Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas uśmiechu prezentować ich komplet. Co jednak, kiedy ząb musimy usunąć bądź stracimy go w innych okolicznościach? Perspektywa mało estetycznego uśmiechu to jedno, ale przecież braki w uzębieniu mogą również prowadzić do różnego rodzaju degeneracji, w tym zaburzeń symetrii twarzy, rozchwiania sąsiednich zębów czy problemów z żuciem. Nie ma jednak powodu do obaw: dentyści dysponują całym wachlarzem możliwości odtworzenia brakującego zęba, a jedną z nich są coraz popularniejsze implanty stomatologiczne.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Przyczyny powstawania braków zębowych są różne, niewątpliwie jednak najczęściej prowadzą do tego nasze zaniedbania. Jak wskazują dane, prezentowane m.in. przez Eurobaromert i Dental Tribune, Polacy zbyt krótko myją zęby, a część z nich – takich osób może być nawet milion – nie robi tego wcale, bo nie ma szczoteczek do zębów. Zbyt rzadko chodzimy też do dentysty: ponad 30% Polaków odwiedza stomatologa raz w roku lub rzadziej, a fotela dentystycznego unikamy przede wszystkim w obawie przed bólem, związanym z leczeniem. W efekcie statystyczny Polak w wieku 35 lat ma zaledwie 21 swoich zębów, a niemal ćwierć osób w wieku powyżej 65 lat nie ma zębów wcale. Ponad 90% Polaków cierpi na próchnicę, a ponieważ dotyczy to także dzieci i młodzieży, można podejrzewać, że na przestrzeni kolejnych lat liczba zębów, usuwanych z powodu głębokich, zaawansowanych ubytków, będzie raczej rosnąć niż spadać. 

Implanty zębowe od 600 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Na szczęście utrata zęba nie oznacza konieczności prezentowania nieestetycznej szczerby: obecnie istnieje wiele metod uzupełniania braków zębowych, a wśród nich na szczególną uwagę zasługują implanty stomatologiczne. O implantach mówi się nawet czasem, że są lepsze niż nasze naturalne zęby. Czy rzeczywiście tak jest?

Implanty stomatologiczne: co warto o nich wiedzieć?

Implanty stomatologiczne mogą być stosowane u pacjentów w każdym wieku

Implant zębowy to nowoczesna metoda zastępowania brakujących zębów. To niewielka tytanowa śruba, zazwyczaj wielkości 8-10 mm, którą wprowadza się do kości szczęki lub żuchwy podczas zabiegu chirurgicznego, zastępując korzeń brakującego zęba. Stanowi filar dla nowej korony, wykonanej z porcelany lub cyrkonu, która doskonale imituje naturalny ząb. Kompletny implant stomatologiczny to rozwiązanie zarówno estetyczne (wygląda dokładnie tak jak prawdziwy ząb), jak i funkcjonalne (implant w pełni zastępuje naturalny ząb pod każdym względem), dlatego taki sposób uzupełniania ubytków zębowych jest coraz częściej wybierany przez pacjentów na całym świecie.

Implanty stomatologiczne to rozwiązanie bardzo uniwersalne, ponieważ nadają się do uzupełniania zarówno pojedynczych braków zębowych, jak i rozleglejszych ubytków. Na implantach można także mocować mosty czy protezy, dlatego ta metoda uzupełniania braków zębowych sprawdzi się również u pacjentów z całkowitym bezzębiem. Implanty zębowe z powodzeniem zastępują tak przednie, jak i boczne zęby, i mogą być stosowane u wszystkich osób, u których proces rozwoju kości jest już zakończony, niezależnie od wieku.

Różne systemy implantologiczne pozwalają precyzyjnie dobrać implant do potrzeb pacjenta

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych systemów implantologicznych, wśród których najpopularniejsze to Biomet 3i, Nobel Biocare i Straumann, a także Camlog i Alpha Bio. Systemy implantologiczne różnią się między sobą m.in. wielkością i kształtem implantów czy zastosowanymi w trakcie ich produkcji materiałami, co daje implantologom możliwość dobrania najlepszego dla danego pacjenta rodzaju implantu.

