Co to są implanty stomatologiczne?

Uśmiech stał się w dzisiejszych czasach swego rodzaju wizytówką. Zdrowe, ładne zęby z pewnością stanowią atut, jednakże utrzymanie ich w takiej kondycji nie jest proste - wszechobecna próchnica czy częsta paradontoza mogą powodować ich przedwczesną utratę. Spośród dostępnych metod uzupełniania braków, szczególną rolę pełnią implanty zębowe.

Historia powstania implantów zębowych jest niezwykle ciekawa, bowiem związana jest z... przypadkiem. W latach pięćdziesiątych XX. wieku w Szwecji specjalista chirurgii i ortopedii, Per-Ingvar Branemark, analizował przepływ krwi w obrębie tkanki kostnej. Obserwacji dokonywał przy zastosowaniu metalowego wziernika zamontowanego w kości. Po pewnym czasie odnotował, że komórki kostne zaczęły przyrastać do metalowych elementów - ten moment można uznać za przełom w historii implantów zębowych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Oczywiście próby uzupełniania braków zębowych pojawiały się już wcześniej, wykorzystywać próbowano między innymi zęby zwierzęce, zęby pochodzące z ludzkich zwłok czy te ukształtowane ze złota czy kości słoniowej.

Implanty stomatologiczne - jak to działa?

Zastanawiające może być, jak możliwe jest zrośniecie się ludzkiej tkanki z tworem skonstruowanym z metalu. Pozwalają na to odpowiednie właściwości tytanu, z którego to najczęściej wykonuje się implanty. Jest on odporny na procesy korozji, a oprócz tego bardzo rzadko wywołuje odczyny ze strony organizmu (cechuje się bowiem dobrą tzw. biokompatybilnością).

Tytan ma za zadanie zastąpić utracony korzeń zęba. Lokowany jest on w obrębie szczęki lub żuchwy. Pacjent podlega znieczuleniu miejscowemu, potem konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia kości i umieszczenie w niej implantu. Po przejściu zabiegu wskazana jest cierpliwość - odczekać należy około 3 do 6 miesięcy, podczas których następuje łączenie się implantowanej struktury z tkanką kostną. Nie oznacza to, że pacjent przez ten okres posiada w tym miejscu metalowy słupek - zakładane jest tymczasowe uzupełnienie. Gdy już dojdzie do zrośniecia się z kością, mocowany jest łącznik (zazwyczaj również wykonany z tytanu) oraz korona zębowa (tutaj zastosowanie mają różnorodne materiały, jednymi z popularniejszych są porcelanowe).

Leczyć w ten sposób można brak pojedynczego czy kilku zębów. Implanty funkcjonują tak jak zdrowe zęby, dodatkowo mogą stanowić podłoże dla mostu protetycznego.

W zasadzie jedynym ograniczeniem do zastosowania implantów jest zły stan jamy ustnej (choroby zapalne przyzębia, głównie dziąseł) oraz zbyt mała gęstość kości. Resorpcja tkanki kostnej zachodzi po utracie zęba, jest to proces ciągły, któremu może zapobiec leczenie uzupełniające braki - w związku z tym nie należy zbyt długo wstrzymywać się z podejściem do leczenia.

Posiadanie sztucznego zęba nie zwalnia pacjenta od utrzymywania higieny jamy ustnej - jest wręcz odwrotnie. Zaniedbania mogą po pierwsze doprowadzić do obniżenia się linii dziąsła i ukazania metalowej części implantu (wywołanie defektu kosmetycznego), poza tym w najgorszym przypadku dojść może do stanu zapalnego i utraty wszczepionej struktury. Zalecenia są takie same jak w przypadku czyszczenia naturalnych struktur - mycie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej itd.

Istnieją oczywiście inne metody, takie jak mosty czy protezy. Pierwsze jednak wymagają oszlifowania zdrowych zębów (dla zapewnienia podpory i miejsca umocowania mostka), drugie natomiast są niezbyt wygodne w użytkowaniu. Implanty zębowe najlepiej odwzorowują naturę, do tego cechują się największą wytrzymałością.

Technika z pewnością rozwinie się w przyszłości, wynika to z coraz dłuższej przeżywalności w obrębie populacji ludzkiej oraz charakteru chorób jamy ustnej.

Implanty stomatologiczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.perio.org; www.dentalimplants.com; www.medicinenet.com;

Autor:

Dodaj komentarz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia...

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem...

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas...