom a inne dla kobietom, ale istotne jest, aby mogli rozpocząć badania jednocześnie. U kobiet diagnostykę rozpoczyna się od badania ginekologicznego oraz wywiadu, które mają na celu ocenić ryzyko wynikające z chorób ginekologicznych i ogólnoustrojowych. Ocenę jajeczkowania wykonuje się przez pomiar stężenia progesteronu na 7 dni przed spodziewaną miesiączką oraz badanie ultrasonograficzne w końcu fazy folikularnej. W celu oceny stanu narządu rodnego zaleca się badanie ultrasonograficzne, histerosalpingografię i ultrasonograficzną histerosalpingosonografię kontrastowe. Przy podejrzeniu przeszkody w jajowodach wybiera się laparoskopię z badaniem drożności jajowodów, a przy podejrzeniu patologii w macicy – histeroskopię. U mężczyzn podstawowym testem jest badanie nasienia, które powinno być przeprowadzone zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO. Dopiero po stwierdzeniu odchyleń od normy w badaniu nasienia lub badaniu ogólnolekarskim zleca się ocenę endokrynologiczną i USG. Po przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki dalsze postępowanie ustalane jest indywidualnie na podstawie otrzymanych wyników badań.

Leczenie niepłodności
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Pomimo że niepłodność dotyka aż 20% populacji w wieku rozrodczym, nie jest w Polsce traktowana jako choroba. Do niedawna był to temat tabu. Brak procedur i rekomendacji medycznych oraz brak narodowych programów profilaktyki i leczenia niepłodności skazywał pary borykające się z niepłodnością na szukanie pomocy na własną rękę – często wśród specjalistów spoza kręgu medycyny. Dopiero w roku 2011 Stowarzyszenie Nasz Bocian, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu oraz Sekcja Płodności i Niepłodności przy Polskim Towarzystwie Ginekologicznym rozpoczęły prace nad polskimi wytycznymi diagnostyki i leczenia niepłodności.

Dodaj komentarz

Zabiegi in vitro nie zwiększają ryzyka raka piersi

Zabiegi in vitro nie zwiększają ryzyka raka piersi

Rak piersi wciąż budzi wiele kontrowersji głównie ze względu na częstość występowania tego schorzenia. W wielu krajach - w tym w Polsce - zajmuje on pierwsze miejsce na niechlubnej liście najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Nie... więcej »

Nowa metoda wspomaganego rozrodu w Katowicach

Nowa metoda wspomaganego rozrodu w Katowicach

Ze względu na coraz częstsze występowanie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała niepłodność na listę chorób cywilizacyjnych. Obecnie szacuje się, iż w Polsce co 5-6 para w wieku rozrodczym może mieć trudności z poczęciem. Stąd coraz... więcej »

Rządowy program in vitro - podsumowanie

Rządowy program in vitro - podsumowanie

Rządowy program refundacji in vitro, a właściwie Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, był pierwszym w historii polskiej medycyny, w którym borykające się z niepłodnością pary mogły liczyć na finansowanie... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.