W zależności od wybranego systemu implantologicznego, cały proces wszczepiania implantu i osadzania na nim nowej korony może trwać od kilku godzin do kilku miesięcy. Wynika to z faktu, że część systemów oferuje możliwość jednowizytowego obciążenia implantu koroną, podczas gdy w innych mocowanie korony przeprowadzane jest dopiero wówczas, gdy implant w wystarczającym stopniu zrośnie się z kością, co może trwać nawet pięć miesięcy. Jednak pacjenci, decydujący się na leczenie rozłożone w czasie, nie muszą się obawiać, że do czasu założenia korony będą musieli prezentować ubytek w uzębieniu: na czas zrastania się implantu z kością (tzw. osteointergracja) mocowana jest u nich korona tymczasowa.

Zalety implantów zębowych

Dzięki implantom można uzupełnić braki zębowe różnej wielkości

Uzupełnianie braków zębowych przy pomocy implantów stomatologicznych ma niewątpliwie wiele zalet, a jedną z nich są doskonałe efekty estetyczne takiego leczenia. Sam implant, czyli tytanowa śruba, jest całkowicie niewidoczny, a przykrywającą go koronę można bardzo precyzyjnie dopasować do otaczających zębów zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Dzięki temu implant stomatologiczny jest nie do odróżnienia od naszych naturalnych zębów. Co więcej, implanty w żaden sposób nas nie ograniczają, co może mieć miejsce w przypadku innego rodzaju uzupełnień, np. ruchomych protez, koron czy mostów. Nie musimy obawiać się, że podczas spożywania twardych pokarmów uszkodzimy implant, ponieważ uzupełnienia tego rodzaju wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, które są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia. Dla wielu pacjentów znaczenie ma także fakt, że odpowiednio zintegrowany z kością implant stomatologiczny jest rozwiązaniem dożywotnim, a raz wszczepionego implantu nie musimy wymieniać.

Szczególnie ważne jest także to, że implant zębowy zapobiega procesowi utraty kości wokół korzenia brakującego zęba. Jeśli miejsca po usuniętym korzeniu nie uzupełnimy w żaden sposób, powoduje to postępujący proces zaniku kości oraz tkanek miękkich w tym miejscu, co z kolei może prowadzić do zmiany struktury kości w obrębie twarzy czy cofania się linii łuków zębowych. Dodatkowo, uzupełnienie brakującego zęba przy pomocy implantu stomatologicznego nie wymaga szlifowania czy modyfikowania w jakikolwiek inny sposób otaczających zębów, a pielęgnacja implantów nie różni się niczym od higieny naszego naturalnego uzębienia. Implanty stomatologiczne nie wpływają na funkcje żucia czy na artykulację, jak może to mieć miejsce np. w przypadku protez – wyglądają i działają dokładnie tak, jak nasze naturalne zęby.

Tytanowa śruba zastępuje korzeń utraconego zęba

Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet tej metody uzupełniania braków zębowych, trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że implanty stomatologiczne są lepsze niż nasze naturalne zęby. To, co własne, zawsze będzie lepsze niż sztuczne zastępniki, dlatego o zęby warto dbać. A wcale nie potrzeba wiele, by zachować je na lata: wystarczy regularne szczotkowanie oraz systematyczne kontrole stomatologiczne, w trakcie których dentysta będzie w stanie zauważyć ubytek już w początkowej fazie i podjąć odpowiednie leczenie.

Jednak w przypadku utraty zęba, zdecydowanie warto zdecydować się na uzupełnienie ubytku właśnie przy pomocy implantu stomatologicznego, mimo iż to rozwiązanie nie należy do najtańszych. Ceny implantów zębowych są bardzo zróżnicowane, przede wszystkim w zależności od wybranego systemu implantologicznego, ale także od możliwych dodatkowych procedur, wymaganych dla prawidłowego wszczepienia implantu (np. regeneracja ubytków kostnych w miejscu po brakującym korzeniu). Dlatego cały proces wszczepienia implantu wraz z koroną może kosztować zarówno 3 500 zł, jak i 6 000 zł.

Implanty zębowe
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.dental-tribune.com; www.infodent24.pl;

Komentarze (2)

Barbara rok temu

Ja zapłaciłam za 1 implanta + korona 8.600- Trójmiasto Odpowiedz

Danusia 2 lata temu

Ciekawy artykuł, przydatne informacje :) Odpowiedz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia...

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem...