Jak działa laser biostymulacyjny wysokoenergetyczny

Jak działa laser biostymulacyjny wysokoenergetyczny

Lasery wysokoenergetyczne biostymulacyjne wykorzystują energię wiązki promieniowania podczerwonego, która to prowadzi m.in. do miejscowej poprawy krążenia, metabolizmu komórkowego, a także wpływa na zwiększenie aktywności fibroblastów. Lasery wysokoenergetyczne wspomagają naturalne zdolności organizmu do radzenia sobie z urazami, obrzękami czy zaburzeniami krążenia krwi i limfy, dzięki czemu są szeroko wykorzystywane w dzisiejszej medycynie.

Terapia laserem wysokoenergetycznym biostymulacyjnym jest zabiegiem nieinwazyjnym. Lasery wysokoenergetyczne, w porównaniu z klasycznymi laserami biostymulacyjnymi, charakteryzują się większą mocą i zdolnością do penetrowania i oddziaływania  na głębiej położone tkanki organizmu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zabiegi laserem wysokoenergetycznym nadają się zarówno do uśmierzania bólu w przebiegu ostrych stanów zapalnych, jak i w przebiegu przewlekłych procesów zwyrodnieniowych, które dotyczą m.in. stawów barkowych i kolanowych.

Laser biostymulacyjny wysokoenergetyczny - jak to działa?

Lasery wysokoenergetyczne do celów terapeutycznych wykorzystują monochromatyczną i spójną wiązkę promieniowania podczerwonego. Długość zastosowanej fali promieniowania podczerwonego decyduje pośrednio o mocy i głębokości na jaką dotrzeć może w tkankach wygenerowana wiązka energii. Promieniowanie podczerwone jest promieniowaniem elektromagnetycznym o bardzo różnej długości fali - długość ta zawierać się może pomiędzy długościami fal, charakterystycznymi dla światła widzialnego, a długościami fal radiowych. Promieniowanie podczerwone jest naturalnie wysyłane przez każde ciało, które posiada temperaturę wyższą od temperatury zera absolutnego. 

W wyniku stosowania laserów wysokoenergetycznych biostymulacyjnych dochodzi zwykle do miejscowego podniesienia temperatury tkanek, jednakże wzrost ten najczęściej nie przekracza 0,5 stopnia C.

Lasery wysokoenergetyczne, w porównaniu z laserami niskoenergetycznymi, operują zazwyczaj dłuższą długością fali promieniowania elektromagnetycznego. W laserach wysokoenergetycznych biostymulacyjnych stosuję się zazwyczaj długość fali wynoszącą 810nm i 980nm. Stosowanie jednocześnie dwóch różnych wiązek promieniowania podczerwonego przy równoczesnej możliwości ciągłej lub impulsowej pracy źródła promieniowania pozwala na uzyskanie biostymulacji głębiej położonych tkanek, które znajdują się nawet 6cm od powierzchni skóry.

Wpływ laserów wysokoenergetycznych na tkanki naszego organizmu zachodzi m.in. dzięki efektowi fotochemicznemu, który polega na bezpośrednim oddziaływaniu promieniowania na żywe komórki naszego ciała, co prowadzi m.in. do zahamowania przez produkcji mediatorów reakcji zapalnej. Przekazywana tkankom energia, która to prowadzi do zwiększenia się ich ucieplenia skutkuje rozszerzeniem się lokalnych  naczyń krążenia żylnego i tętniczego. Zjawisko to wpływa pozytywnie na resorpcję powstałych obrzęków, które utrudniają gojenie się uszkodzonych tkanek i narządów.

Ważny jest również wpływ wysokoenergetycznych laserów biostymulacyjnych na dolegliwości bólowe pacjenta. Pośrednie złagodzenie dolegliwości bólowych ma miejsce dzięki lokalnemu zahamowaniu syntezy mediatorów reakcji zapalnej. Bezpośrednie złagodzenie zgłaszanego przez chorego bólu ma miejsce w wyniku oddziaływania emitowanego promieniowania bezpośrednio na bólowe zakończenia nerwowe prowadząc do zahamowania przewodzenia przez nie impulsów nerwowych.

Ze względu na szerokie możliwości wysokoenergetycznych laserów biostymulacyjnych i coraz większą ich powszechność, znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach współczesnej medycyny. Terapia z wykorzystaniem wysokoenergetycznych laserów ma miejsce m.in. w schorzeniach dermatologicznych, ortopedycznych czy reumatologicznych.

Terapia laserowa biostymulacyjna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.iop.org

Dodaj komentarz

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Współcześnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających chorym stosunkowo szybki powrót do sprawności po wypadku komunikacyjnym, urazie czy udarze. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku –... więcej »

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom... więcej »

Pantomogram i Cefalometria

Pantomogram i Cefalometria

Diagnostyka obrazowa jest dzisiaj złotym standardem w stomatologii. Pozwala uzyskać dokładny obraz nie tylko zębów, ale także otaczających ich tkanek i kości, co zwiększa skuteczność leczenia ortodontycznego, protetycznego czy endodontycznego i... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.