Iniekcje podśluzówkowe i ich zastosowanie w leczeniu chrapania

Chrapanie to problem bardzo częsty, który nie ma tendencji do samoistnego zanikania, a z wiekiem wręcz się pogłębia. Kiedy zaczyna zakłócać nocny wypoczynek naszym najbliższym (a nawet sąsiadom), zaczynamy poszukiwać sposobów na rozwiązanie hałaśliwego problemu. Jedną z najnowszych metod jest leczenie chrapania iniekcjami podśluzówkowymi - innowacyjny zabieg, który cechuje się wysoką skutecznością.

Nawet u 45% zdrowych dorosłych występuje problem nocnego chrapania. Kiedy powietrze przepływa przez jamę ustną i nos, napotykając na przeszkodę zaczyna wpadać w wibracje. Turbulentny przepływ powietrza jest powodem nieprzyjemnych dźwięków, które zaburzają sen naszego partnera - bo sami zazwyczaj możemy nie zdawać sobie sprawy z istnienia problemu. Mimo, że znane są liczne przyczyny chrapania łatwe do eliminacji, jak palenie tytoniu, alergeny w powietrzu czy spanie na plecach, ich usunięcie nie zawsze odnosi pozytywny skutek. Urządzenia, służące do wysuwania żuchwy, dla wielu osób również nie są wygodnym rozwiązaniem. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »

Innowacyjną techniką leczenia chrapania są iniekcje podśluzówkowe: prosty zabieg, który można wykonać w gabinecie laryngologicznym. Nowa, małoinwazyjna metoda leczenia chrapania, zwana snoreplatyką iniekcyjną, została zaprezentowana na corocznym spotkaniu American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery Foundation w 2000 r. Środek, który jest używany w tym zabiegu, pod inną nazwą - Fibro Vein, był od lat wykorzystywany w Polsce w leczeniu żylaków metodą skleroterapii.

Iniekcje podśluzówkowe - czym są i w jaki sposób leczą chrapanie?

Podczas iniekcji podśluzówkowej w podniebienie miękkie wstrzykiwany jest środek, który powoduje jego utwardzenie w procesie włóknienia. Ta struktura anatomiczna, kiedy wpada w drgania, staje się głównym źródłem nieprzyjemnych dla otoczenia dźwięków. Standardowo używanym środkiem jest siarczan sodowy tetradecylu (SDS), który jest uważany za wysoce bezpieczny i skuteczny. Do osiągnięcia optymalnych efektów może być konieczne wykonanie kilku wstrzyknięć. W badaniach lekarzy z Waszyngtonu potrzebne były średnio 2 zabiegi, aby zauważyć korzystne skutki. Zaleca się, aby zachować przerwę 6-8 tygodniową pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami. W tym czasie włóknienie nadal postępuje, dlatego ostateczny rezultat zabiegu można ocenić dopiero po tym okresie.

Iniekcje podśluzówkowe w leczeniu chrapania są idealnym rozwiązaniem dla osób, u których chrapanie nie ma żadnej możliwej do ustalenia przyczyny. Rozważając zabieg iniekcji podśluzówkowej w celu zmniejszenia chrapania, lekarze z American Academy of Otolaryngology zalecają, aby każdy z kandydatów wcześniej poddał się badaniom w kierunku bezdechu sennego. Możliwe, że z pomocą badań uda się ustalić przyczynę chrapania i rozpocząć odpowiednie leczenie przyczynowe. Snoreplastyka iniekcyjna nie jest bowiem wskazana jako metoda leczenia dla osób z obturacyjnym bezdechem sennym. 

Jak wykazują autorzy publikacji, zamieszczonej w Otolaryngology Head and Neck Surgery - bezpośrednio po zabiegu iniekcji podśluzówkowej aż 92% pacjentów zauważa poprawę w zakresie ograniczenia częstotliwości chrapania. Według obserwacji, przeprowadzonych po 19 miesiącach, 75% uczestników badania nadal było usatysfakcjonowanych jego wynikami. Pacjenci zgodnie ocenili procedurę jako bezbolesną, a jej koszta są niewielkie w porównaniu z innymi metodami. Równie dobre wyniki uzyskano również w badaniu, opublikowanym w czasopiśmie medycznym Otolaryngologia Polska.

Cena leczenia chrapania za pomocą iniekcji podśluzówkowych  oscyluje wokół kwoty 500 zł za jeden zabieg.

Leczenie chrapania metodą iniekcji podśluzówkowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: Brietzke, Scott E., and Eric A. Mair. "Injection snoreplasty: how to treat snoring without all the pain and expense." Otolaryngology--Head and Neck Surgery 124.5 (2001): 503-510. Brietzke, Scott E., and Eric A. Mair. "Injection snoreplasty: extended follow-up and new objective data." Otolaryngology--Head and Neck Surgery 128.5 (2003): 605-615. Olszewska, Ewa, et al. "Usefulness of snoreplasty in the treatment of simple snoring and mild obstructive sleep apnea/hypopnea syndrome–Preliminary report." Otolaryngologia Polska 68.4 (2014): 184-188; www.med.uth.edu

Autor:

Dodaj komentarz

Leczenie chrapania metodą iniekcji podśluzówkowej

Leczenie chrapania metodą iniekcji podśluzówkowej

Chrapanie to powszechne zjawisko dotykające znacznej części społeczeństwa. Częstą przyczyną chrapania i bezdechów sennych jest zbyt wiotkie podniebienie, dlatego też jedną z metod skutecznego leczenia jest jego usztywnienie, a przykładem...

Iniekcje Fibro Vein w leczeniu chrapania

Iniekcje Fibro Vein w leczeniu chrapania

Fibro Vein jest roztworem do wstrzykiwań wykorzystywanym głownie w terapii żylaków. Od niedawna znalazł jednak zastosowanie w zabiegach snoreplastyki injekcyjnej, czyli ambulatoryjnego leczenia chrapania. Wstrzyknięty podśluzówkowo pobudza tkankę...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska